Vsako leto poje bolnikom, ki bijejo najtežje bitke… Njena zgodba vas bo ganila do solz

09. mar. 2025, ob 06.44
Posodobljeno pred 2 mesecema
677
200 SEK

LJUBLJANA – Slovenija ima novo junakinjo. Na prestižni podelitvi Slovenka leta 2025, ki jo že desetletja organizira revija Jana, je tokratni naslov osvojila Jolanda Grom Ravnikar – prostovoljka, ki že leta prinaša toplino v bolniške sobe Onkološkega inštituta v Ljubljani. In ne samo to. Njena zgodba je tista, ki te zadene naravnost v srce.


Ženska, ki daje upanje tam, kjer ga primanjkuje

Rak. Beseda, ki ti podre svet. Jolanda Grom Ravnikar pa je tista, ki v ta svet prinaša vsaj kanček svetlobe. Na Onkološkem inštitutu je že dolga leta – ne kot zdravnica, ne kot medicinska sestra, ampak kot nekdo, ki posluša, objame, ostane ob strani.

“Ko otroku povejo, da ima raka, se v enem trenutku podre ves njegov svet. Podre se tudi svet njegovih staršev, ki so pripravljeni narediti vse, da bi ga rešili. Ampak včasih medicina ne more narediti dovolj. Takrat lahko vsaj mi, ki smo ob njih, pomagamo s svojo bližino in podporo,” pravi Jolanda Grom Ravnikar.

Njena prisotnost v bolnišnici ni naključje. Sama je že v mladosti izgubila bližnjo osebo zaradi raka in od takrat jo spremlja občutek, da mora nekaj narediti, nekaj spremeniti, pomagati. Vsako leto organizira dobrodelni koncert za Junake 3. nadstropja, kjer denar od vstopnic pomaga pri nakupu nujne medicinske opreme. In verjemite – ta denar reši življenja.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Ko zapoje Sveto noč, se zgodi nekaj posebnega

Jolanda ni le prostovoljka – je tudi pevka. Vsak božični večer pride na Onkološki inštitut, stopi na hodnik in zapoje Sveto noč. Tišina. Nato se pridruži prvi glas. Potem drugi. Na koncu vsi skupaj – bolniki, medicinske sestre, svojci. “Ko slišim, kako pacienti tiho zapojejo skupaj z mano, v tistih glasovih čutim nekaj, kar ne znam opisati. To je bolečina, a tudi hrepenenje po življenju,” pove.

Ampak najtežje je pri otrocih. “Spomnim se dečka, ki je bil star komaj pet let. Ko sem ga prvič srečala, je bil nasmejan, poln življenja. Bil je prepričan, da bo ozdravel. Njegova mamica me je enkrat zadržala in mi povedala, da se boji dneva, ko ga ne bo več. Nekaj tednov kasneje je ta dan prišel. Tistega večera sem vedela, da bom svoje delo nadaljevala, ne glede na vse. Zaradi takih otrok moramo ostati močni,” pove Jolanda.


Slovenka leta 2025: “Samo skupaj lahko ustvarimo boljšo prihodnost”

Na svečani prireditvi v Kongresnem centru Brdo pri Kranju so Jolandi podelili prepoznavni kipec, ki ga že od začetka izbora ustvarja kiparka Ljubica Ratkajec Kočica. Prejemnica naziva se je v govoru iskreno zahvalila vsem, ki so jo podprli:

“Vse smo zmagovalke, vse smo naredile nekaj dobrega in še naprej bomo delale dobro. Vse si zaslužimo kipec. Srečna sem, da ste opazili to delo, ki ga delam s srcem. Želim deliti to ljubezen in srčnost še naprej. Bodimo med sabo prijatelji. Spoštujmo se, radi se imejmo. Če bomo pomagali drug drugemu, bo življenje lepše. Prisluhnimo si in pomagajmo v lepše življenje.”


Podpora z vrha države – in rekordno število glasov!

Slavnostni govornik večera je bil predsednik vlade dr. Robert Golob, ki je v govoru izpostavil, kako pomembno vlogo imajo ženske v slovenski družbi. “Ženske v Sloveniji so sila sprememb, tista sila, ki premika na bolje. Ponosen sem, da je v tem mandatu v politiki žensk največ.”

Nominiranke je že čez dan v Predsedniški palači sprejela predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar, ki je poudarila, kako nujno je, da takšne zgodbe dobijo svoj glas.

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

Ampak najbolj neverjetno? Glasovalo je več kot 93.000 ljudi! To je rekordna številka – znak, da ljudje vidijo, kaj je res pomembno. Sočutje, dobrota in pripravljenost pomagati drugim.


Zakaj je ta zgodba tako pomembna?

Ker kaže, da ni treba biti zdravnik ali politik, da spremeniš svet. Včasih je dovolj “le” toplina, pesem, objem. Jolanda Grom Ravnikar je dokaz, da lahko tudi majhna dejanja prinesejo veliko spremembo.

Njeno vodilo? “Skupaj lahko ustvarimo boljšo prihodnost, če le verjamemo v moč sočutja in vztrajnosti.”

Pripravil: N. Z.

Vir: STA, Jana, RTV Slovenija, Onkološki inštitut Ljubljana

677
200 SEK