
Babici prepovedali opravljanje poklica za sedem let, razlog pa je…
LJUBLJANA – Slovenska babiška stroka je pred kratkim sprejela eno najstrožjih odločitev v svoji zgodovini: babici Teji (Tejča) Moškrič so za kar sedem let odvzeli licenco za samostojno opravljanje babiške nege. Razlog? Hude strokovne nepravilnosti pri porodih na domu.
Ko se regulacija prevesi v kazen
Letos marca je padla odločitev, ki jo je sprejela Zbornica – Zveza zdravstvene in babiške nege. Licenca – odvzeta za sedem let. Najdaljši možni rok, ki ga dopušča Pravilnik o registru in licencah izvajalcev v dejavnosti zdravstvene ali babiške nege.
In ne – ni šlo za smrt novorojenčka, kot so nekateri sklepali. Namen ukrepa je predvsem zagotoviti, da bo najlepši trenutek v življenju ženske tudi varen.
Kaj točno je šlo narobe?

Porodi na domu – a brez ustreznega varovala?
Zavod Pinard, ki ga je Moškrič ustanovila avgusta 2016, je bil dolgo edini, ki se je v Sloveniji ukvarjal skoraj izključno s porodi na domu. Zavod, registriran v Postojni, je imel vizijo: bolj naravni, bolj intimni porodi. Manj klinik, več stika. Manj tehničnega, več človeškega.
Toda Zbornica – Zveza je v sporočilu za javnost sporočila: “Ugotovljene so bile večje strokovne nepravilnosti in pomanjkljivosti pri izvajanju porodov na domu ter neupoštevanje Strokovnih usmeritev za načrtovani porod doma, ki določajo dejavnike tveganja za porod na domu ter pravila za strokovno in varno izvedbo poroda na domu.”

Ironija: smernice, ki jih je sooblikovala, sama kršila
Ko se poglobimo v zgodbo, postane jasna boleča ironija. Leta 2018 naj bi bila Tejča Moškrič del strokovne delovne skupine, ki je postavila smernice za porod na domu v Sloveniji. (Vir: N1, 24. 3. 2025) Te smernice so bile odgovor na vse večje zanimanje za alternativo porodnišnicam.
Smernice so jasne. Porod na domu se odsvetuje v primeru:
- predhodnega carskega reza,
- gestacijskega diabetesa,
- manjkajočega zdravniškega pregleda po 36. tednu nosečnosti.
Nobene izjeme. Pika.
Zato je bil šok toliko večji, ko je Zbornica ob odvzemu licence ugotovila, da Moškrič teh istih smernic ni upoštevala. In potem? Kljub predhodnim ukrepom se, kot kažejo ugotovitve, nepravilnosti niso ustavile. Zato tudi najstrožji možni ukrep. Brez kompromisov.
Kaj pravijo številke?
Zavod Pinard je v letu 2023 ustvaril 27.564 evrov čistih prihodkov, leto prej pa 92.268 evrov (vir: AJPES). Obe leti pa je končal z izgubo. Leta 2023 kar 34.505 evrov presežka odhodkov nad prihodki. Od aprila 2024 je bil zavod v likvidaciji, novembra istega leta – v stečaju.
Porod na domu: pravica ali past?
To je ključno vprašanje. V Sloveniji porod na domu ni prepovedan, ampak ga urejajo smernice. Te smernice niso pravno zavezujoče kot zakon, a predstavljajo standard strokovnega ravnanja. Če jih babica ignorira – nosi posledice. Če se porod zaplete in pomoč zamuja – posledice so lahko tragične.
Babice, ki izvajajo porode na domu, morajo imeti licenco. Morajo imeti tudi ustrezno opremo – defibrilator, kisik, zdravila. In predvsem: dober odnos z najbližjo porodnišnico. Če nekaj od tega manjka, se stvari lahko hitro zapletejo.
Strokovnjaki so enotni. “Porod v bolnišnici ostaja najbolj varna oblika poroda za mater in otroka.”
Ampak za nekatere ženske porodnišnica ni varen kraj. Vsaj psihološko ne. Pripovedujejo o neosebni obravnavi, intervencijah brez pojasnila, pomanjkanju spoštovanja. In zato si želijo domačega okolja. Zato izberejo babico, ki jo poznajo. Ki ji zaupajo. Tudi, če ta – kot zdaj kaže – ni ravnala po pravilih.
Moškrič: krivda ali žrtev sistema?
Tejča Moškrič trdi, da je bila obravnavana krivično. V kratki izjavi za Dnevnik je zapisala: “Menim, da je postopek vseboval nepravilnosti in da sem bila obravnavana pristransko. Prizadevala sem si za humanost v porodu in varno spremljanje žensk.”
Kako naprej?
Odgovor ni enostaven. Ženske bodo še vedno želele rojevati doma. In bodo še vedno iskale babice, ki jim bodo sledile. Država pa mora najti ravnotežje: ne omejevati pravic žensk, a hkrati zagotavljati varnost. Brez olepšav.
Ena od možnih rešitev je morda formalizacija porodov na domu s pogodbenimi povezavami z bolnišnicami. Tako bi se verjetno zagotovila večja varnost in koordinacija. Ne pa prepoved, ki bi potisnila porode na črni trg.
Licenca je šla – toda vprašanja ostajajo
Primer Tejče Moškrič ni zgolj osebna drama, temveč zgodba o sistemu, ki je morda dolgo dopuščal vrzeli. In zdaj, ko je ena od njih udarila nazaj, je sistem – končno – reagiral.
Ampak ali smo se iz tega kaj naučili? Bodo smernice zdaj dejansko upoštevane? Bodo ženske imele bolj varen dostop do porodov na domu – ali bodo še naprej prepuščene intuiciji posameznikov?
Vprašanja, na katera bodo morali odgovoriti vsi: od ministrstva do babic, od bolnišnic do porodnic.
In to – ne čez sedem let. Zdaj.
Pripravil: N. Z.
Vir: N1, Dnevnik, AJPES, Zbornica – Zveza zdravstvene in babiške nege