
Zmagala sta v “Slovenija ima talent” – zdaj pa še to?! Sta pa zares izjemna …
LJUBLJANA – 1324 + 510 = Dva razloga za ponos. Dva otroka, ki sta premaknila mejo mogočega.
Edvard Kaloh je letos recitiral kar 1.324 decimalk znamenitega števila π, Frida Kaloh pa 510. In ne, to nista naključna otroka iz ulice. To sta letošnja zmagovalca Slovenija ima talent. Tokrat ne v studiu POP TV, temveč na Fakulteti za matematiko in fiziko.
Tekmovanje, ki ni le tekmovanje
Vsako leto 14. marca se na ljubljanski FMF odvije tradicionalni dogodek: recitiranje decimalk števila π. A letos je bilo nekaj drugače. Nekaj posebnega.
Dva otroka, vsak s svojo diplomo in z neskončno zbranostjo v očeh, sta osupnila zbrano občinstvo. Eden starejši, drugi mlajši. In med njima Vesna. Mama. Mentorica. Vetra v njunih krilih.
Želeli ste številke? Tule so
1324.
510.
Ne gre za številki z davčnega urada ali z EKG naprave. Gre za število decimalk števila π, ki si jih je zapomnil Edvard Kaloh. In njegova sestra Frida. To ni zgolj učenje na pamet. To je trdo delo. Vizualizacija. Ura za uro. Dnevi, ko prijatelji igrajo košarko ali gledajo YouTube, onadva pa vrtita decimalke.
“V bistvu se nisem učil po številkah, ampak sem si jih predstavljal kot zgodbo,” je povedal Edvard.
Frida, 8-letnica s svetlimi kodri in razigranim smehom, pa doda: “Všeč mi je, ko me vsi poslušajo in sem lahko ponosna nase. Pa še fajn je, ko dobim diplomo!”

Vesna – srce ekipe
Mami Vesna ne stoji na odru. Ampak je izredno ponosna na otroka, tako kot oče.
“Ne gre za tekmovanje. Gre za to, da otroka nekaj zanima in ju podpremo. Edvard in Frida sta radovedna in rada raziskujeta. Če pa lahko ob tem razvijata tudi koncentracijo in samozavest – toliko bolje,” pove. Z razumevanjem, ki ga imajo starši, ki znajo poslušati.
Ni pedagoginja. Ni nevroznanstvenica. Je mama, ki ve, da je otroška strast nekaj, kar lahko hitro izgine, če je ne neguješ.
So čevlji preveliki? Ne zanju.
Profesor na FMF, ki je sodeloval pri organizaciji, je bil brez besed. In to pove veliko. “Gre za redko kombinacijo discipline, igre in Čustvene stabilnosti. Spomin se da natrenirati, ampak ohraniti umirjenost pred publiko pri takih številkah – to je nekaj posebnega.”
In res. Poskusite si vi zapomniti samo prvih 100. Pa jih recitirajte brez napake. Javnost. Mikrofon. Oči vseh na vas.
Ni treba, da zmaguješ v finalu
Edvard in Frida sta letos zmagala. Ne na odru POP TV, ampak na mnogo bolj pomembnem odru: v resničnem svetu, kjer so zmage tiste, ki ostanejo.
Ne bosta dobila zlatega gumba. Ga pa iskreno ne potrebujeta.
Njuna zmaga je v spominu, ki bo z njima ostal še dolgo. In v nasmehih ljudi, ki so ju poslušali. Ki so jim čeljusti padle in ki so se zamislili. In morda bodo zaradi njiju tudi drugi otroci poskusili. Morda samo deset decimalk. Pa je že to zmaga.
In kakšni so bili odzivi javnosti? Tu jih je le nekaj:
»Čestitke, mala genija, zdej pa hitro kako fajno torto za nagrado zmazat! 💪«
»Še obstaja upanje, da nas ne bo uničila umetna inteligenca! Vrhunska sta!«
»Uffff… Bravo! 😄😄 Js ne bi nikol tok znala 😊😊«
»Moja zmagovalca… 💜🩵«
»Iskrene čestitke obema… zlata sta, pametna in lepa.«
Kaj pa prihodnost?
Edvard že razmišlja, kako preseči mejo 2000. Vztraja, da bo. In verjamemo mu. Frida ima bolj konkreten cilj: nova oblekica s samorogi.
Morda bo Edvard nekoč fizikalni kemik. Morda Frida zdravnica. Morda bosta oba kaj tretjega.
Ampak danes? Sta to, kar sta. Otroka z neverjetnim spominom. Otroka, ki znata ustaviti čas.

Naj številke živijo
Mnogi odrasli komajda poznajo prvih deset decimalk števila π. Edvard jih pozna 1324. Frida pa 510. Ne le pozna – izreče jih. Z jasnim glasom. Brez zmede. Brez napak.
In to ni zabava. To je vaja. Potrpežljivost. To so čevlji, ki niso nikoli preveliki, če hodiš po svoje.
Fakulteta za matematiko in fiziko je njun dosežek zabeležila tudi uradno. Diplomi sta podpisani, rezultat potrjen. (Vir: FMF Univerza v Ljubljani).
Zdaj pa nazaj v šolo. Čeprav iskreno – miselno sta pred tablo že nekaj let naprej.
Pripravil: N. Z.
Vir: FMF UL, osebne izjave udeležencev, objave na družbenih omrežjih (FB).