
Ločevalna dieta: različica za hujšanje
Ločevalna dieta je dobro poznana dieta, ki sodi med dolgotrajnejše različice diet za hujšanje. Traja namreč kar 3 mesece. Po vsem svetu ima številne zagovornike, ki so se je že lotili in so z rezultatom zadovoljni. Spet drugi na žalost prehitro odnehajo, saj je pri dieti potrebno vztrajati 90 dni. Dobra novica je ta, da se boste s to dieto navadili tudi na uravnotežen in pravilen vnos obrokov.
Ločevalna dieta temelji na ugotovitvah dr. Williama H. Haya, ki je v svojih raziskavah ugotovil, da je debelost pogojena prav z nepravilnim kombiniranjem živil. Nepravilna kombinacija vodi tudi do različnih zdravstvenih težav. Ločevalna dieta pa živila kombinira pravilno, zaradi česar težave izginejo, zmanjša pa se tudi število kilogramov.
Tako kot vsaka dieta tudi ločevalna dieta zahteva ustrezno motivacijo. Včasih se bo zgodilo, da bo motivacije za nadaljevanje zmanjkalo. Vaše telo je namreč navajeno na določen način prehranjevanja in na določeno količino vnesene hrane. A sčasoma se boste navadili na nov prehranjevalni način, zato nikar ne obupajte in vztrajajte tudi ob slabih dnevih. Le-tako boste dosegli zadovoljive rezultate.
Ločevalna dieta
- Ločevalna dieta ima določen vrstni red, ki se ga morate držati. Ne glede na to, ali bo dan beljakovinski, škrobni, sadni, … , bo vsak dan zajtrk sadni. S tem boste v svoje telo vnesli dovolj vitaminov in mineralov. A naenkrat boste lahko uživali le eno vrsto sadja. To v praksi pomeni naslednje: če boste za zajtrk jedli jabolka, jim ne smete dodati še pomaranč. Za zajtrk naj bi zaužili približno 200 kalorij.
- Zajtrk pri ločevalni dieti naj bo sestavljen iz dveh pesti sadja ali dveh sadežev iste vrste ali dveh kosov večjega sadeža ali skodelice kompota in podobno. Posežete lahko tudi po sadno/zelenjavnem soku.
- Pazite na to, da boste čez dan popili vsaj 2 litra vode. Po kosilu in večerji morate popiti še skodelico čiste goveje ali zelenjavne juhe.
- Večerje so vedno za polovico manjše kot kosila.
- Izberite tudi ustrezen način vadbe. Vadite vsaj 4-krat na teden, vadbe se držite skozi celoten proces hujšanja.
Če boste ločevalno dieto dosledno upoštevali, boste lahko izgubili tudi do 25 kilogramov. Pri tem upoštevajte še naslednja načela za uspešno dieto:
- Dieta ne sme vsebovati premalo kalorij.
- Med dieto ne smete biti lačni.
- Dieta naj bi vsebovala hrano, ki jo imate radi, in ne hrane, ki je ne marate.
- Dieta ne sme povzročati jo-jo učinka.
Pravilno kombiniranje hrane
Ločevalna dieta torej temelji na pravilnem kombiniranju hrane. Živila so ločena po skupinah. To pa zato, ker so za prebavo ogljikovih hidratov potrebne baze, za beljakovine pa kisline. Če jih združimo, se nevtralizirajo, tako da prebava ni učinkovita. Posledica tega je, da hrana ostaja v želodcu in se prične razkrajati, prihaja do napihnjenosti, vetrov in zgage.
Ločevalna dieta: cilji
Ločevalna dieta za cilj nima samo izgube kilogramov, temveč tudi spremembo metabolizma v človeškem telesu. Ker kombinirate živila enake skupine, bo metabolizem deloval tako, da boste ohranili želeno telesno težo.

Ločevalna dieta, prvi dan: beljakovinski dan
Uživate lahko meso, jajca, sir, mleko, špinačo, ohrovt, brstični ohrovt, repo, cvetačo, sojo, sojine kalčke, peso, zelje in tako naprej. Pri beljakovinskem dnevu mora med obroki preteči vsaj 4 ure, izbirajte pa takšne beljakovine, ki ne vsebujejo veliko maščob.
Za kosilo lahko na primer pojeste 1 zvrhan krožnik ene izmed naslednjih jedi:
- 10 čevapčičev s čebulo ali ena pleskavica;
- goveja juha (najprej pojeste meso, nato popijete še juho);
- ribja juha ali ribe;
- 250g skute + kozarec paradižnika + glavica čebule;
- 3kuhana ali pečena jajca;
- 3 pečeni zrezki.
Za večerjo pojejte polovico kosila (to velja tudi za ostale dneve).
Ločevalna dieta, drugi dan: škrobni dan
Posežete lahko po rižu, fižolu, grahu, koruzi, soji, leči, krompirju, čičeriki …
Za kosilo lahko na primer pojeste jedi iz fižola (na primer pasulj), jedi iz graha, leče, riža ali krompirja, dodate še kruh in solato.
Ločevalna dieta, tretji dan: ogljikohidratni dan
Ta dan lahko uživate testenine, pice, sladkorje, sladice in podobno.
Izbirate lahko med naslednjimi jedmi (primer):
- pizza samo s kečapom;
- špageti s paradižnikovo omako;
- 2 pecivi.
Za večerjo pa lahko izberete med:
- 2 kosi torte;
- 3 kolači (biskvitni);
- 8 keksov Petit Buerre (premazani z marmelado),
- 3 rebri jedilne čokolade.
Paziti morate, da čez dan ne boste zaužili preveč ogljikovih hidratov, saj so najpogostejši krivci za povečano telesno težo. Zato pazite, da bodo obroki manjši kot pri preostalih dnevih.
Ločevalna dieta, četrti dan: sadni dan
Obroki naj bodo na vsaki dve uri, ne pozabite tudi na to, da morate pri vsakem obroku uživati le eno vrst sadja.
Vodni dan
Po četrtem dnevu se spet vrnete na začetek in ponovite dneve. To ponavljate toliko časa, dokler ne pridete do 29. dneva, ko je na vrsti vodni dan. Ta dan morate popiti veliko vode. Poleg vode lahko uživate tudi nesladkane čaje ali zelo razredčene sadne oziroma zelenjavne sokove. Poskrbite, da bo dan miren in ne preveč stresen.
Ločevalna dieta se zaključi – kako naprej?
Tudi ko se ločevalna dieta konča, nadaljujte s sadnimi zajtrki, pri ostalih obrokih pa jejte normalno. To pomeni, da spet lahko mešate beljakovine, ogljikove hidrate in škrob. Seveda pa lahko še naprej ločujete svoje obroke, izbira je samo vaša. V nobenem primeru ne smete nadaljevati z dieto, počakati morate vsaj 3 mesece.
Svetujemo vam, da se pred pričetkom diete posvetujete s svojim zdravnikom. Zdravnik naj pregleda vašo krvno sliko in opravi morebitne dodatne preiskave. Med samo dieto se bo namreč metabolizem nekoliko spremenil, zato je dobro vedeti, kako se bo vaše telo na te spremembe odzvalo. Če bo prišlo do kakršnih koli negativnih reakcij, boste lahko takoj ukrepali.

Želimo vam uspešno hujšanje!
Pripravila: Monika M.