
Hrvaško pretresa smrt: 8 ur trajalo, da je prišel do bolnišnice
Tragedija, ki je šokirala Hrvaško – mladenič iz Korčule umrl zaradi zapletov, povezanih z navadnim vnetjem ušesa.
Frano Borovina je, kot so izvedeli novinarji, obiskoval zdravnike zaradi vnetja ušesa, ki pa ni bilo pravočasno ustrezno zdravljeno. Posledično se je razvilo vnetje možganskih ovojnic – meningitis. Zaradi slabega vremena hitra medicinska pomoč in medicinski helikopter nista mogla priti ponj na otok Lastovo.
Tragična smrt v dubrovniški bolnišnici
Življenje mladega Korčulana Frana Borovine Miće se je prezgodaj, nepravično in nepotrebno končalo v dubrovniški bolnišnici, kamor je prispel po osem in pol ur dolgem transportu z Lastova. Ves čas poti je bilo njegovo zdravstveno stanje izjemno slabo, večkrat so ga morali oživljati. Zaradi močnega juga, kot so že prej poročali, hitra medicinska ladja, zasidrana v Dubrovniku, ni mogla izpluti, prav tako ni mogel poleteti medicinski helikopter. Helikopter Hrvaških zračnih sil (HRZ) oziroma Ministrstva za obrambo (MORH) pa sploh ni bil poklican.
Zato je 26-letnik pot v bolnišnico začel s trajektom Marko Polo iz luke Ubli do Vele Luke, nato čez otok do Korčule, trajektom v Orebić, nato pa čez Pelješac do Dubrovnika.
Začelo se je z vnetjem ušesa
Njegovi prijatelji in znanci pripovedujejo, da se je tragična zgodba začela z navadnim vnetjem ušesa.
»Živel je v Blatu na Korčuli, a njegova družina ima tudi hišo na Lastovu, kjer je pogosto bival. Tokrat je bil tam zaradi dela. Vse se je začelo z bolečinami v ušesu, zaradi katerih je okoli druge ure zjutraj obiskal nujno medicinsko pomoč v Blatu. Dali so mu neko injekcijo in kapljice ter mu svetovali, naj zjutraj obišče osebno zdravnico, ki pa vnetja ni zaznala,« pripovedujejo prijatelji.
Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do
Drugi dodajajo, da so mu sicer očistili uho, vendar mu niso predpisali antibiotikov.
Bolečina se je širila – a pomoč je zamujala
Bolečina se je nadaljevala in širila proti čeljusti, zato je obiskal tudi zobozdravnika, saj je sumil, da gre za zobno težavo. A tudi tam so mu rekli, da je vse v redu – morda gre za vnetje živca. Glava ga je še naprej bolela, zato je jemal protibolečinske tablete (brufen). Nato je odšel na Lastovo.
V soboto je tam sam poiskal zdravniško pomoč, saj je glavobol postal neznosen. Pritoževal se je tudi, da čuti močno bitje srca. Zdravniki so mu izmerili krvni tlak in zaključili, da je dehidriran. Takrat je bila z njim že tudi njegova mama.
V nedeljo je mati opazila, da Frano slabše sliši in da ga moti svetloba. Odšel je počivat.
Zdravniki nemočni, mati v šoku
»Zvečer mu je mama rekla, da mora nekaj pojesti. Vstal je iz postelje, a je komaj stal na nogah. Opazila je, da čudno gleda, da ne komunicira več, zato sta odšla na nujno medicinsko pomoč na Lastovu. Ves čas je imel povišano telesno temperaturo. Kolikor vemo, mu v tem času niso niti odvzeli krvi,« so povedali prijatelji.
Na nujni medicinski pomoči na Lastovu se je zbralo več zdravstvenih delavcev, situacija je postajala dramatična, a nihče ni povedal, kaj se pravzaprav dogaja. Reanimacija se je začela že na trajektu, nato še v Blatu. Ko so ga stabilizirali, so ga peljali proti Dubrovniku, a žal mu ni bilo več pomoči. Kot pravijo prijatelji, je šlo za meningitis. Po neuradnih podatkih naj bi umrl zaradi sepse, meningitisa in nato je sledila odpoved srca.
Bi ga lahko rešili – če bi sistem deloval?
Vprašanje, ki si ga danes zastavljajo mnogi, je: Bi lahko Franu rešili življenje, če bi bila hitra medicinska ladja dejansko sposobna pluti po razburkanem morju in skozi šestmetrske valove ter olujne vetrove? Če bi bila zasidrana na Lastovu in če bi njene zmogljivosti bile takšne, kot jih uradno predstavljajo, bi Frano v bolnišnico prispel v dveh urah – toliko traja plovba dolga 60 navtičnih milj pri hitrosti 30 vozlov.
MORH: “Zahteve za pomoč ni bilo”
Iz hrvaškega ministrstva za obrambo (MORH) so za 24sata odgovorili:
»V zvezi z vašim vprašanjem vas obveščamo, da v tem primeru ni bila zaprošena pomoč oboroženih sil Republike Hrvaške. Poveljniško operativno središče Glavnega štaba OSRH, Operativno središče HRZ ter Operativno središče HRM in Obalne straže niso prejeli nobene zahteve za aktivacijo v kakršnikoli obliki.«
Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne
Zdravstvene ustanove: »Nismo bili pristojni«
Kontaktirani so bili tudi v Domu zdravlja Korčula, kjer so za 24sata povedali:
»Nismo bili pristojni za ukrepanje v tem primeru, saj je bil postopek v domeni Zavoda za nujno medicinsko pomoč Dubrovačko-neretvanske županije – izpostava Blato.«
Sistem, ki ni pravočasno odreagiral, je vzel življenje
Primer Frana Borovine je tragičen opomnik, kako lahko počasnost in neusklajenost zdravstvenega sistema ter vremenske razmere skupaj povzročijo nepopravljivo izgubo. Od običajnega vnetja ušesa do smrti zaradi sepse in meningitisa – vse v nekaj dneh. Družina, prijatelji in širša javnost zahtevajo odgovore. In predvsem – spremembe.
Povzeto po: 24sata., foto screenshot juginfo