
USB 4: Hitrejši prenos podatkov po nižji ceni
Vse, kar ste nekoč morali vedeti o USB, je bilo preprosto: 3.0 je hitrejši in boljši od 2.0, ta pa boljši od 1.0. V praksi to pomeni: če ste USB 2.0 ključek priključili v vrata USB 3.0, je deloval, a z omejitvijo svoje hitrosti. Sistem se je prilagodil najšibkejši komponenti – počasnejši strani.
Tudi obratno ni prineslo koristi. USB 3.0 ključek v vratih 2.0? Še vedno hitrost 2.0. Brez trikov, brez izboljšav.
Takrat je bilo dovolj, da ste vedeli: če želite najvišjo hitrost, morata biti tako ključek kot vrata USB 3.0. Preprosto.
Če pa ste želeli najhitrejšo možno hitrost, ste kupili pogon USB 3.0 in ga priključili v vrata USB 3.0. Bilo je preprosto in enostavno. Toda vse se je spremenilo z USB 3.1.
USB 3.1 – nov standard
Forum izvajalcev USB (USB-IF) vzdržuje specifikacije USB in skladnost, prav tako pa so v ozadju sheme poimenovanja, ki jih najdete na kablih in napravah USB. Ko je ta predstavil USB 3.1, namesto da bi stvari ostale preproste in se je že ime razlikovalo od USB 3.0, saj se je imenoval novi standard »USB 3.1 Gen 2.«. USB 3.0 je bil retroaktivno preimenovan v »USB 3.1 Gen 1.«

Da bi še bolj zakomplicirali stvari, so tudi hitrosti prenosa same prejele imena. USB 3.1 Gen 1, prvotno znan kot USB 3.0, je sposoben hitrosti prenosa 5 Gb / s, ki se imenuje SuperSpeed.
USB 3.1 Gen 2 ima hitrost prenosa 10 Gb / s – to se imenuje SuperSpeed +. Tehnično to doseže z uporabo kodiranja 128b / 132b v načinu dupleksne komunikacije. Kompletno dupleksna komunikacija je razburljiva, ker pomeni, da se informacije lahko prenesejo in prejmejo hkrati. Zato je hitrejši.

Razlika med obema je bila nekoliko zapletena. Ampak, še zmeraj ste se lahko spomnili, da je Gen 2, boljši od Gen 1. Da bi pomagali razlikovati hitrosti, je USB-IF izvedel tudi logotipe, ki jih proizvajalec lahko uporablja le s certifikatom, ki dokazuje, da se kabel ujema z obljubljenimi specifikacijami.
USB 3.2 je celo hitrejši in še bolj zapleten
Lani septembra je USB-IF podrobno predstavil nove možne hitrosti za USB-C in začetke specifikacije USB 3.2. USB 3.2 bo sposoben hitrosti 20 Gbps. To je dvojna hitrost prenosa USB 3.1 Gen 2. Izdelki USB z zmogljivostjo 20 Gb / s imajo dva 10 Gb / s kanala. Predstavljate si lahko, da je več kablov v istem kablu.
Tako kot pri prejšnjih standardih ostaja tudi ta nazaj združljiv s starejšo opremo, a brez ustrezne nadgradnje pozabite na obljubljene hitrosti. Kupite disk, ki oglašuje 20 Gb/s, ga priključite v svoj obstoječi računalnik, kaj se zgodi? Deloval bo, seveda, toda hitrosti bo krojila najšibkejša točka, vaša trenutna USB vrata. Z drugimi besedami, nič ne bo letelo, če ne zamenjate obeh koncev kabla za novejšega, tako fizično kot tehnično.

Na Mobile World Congressu 2019 je USB-IF objavil sheme blagovne znamke in poimenovanja za novi standard. Še enkrat, prejšnje poimenovanje bo zavrženo in spremenjeno retroaktivno.
V prihodnosti bo USB 3.0 s hitrostjo prenosa 5 Gb / s USB 3.2 Gen 1. USB 3.1 Gen 2 s hitrostjo 10 Gb / s bo preimenovan v USB 3.2 Gen 2.
Novi standard 20 Gbps se bo imenoval USB 3.2 Gen 2 × 2, s čimer bo prekinil predvidljiv vzorec. Fizično ima dva kanala po 10 Gb / s, tako da je dobesedno 2 × 2. Ime je logično, vendar deluje zmedeno in morate razumeti strojno opremo, da bi spoznali, da je to smiselno.
USB 4.0
Pravkar ste spoznali razliko med USB Gen 1, Gen 2 in Gen 2 × 2. No, pripravite se, da boste vse to vrgli ven iz glave, ker so pri USB-IF pravkar napovedali USB 4, ki bo vse nadgradil.
USB 4 deluje zelo hitro, tako v smislu prenosa podatkov kot tudi v smislu, da so se standardi ponovno spremenili. USB-IF je pred kratkim napovedal nove sheme poimenovanja za USB 3.2, najnovejšo specifikacijo USB, ki obljublja hitrosti prenosa podatkov do 20 Gb / s. Ampak tako hitro, kot je USB 3.2, Thunderbolt 3, triletni USB standard, se ponaša z dvakratno hitrostjo pri 40 Gb / s. USB 4 ponuja enake hitrosti.
Thunderbolt je lastniški in drag
Če se sprašujete, zakaj Thunderbolt 3 še ne prevladuje na med USB-ji, je odgovor strošek. Intel je ustvaril Thunderbolt 3, in vsakdo, ki ga želi uporabiti (naj bo to bliskovni pogon, vrata v prenosnem računalniku ali kabel) mora plačati licenčnino za pridobitev certifikata. Ta pristojbina pomeni, da se cena vsega, kar je povezano z Thunderboltom, dvigne, in druge specifikacije USB ostanejo v primerjavi cenejše. Zato boste v svojem premium MacBooku našli Thunderbolt, vendar ne v prenosnem računalniku v vrednosti 300 evrov. Stroški so previsoki in to je samo eden od razlogov, zakaj niso vsi USB-C enaki.


Podjetje Intel, ki je izdelalo najnaprednejši USB je zdaj razkrilo specifikacije pogona. V skladu s USB Promotor Group bo USB 4 nudil enako hitrost kot Thunderbolt z uporabo dveh 20 Gbps kanalov. Visoke hitrosti, kot je ta, bodo poganjanje zunanjih zaslonov in zunanjih grafičnih kartic bolj izvedljive in brez teh licenčnin cenejše. Kot običajno, bo USB 4 združljiv z USB 3.2, USB 2.0. Vendar pa bo USB 4 zaradi Intelove tehnologije združljiv tudi s tehnologijo Thunderbolt 3.
Druga korist bi morala biti cena naprav USB 4. Ker izdelava USB 4 podjetja Intel ne bo zahtevala plačila licenčnine, bi morala biti skupna cena izdelkov USB 4 nižja od naprav Thunderbolt 3.
Ne pozabite, pridobitev teh hitrosti pomeni osvežitev vse strojne opreme. Ni dovolj, da imate pogon USB z zmogljivostjo 40 Gb / s, v katerega ga priključite, pa tudi potrebam, ki ustrezajo tej zmogljivosti. Če priključite pogon USB 4 v pogon USB 3.2 2 × 2, boste omejeni na najvišjo hitrost vmesnika (in obratno).
To je samo osnutekspecifikacij z osnovnimi informacijami
Na žalost, tisto, kar ne vemo, je… kaj drugega bo nudil Thunderbolt 3, da bo še vedno ostal na tržišču. Na primer, Intel pravi, da bo še naprej ponujal Thunderbolt 3 poleg USB 4, zato se zdi, da bo zagotovil koristi, ki jih USB 4 nima, kaj so te prednosti ostale neizrečene.
Prav tako ne vemo, kdaj bomo videli prve izdelke USB 4. Dokončane specifikacije za standard USB 4 ne bodo prispele do sredine leta.
In še ena stvar, ki je ne vemo. Končno poimenovanje. Lahko samo upamo, da se bo imenoval USB 4. Imenovanje pogosto pride kasneje, kot je vidno z USB 3.2 2 × 2, ki ga je USB-IF sprva imenoval USB 3.2. Toda, ko so vse te podrobnosti urejene in se prah poleže, je možno, da se bo dolgoročna obljuba o enotnem imenu, USB-C, končno uresničila.
Avtor: Marko Vidrih