
Hud spopad na levi: Levica udarila po Jankoviću, tam ji je zabrusil: „Zakaj bi ga?“
Ta razvoj dogodkov kaže na vse tesnejše odnose med Vučićem in Jankovićem, kar je v slovenski javnosti sprožilo različne odzive.
LJUBLJANA – V zadnjih treh dneh je srbski predsednik Aleksandar Vučić večkrat javno izrazil svoje zaupanje in podporo ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću, kar je sprožilo številne odzive v političnih krogih tako v Srbiji kot tudi v Sloveniji.

Ima državljanstvo
Po imenovanju novega mandatarja za sestavo srbske vlade je Vučić razkril, da je v pogovorih z Jankovićem raziskoval možnosti njegovega angažmaja v srbski politiki. Poudaril je, da je Janković, rojen v Srbiji in s srbskim državljanstvom, izrazil željo, da do konca izteka svojega mandata v Ljubljani ostane na trenutni funkciji. Kljub temu je Vučić izrazil prepričanje, da bo Janković pomembno prispeval k organizaciji svetovne razstave Expo 2027 v Beogradu, kjer naj bi bil eden ključnih svetovalcev.
Jankovića za predsednika?
Vučić je nadaljeval z izražanjem želje po tesnejšem sodelovanju z Jankovićem v prihodnosti, pri čemer je dejal: “V prihodnosti bi rad, da bi bil on glavni, jaz pa bi mu pomagal, da bi delala skupaj.” Ta izjava je sprožila ugibanja o morebitni kandidaturi Jankovića za predsednika Srbije na volitvah leta 2027.
Ima obveznosti v Ljubljani
Poleg tega so mediji poročali, da je Vučić Jankoviću ponudil mesto predsednika srbske vlade, kar naj bi Janković zavrnil zaradi obveznosti v Ljubljani. Kljub temu naj bi ostala odprta možnost njegovega prihodnjega političnega angažmaja v Srbiji, zlasti v okviru Vučićevega političnega gibanja po zaključku Jankovićevega mandata v Ljubljani.

Ta razvoj dogodkov kaže na vse tesnejše odnose med Vučićem in Jankovićem, kar je v slovenski javnosti sprožilo različne odzive. Nekateri analitiki menijo, da bi lahko to sodelovanje vplivalo na notranjepolitične dinamike v obeh državah, zlasti glede na Jankovićevo preteklo podporo Vučiću med protesti v Srbiji. V prihodnjih mesecih bo zanimivo spremljati, kako se bo razvijalo sodelovanje med Vučićem in Jankovićem ter kakšen vpliv bo to imelo na politično sceno v Srbiji in Sloveniji.
Kritike z leve in desne
V Sloveniji ima Janković vse več kritikov. Pa ne le na nasprotnem, desnem, konzervativnem političnem polu. Po pismu podpore Aleksandru Vučiću so vse bolj glasni tudi na levi strani.
“V Levici zato poudarjamo: Ljubljana ni zasebno podjetje in župan ni njen lastnik. Vsi prebivalci in prebivalke mesta imamo pravico vedeti, kaj župan počne v našem imenu. Od njega pričakujemo jasne in konkretne odgovore – ne molka in skrivanja,” so poudarili pri Levici, zapisali pa na Siolu.
Komisija za mednarodne odnose je namreč na redni seji 3. marca soglasno sprejela sklep, s katerim so župana, vodjo njegovega kabineta Tanjo Dodig Sodnik in vodjo odseka za mednarodne odnose in protokol Klementa Čepona med drugim pozvali, da so jasni, predvsem pa transparentni. Pokazati morajo pisne podpore Vučiču, iz katere bo razviden način pošiljanja ter evidenčna številka dokumenta Mestne občine Ljubljana.
Zabrusil jim je, da jim ne da
Janković komisiji za mednarodne odnose ljubljanskega mestnega sveta tega ni posredoval, je poudaril Siol. V torek ob ogledu gradbišča nove železniške postaje v Ljubljani pa je tudi napovedal, da pisma podpore ne bo posredoval komisiji in se ob tem vprašal: “Zakaj bi ga?” je odvrnil Janković.
Če na levi strani Janković buri s povezavami s Srbijo, pa je na desnem polu sporna gradnja kanalizacijskega kanala CO.
Skoraj pol milijona uporabnikov pitne vode
Projekt izgradnje povezovalnega kanala C0 v Ljubljani že dlje časa povzroča burne razprave in proteste med prebivalci, kmeti ter civilnimi iniciativami. Glavni razlog za nasprotovanje je skrb za varnost pitne vode, saj trasa kanala poteka čez vodovarstveno območje Ljubljanskega polja, ki oskrbuje več kot 300.000 prebivalcev z vodo. Nasprotniki projekta opozarjajo, da bi morebitne poškodbe ali puščanja kanalizacijskih cevi lahko povzročile onesnaženje tega ključnega vira pitne vode. Poudarjajo tudi, da območje leži na potresno aktivnem področju, kar dodatno povečuje tveganje za nesreče.
Primc trdi, da nimajo vseh dovoljenj
Med vidnejšimi nasprotniki projekta je mestni svetnik Aleš Primc, ki je organiziral več protestov proti izgradnji kanala C0. Primc in drugi protestniki trdijo, da Mestna občina Ljubljana (MOL) za gradnjo kanala ni pridobila vseh potrebnih dovoljenj in da projekt poteka nezakonito. Opozarjajo tudi na pomanjkljivo presojo vplivov na okolje in odsotnost okoljevarstvenega soglasja.
Župan Zoran Janković kljub nasprotovanju vztraja pri izgradnji kanala C0. Njegov glavni argument je, da bo kanal omogočil učinkovitejše odvajanje odpadnih voda iz občin Medvode in Vodice do centralne čistilne naprave v Zalogu, kar bo prispevalo k boljši okoljski sliki celotne regije. Poudarja, da je projekt ključnega pomena za nadaljnji razvoj komunalne infrastrukture in da ni alternative za povezavo omenjenih kanalizacijskih omrežij.
Evropska sredstva morajo porabiti

Projekt izgradnje kanala C0 je del širšega projekta “Odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju vodonosnika Ljubljansko polje”, za katerega je Slovenija prejela evropska sredstva. MOL je za ta projekt pridobila sofinanciranje iz Kohezijskega sklada Evropske unije. Vendar pa so se pojavile težave pri črpanju teh sredstev. MOL je že leta 2023 čakala na povračilo več milijonov evrov za izvedena dela pri projektu kanala C0, pri čemer je ministrstvo za naravne vire in prostor navajalo, da zahtevki še niso popolni.
Oglasila se je upravna enota Ljubljana
Poleg tega je Upravna enota Ljubljana februarja 2025 začasno prekinila postopek izdaje gradbenega dovoljenja za zadnji odsek kanala C0, dolg 128 metrov. Razlog za prekinitev je bila nepravnomočnost sklepa Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) iz leta 2016, ki je odločil, da za gradnjo kanala ni potrebna presoja vplivov na okolje. Sodni postopki v zvezi s tem sklepom še vedno potekajo, kar dodatno zapleta dokončanje projekta.
Župan vztraja
Kljub tem zapletom in nasprotovanjem Janković vztraja pri dokončanju kanala C0. Njegova odločnost temelji na prepričanju, da bo projekt dolgoročno koristil mestu in regiji ter prispeval k izboljšanju komunalne infrastrukture. Vendar pa nasprotniki opozarjajo na morebitne okoljske in pravne posledice, ki bi lahko nastale zaradi nadaljevanja projekta brez ustreznih dovoljenj in soglasij.
V prihodnjih mesecih bo ključno spremljati, kako se bodo odvijali sodni postopki in ali bo MOL uspela pridobiti vsa potrebna dovoljenja ter evropska sredstva za dokončanje projekta. Vprašanje varnosti pitne vode ostaja v središču razprav, pri čemer nasprotniki vztrajajo, da je treba dati prednost zaščiti tega vitalnega vira pred infrastrukturnimi projekti, ki bi lahko ogrozili njegovo kakovost.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: www