Kaj je zunanji trdi disk? Kako deluje?

03. nov. 2024, ob 15.47
Posodobljeno pred 2 mesecema
576
240 SEK

Zunanji trdi disk je samo trdi disk (HDD) ali pogon SSD, ki je povezan z računalnikom na zunanji strani in ne na notranji strani.

Zunanji disk večinoma črpa napajanje preko podatkovnega kabla, ki seveda prihaja iz samega računalnika, medtem ko lahko nekateri zahtevajo priključitev na stensko vtičnico.

Torej, zunanji trdi disk je, kot da bi bil običajen notranji trdi disk, ki je bil odstranjen, prekrit z lastnim zaščitnim ohišjem in priključen na zunanji del računalnika. Notranji trdi disk se namreč lahko pretvori v zunanji trdi disk preko ohišja trdega diska.

Zunanji trdi diski so opremljeni z različnimi zmogljivostmi za shranjevanje, vendar se vsi priključijo na računalnik z USB, FireWire, eSATA ali brezžično.

Zunanji trdi disk se včasih imenuje tudi prenosni trdi disk. Flash pogon je ena skupna in zelo prenosna vrsta zunanjega trdega diska.

Zakaj bi uporabili zunanji trdi disk?

Zunanji trdi disk je prenosen, preprost za uporabo in lahko zagotavlja veliko prostora za shranjevanje, kadar koli ga potrebujete. Dejansko lahko napravo shranite na poljubnem mestu in denimo nosite veliko število datotek s seboj kamorkoli greste.

Druga prednost lastništva zunanjega trdega diska je, da ga lahko premikate iz računalnika v računalnik, zaradi česar so ti odlični za skupno rabo velikih datotek.

Ortodontija in zdravljenje: vse o tem
Ortodontija: Kdaj, kako in zakaj se lotiti poravnave zob? Ortodontija – beseda, ki marsikomu prikliče v misli slike zvezdic, dolgih let z aparatom in bolečih prilagoditev. Pa vendar, ortodontij

Zunanji trdi disk
Zunanji trdi disk

Zunanji trdi disk se zaradi običajno velikih kapacitet (pogosto v terabajtih) pogosto uporablja za shranjevanje varnostnih kopij datotek. Programi za varnostno kopiranje omogočajo shranjevanje glasbe, videov ali zbirke slik na zunanji pogon. Tako so te datoteke varno shranjene ločeno od izvirnikov, kar je koristno v primeru nenamernih sprememb ali izbrisov.

Tudi če zunanji trdi disk ni namenjen za varnostno kopiranje, ponuja preprosto možnost za povečanje obstoječega pomnilnika. To je še posebej praktično za prenosne računalnike, kjer je dostop do notranjega diska težji.

Če računalnik nenehno opozarja na pomanjkanje prostora ali deluje počasneje, je zunanji trdi disk lahko rešitev. Kopiranje datotek na zunanji disk sprosti prostor na primarnem disku, kar izboljša hitrost delovanja.

Zunanji trdi disk lahko zagotavlja dodaten pomnilnik tudi za celotno omrežje, čeprav so za to običajno pogostejši notranji diski. Tovrstne omrežne naprave omogočajo dostop številnim uporabnikom hkrati in olajšajo skupno rabo datotek znotraj omrežja, s čimer se izognemo pošiljanju podatkov prek spleta.

Notranji trdi disk v primerjavi z zunanjim

Notranji trdi diski so priključeni neposredno na matično ploščo. Zunanji trdi diski pa delujejo zunaj računalniškega ohišja in se povezujejo z matično ploščo prek zunanjih vhodov.

Operacijski sistemi in namestitvene datoteke so večinoma shranjeni na notranjih diskih. Zunanji trdi diski se običajno uporabljajo za ne-sistemske datoteke, kot so fotografije, videi in dokumenti.

Notranji trdi diski napajajo napajanje iz računalnika. Zunanji trdi diski se napajajo prek podatkovnega kabla ali prek namenskega izmeničnega napajanja.

Zunanji trdi disk
Zunanji trdi disk

Podatki na zunanjem trdem disku so lahko veliko bolj ogroženi. Ker se disk običajno nahaja na mizi, ga je enostavno prevzeti in ukrasti. To je velika razlika v primerjavi z notranjim trdim diskom, kjer je za fizični dostop do podatkov potrebno vzeti celoten računalnik.

Zunanji trdi diski se večinoma premikajo več kot notranji, zaradi česar hitreje utrpijo poškodbe. Pogoni na osnovi SSD, kot so pogoni Flash, so manj nagnjeni k takšni škodi.

Najboljši čaj za energičen začetek dneva v hladnih mesecih: Limona in ingver za močnejši imunski sistem!
Zjutraj, ko temperature padajo, telo potrebuje toplino, energijo in podporo imunskemu sistemu. Čaj iz limone in ingverja je zato idealen napitek za jesensko in zimsko sezono. Ta aromatična kombinaci

Kako uporabljati zunanji trdi disk?

Uporaba zunanjega trdega diska je tako preprosta, kot priključitev enega konca podatkovnega kabla v pogon in na ustrezen konec na računalniku, kot so vrata USB v primeru zunanjih pogonov USB. Če je potreben napajalni kabel, ga je treba priključiti v zidno vtičnico.

Običajno na večini računalnikov traja le nekaj trenutkov, preden se vsebina zunanjega diska prikaže na zaslonu, na tej točki pa lahko že začnete premikati datoteke v pogon in iz njega.

Ko gre za programsko stran stvari, lahko uporabite zunanji trdi disk skoraj popolnoma enako kot notranji. Edina razlika je način dostopa do pogona v vašem operacijskem sistemu.

Zunanji trdi disk ali notranji
Zunanji trdi disk ali notranji

Ker ima večina računalniških sistemov samo en trdi disk, ki služi kot »glavni« pogon oziroma trdi disk, ne morete kar tako napačno »skočiti« na trdi disk, da shranite datoteke, kopirate datoteke iz ene mape v drugo, izbrišete podatke, itd.

Vendar se zunanji trdi disk prikaže kot drugi trdi disk in je zato dostopen na nekoliko drugačen način. V sistemu Windows so na primer zunanji pogoni navedeni poleg drugih naprav v Raziskovalcu in Upravljanju diskov.

Torej, kako veste, kakšen zunanji trdi disk morate kupiti?

Začnite z orodjem za analizo prostora na disku, da skenirate vaš trenutni trdi disk, da vidite, koliko prostora za shranjevanje zasedajo datoteke, ki jih nameravate premakniti na nov HDD, in nato poiščite zunanji trdi disk z dva krat toliko prostora.

Na primer, če ugotovite, da je vaša množična 600 GB glasbena zbirka tisto, za kar boste uporabili svoj novi pogon, predpostavite, da rabite 1.200 GB in si kupite zunanji trdi disk velikosti 1–1,5 TB. Če menite, da boste potrebovali samo 200 GB prostora za shranjevanje filmov, kupite zunanji trdi disk s 500 GB.

Avtor: Marko Vidrih

576
240 SEK