Deroča voda odnesla 9-letnika na poti v šolo – ZDA v solzah

08. apr. 2025, ob 08.01
Posodobljeno pred 17 dnevi
444
240 SEK

ZDA pod vodo in razdejane od vetra: ko narava udari, ostanejo tragedije

V zadnjih dneh so Združene države Amerike zajeli smrtonosni vremenski ekstremi: tornadi, nevihtni sunki in silovite poplave so za seboj pustili vsaj 23 mrtvih, med njimi otroke. Mesta v Kentuckyju, Arkansasu in Indiani so pod vodo, v zraku pa še vedno vonj po paniki.


Ko se nebo odpre: peklenski teden za ameriški jug in srednji zahod

Od 30. marca do 6. aprila se je nad osrednjim delom ZDA zgrnil pravi vremenski pekel. Nacionalna vremenska služba ZDA (NWS) je v tem času zabeležila kar 157 tornadov – številka, ki sama po sebi že pove vse. Poplave pa? Še huje. Zaradi silovitih nalivov so reke prestopile bregove, podtalnica pa je zalila cele predele mest, vključno s prestolnico Kentuckyja – Frankfort.

Poplave so najhuje prizadele Kentucky. “Nekatere ceste zdaj izgledajo kot reke, po katerih vozijo čolni namesto avtomobilov,” je v soboto dejal guverner Andy Beshear. Po njegovih besedah je bilo več kot 500 državnih cest zaprtih, več tisoč ljudi pa je izgubilo dostop do elektrike in pitne vode. (vir: apnews.com)

V Frankfortu je reka Kentucky dosegla višino 14,7 metra – skoraj enako kot ob katastrofalnih poplavah leta 1978. Voda je prodrla v mestno jedro, ogrozila zdravstvene ustanove, prekinila prometne povezave in prisilila prebivalce, da se evakuirajo – mnogi s pomočjo reševalnih čolnov.


Med žrtvami tudi otroci: prizori, ki trgajo srce

Čeprav se številke žrtev še spreminjajo, je po zadnjih podatkih življenje izgubilo vsaj 23 ljudi. In najhuje – med njimi tudi otroci. Med pretresljivimi primeri je zgodba 9-letnega dečka iz Kentuckyja, ki ga je med hojo do šolskega avtobusa odnesla deroča voda. V Arkansasu je življenje izgubil 5-letni deček, ko se je na družinsko hišo zrušilo drevo.

“To so izgube, ki bolijo skupnost, ne glede na to, koliko priprav imaš,” je dejal Chris Jones, lokalni prostovoljni gasilec iz Arkansas Cityja. “Ko ti umre otrok – ni rezerve, ni načrta B. To ostane v tebi.”

V Missouriju pa je 16-letni prostovoljec, ki je pomagal pri evakuacijah, umrl v prometni nesreči, ko se je z gasilskim vozilom vračal z intervencije. (vir: apnews.com)


Škoda tudi na kulturni dediščini

Poplav ni prizanesla niti zgodovinskim točkam. Ena najstarejših ameriških destilarn Buffalo Trace, ki že več kot 200 let proizvaja burbon v Frankfortu, je morala začasno ustaviti delo. “Voda nam je poplavila parkirišča, nekaj skladišč – obiskovalcem trenutno ne moremo omogočiti obiska,” je za Associated Press povedal tiskovni predstavnik podjetja. (vir: apnews.com)


Narava ni slepa – kako je prišlo do vsega tega?

Meteorologi si niso enotni, a večina se strinja: kombinacija več dejavnikov je botrovala kaosu. Tople temperature – v nekaterih krajih so konec marca že presegle 30 °C – so povzročile dvig vlažnosti. Ta je, skupaj z nestabilnimi zračnimi masami in močnimi vetrovi, ustvarila pogoje za formacijo superceličnih neviht – in te so izpljunile tornade.

“Gre za zelo kompleksen pojav. Ampak dejstvo je, da so bili pogoji skoraj učbeniški za nastanek tornadov in stacionarnih neviht,” je dejala Jillian Raycroft, meteorologinja na univerzi v Indiani. (vir: apnews.com)


Elektrike ni, panika je

Do ponedeljka je bilo na širšem območju od Teksasa do Ohia več kot 150.000 gospodinjstev brez elektrike. Reševalci – številni prostovoljci – so se morali znajti brez električne opreme, pogosto pa tudi brez signala. Ljudje so s pametnimi telefoni osvetljevali temne hodnike, medtem ko so s čolni iskali ujete sorodnike in sosede.

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

Oblasti so aktivirale narodno gardo in izdali več evakuacijskih ukazov, med drugim tudi v predmestjih Louisvilla in Nashvilla.


Kaj pa prihodnost?

Ali so ti ekstremni pojavi novi? Ne. So pa pogostejši. In intenzivnejši. Na to opozarjajo klimatologi že desetletja. Po besedah strokovnjakinje za podnebne spremembe, dr. Clare Hensley z Univerze v Teksasu, je “vsaka desetinka stopinje globalnega segrevanja povezana z večjo možnostjo ekstremnih padavin in vremenskih anomalij”. (vir: apnews.com)

Kar pomeni? Če ne bomo zmanjšali izpustov toplogrednih plinov – lahko pričakujemo še več takih tednov. In še več tragedij.


Ko se voda umakne, ostane blato. In vprašanja.

Za mnoge prebivalce Kentuckyja in sosednjih držav bo pot do normalnosti dolga. Zelo dolga. Šole so zaprte. Bolnišnice preobremenjene. Trgovine prazne. In kar je najhuje – ljudje prestrašeni.

A ameriška družba je skozi zgodovino že dokazala, da zna stopiti skupaj. Vmes so posamezniki, ki tvegajo življenje, da pomagajo drugim – in oblasti, ki si prizadevajo za obnovo. Toda kako dolgo bo še to mogoče – preden sistem dokončno klecne?

Vprašanje ostaja odprto.

Pripravil: N. Z.

Vir: AP, NWS, STA

444
240 SEK