Tina Gaber poklone iz ‘Bele hiše’ zares predala naprej? Javnost na nogah
LJUBLJANA – Instagram objava Tine Gaber, ki je razkrila darila z motivi Bele hiše, je sprožila val ugibanj in vroče razprave na družbenih omrežjih. Gre za navadna turistična darila ali za uradne poklone, ki so našli pot v povsem drugo smer, kot je bila sprva zamišljena?
Tina Gaber, ki je ena najbolj prepoznavnih slovenskih vplivnic, je na Instagram zgodbi objavila fotografijo daril, označenih s simboli ameriške predsedniške institucije. Na sliki so jasno vidni čokoladni izdelki, kartonasta embalaža z logotipom Bele hiše in pozlačeni pečat z emblemom ZDA. Kljub vizualni atraktivnosti teh predmetov – ki so jih spremljale besede zahvale in ime prejemnika – so se kmalu porodila vprašanja, ki niso več osredotočena na estetiko, temveč na izvor teh predmetov.
In da prilijemo olje na ogenj, posebej za @Faktor_com prvič objavljam IG objavo, ki kaže, da je prva dama darila iz Bele hiše očitno regift-ala?
— tolemamo🇸🇮 (@tolemamo) November 21, 2024
Upam da zaradi tegale Mateja ne bo ogenj tudi v ex-poslovalnici Star Solar 🥴 pic.twitter.com/Pl8ypsufl3
Darila ali spominki?
Čeprav darila s simboliko Bele hiše na prvi pogled delujejo prestižno, ni nujno, da gre za unikatne predmete z diplomatsko vrednostjo. Veliko izdelkov z motivi ameriškega predsednika je na voljo v trgovinah in na spletnih straneh, namenjenih turistom, ki želijo domov odnesti košček “ameriške zgodovine”. Toda zakaj bi nekdo takšna darila podaril naprej – če so bila sploh kupljena v ta namen? In če niso? Ali bi si res kdo upal poklone iz Bele hiše, ki nosijo simboliko ene najmočnejših institucij na svetu, vključiti v svoja darilna pota?
V Sloveniji je sicer že sam pojem »regifting« – podarjanja daril naprej – pogosto obarvan z odtenkom humorja ali celo zadrege. Spomnite se zadnjih praznikov, ko ste na družinskem srečanju odprli darilo, ki je bilo sumljivo podobno tistemu, kar ste leto prej poklonili drugi osebi? Tokrat pa gre za več kot le neprijetno anekdoto – če so ta darila resnično prišla iz Bele hiše, odpira to vrsto drugih vprašanj.
Zakonska določila – kaj pravi slovenska zakonodaja?
Čeprav je mogoče, da gre zgolj za napačno interpretacijo – morda so darila kupljena v prosti prodaji –, slovenska zakonodaja zahteva jasno poročanje o darilih, ki jih javne osebe prejmejo v okviru uradnih dogodkov ali mednarodnih stikov. Če bi se izkazalo, da gre za darila z diplomatsko vrednostjo, bi jih morali ustrezno evidentirati in prijaviti.
Na drugi strani je morda najzanimivejši element zgodbe ravno v tem, kako malo je za zdaj znanega. Bela hiša je sicer znana po svoji tradiciji podarjanja spominkov in manjših pozornosti gostom – toda koliko teh daril dejansko zapusti uradne okvirje? In predvsem: ali bi tako darilo pristalo v rokah, ki bi ga nato podarile naprej? »Samo vprašam,« bi rekli na Twitterju.
Javnost se sprašuje – je to sploh pomembno?
Na družbenih omrežjih so se odzivi gibali med humorjem in ostrimi kritikami. »Če gre za darila Bele hiše, je to kiks, če pa gre za turistične spominke, je stvar samo še bolj absurdna,« je zapisal eden izmed komentatorjev na Twitterju. Drug uporabnik pa je cinično pripomnil: »Morda so v Bele hiše začeli deliti darila, kot jih mi delimo razglednice iz Bleda – malo sladkega in nekaj za spomin.«
A ne gre le za smešne primerjave. Zgodba je tudi ogledalo odnosa med simboli moči in osebnim marketingom, ki ga vplivnice, kot je Tina Gaber, vešče obvladajo. Objava ni bila samo spontana zahvala – bila je skrbno urejena zgodba, ki je dvignila prah, pridobila pozornost in sprožila razpravo.
Simbolika ali stvarnost?
Na koncu pa ostaja ključno vprašanje: kaj pravzaprav pomeni darilo iz Bele hiše? Je to le marketinški trik – simbol, ki ne nosi dejanske diplomatske vrednosti – ali nekaj več? In kako ga dojemamo Slovenci? Za nekatere so tovrstni predmeti zgolj zanimivost, za druge statusni simbol, tretji pa v tem vidijo priložnost za humor in (včasih tudi pretirane) teorije zarote. Toda ena stvar je gotovo – zgodba, ki bi jo mnogi prezrli kot trivialno, je dobila svoj trenutek pozornosti in osvetlila nenavadno prepletenost družbenih omrežij, daril in simbolike moči.
Čeprav so nekateri mnenja, da celotna situacija ni vredna analize, ostaja dejstvo, da so darila, ki jih spremljajo simboli ameriškega predsedstva, lahko izjemno močna politična ali družbena orodja – odvisno od tega, kako jih uporabljamo. Na tej točki se zdi, da gre le za eno izmed številnih zgodb, ki jih poganja kombinacija radovednosti, cinizma in družbenega humoreske.
Napisal: N. Z.
Vir: X, www, IG