Bo nasilje nad zdravstvenim osebjem povzročilo zaprtje bolnišnic? Aktivirala se je vojska

10. sep. 2024, ob 09.48
177
150 SEK

V zadnjih dneh smo priča nesprejemljivemu nasilju nad zdravstvenimi delavci. Policlinico Riuniti v mestu Foggia v Italiji, ena od večjih bolnišnic v regiji, je doživela serijo brutalnih napadov na svoje osebje, kar je sprožilo alarm tako v lokalni skupnosti kot tudi na nacionalni ravni. V manj kot 24 urah so v bolnišnici zabeležili dve grobi agresiji, ki ju je izvedel sin enega izmed pacientov in mladi 18-letnik, ki je bil v bolnišnico sprejet zaradi anksioznosti. To nasilje je že spodbudilo klic po tem, da bi morale v zaščito zdravstvenih delavcev posredovati celo vojaške enote.

Nasilje postaja nevzdržno

Zdravstveni delavci v Foggii se zadnje tedne soočajo s skrb vzbujajočo eskalacijo nasilja. Prva izmed zadnjih dveh agresij se je zgodila, ko je 18-letnik, ki je iskal pomoč zaradi anksioznih težav, v napadu besa fizično napadel tri zdravstvene delavce. Napad je bil tako intenziven, da je morala posredovati policija, ki je napadalca aretirala in ga obtožila povzročanja telesnih poškodb ter upiranja uradni osebi. Samo nekaj ur kasneje pa je še en napad pretresel bolnišnico, ko je sin enega od pacientov z roko v mavcu napadel dva medicinska tehnika in varnostnika, ki je skušal umiriti situacijo.

NOVO NA NADLANI.SI: Objavite zgodbo in zaslužite!
Ali ste bili priča nepozabnemu dogodku, šokantni situaciji ali imate v rokah novico, ki bi lahko navdušila širšo javnost? Spletni portal Nadlani.si vam omogoča več kot le branje novic – zdaj

Drastične posledice za zdravstveni sistem

Zdravstveni delavci v Foggii, že izčrpani zaradi pandemije in dolgotrajnih delovnih obremenitev, so sedaj izpostavljeni še fizičnemu nasilju. Nedavno je direktor bolnišnice Riuniti, Giuseppe Pasqualone, ostro obsodil to nasilje in opozoril, da bo, če se nasilje nadaljuje, zdravnikom in medicinskemu osebju onemogočeno opravljanje njihovega dela, kar bi resno ogrozilo zdravstveno varstvo pacientov. Po njegovih besedah so zdravniki in medicinske sestre tisti, ki skrbijo za zdravje ljudi, in brez njih zdravstveni sistem ne more obstajati.

Klic po okrepljenih varnostnih ukrepih

Stanje je tako resno, da je predsednik nacionalne federacije zdravniških zbornic, Filippo Anelli, pozval k urgentnemu povečanju policijskih prisotnosti v bolnišnicah. Opozoril je, da policija, čeprav je njen odziv hitro in učinkovit, ne more več sama zagotoviti varnosti. Zato predlaga uvedbo vojaških enot za varovanje bolnišnic. To je skrajni ukrep, vendar postaja vedno bolj resnična možnost zaradi nenehnih incidentov v zadnjih mesecih.

Poleg tega se povečuje pritisk na vlado, da bi namenila več sredstev iz evropskega sklada za okrevanje (PNRR) za izboljšanje varnosti v bolnišnicah. Med drugim se že razpravlja o povečanju števila policijskih patrulj in dolžini njihove prisotnosti v zdravstvenih ustanovah. V zadnjih letih je število policijskih mest v bolnišnicah po vsej Italiji naraslo, vendar pa to očitno še vedno ni dovolj, saj se nasilje stopnjuje.

Bo potrebna pomoč vojske?

Incidenti v Foggii so del širšega problema nasilja nad zdravstvenim osebjem po vsej Italiji. Predstavniki sindikatov in zdravniških združenj so že večkrat opozorili, da brez ustreznih varnostnih ukrepov zdravstveni delavci ne bodo več mogli varno opravljati svojega poklica. Drastične predloge, kot je prisotnost vojske, so že obravnavali, in čeprav se zdi to radikalno, bi lahko bilo edina preostala možnost, da se zagotovi varnost v italijanskih bolnišnicah.

Zdravniki, medicinske sestre in drugi zdravstveni delavci ne morejo več delati v takšnih pogojih, kjer so stalno ogroženi. Javnost, politiki in zdravstveni voditelji so zdaj postavljeni pred izbiro: ali bodo zaščitili svoje zdravstvene delavce, ali pa bodo morali kmalu opazovati zlom zdravstvenega sistema v teh kriznih razmerah.

Napisal: N. Z.

Vir: www, Pexels

177
150 SEK