Kaj se je zares zgodilo v Trzinu? Znane podrobnosti požara, ki je vzel življenje gospe Majde

24. mar. 2025, ob 14.29
Posodobljeno pred 25 dnevi
10027
240 SEK

TRZIN – TRAGEDIJA V PLAMENIH

V Trzinu je požar vzel življenje 89-letne Majde. Sosedi so iz ognja rešili njenega partnerja, katerega pižama je že gorela. Kaj točno se je zgodilo, še ugotavljajo – a posledice so globoke.


JUNAŠTVO IN GROZA POD ISTO STREHO

Nedelja zvečer. Okoli osme ure. Mirno naselje v Trzinu, nekaj korakov od cerkve sv. Florijana. Nenadoma – bum. Požar. Kriki. In ogenj, ki je segel visoko nad strehe.

V eni od vrstnih hiš je izbruhnil požar, ki je vzel življenje 89-letne Majde. Njenega izvenzakonskega partnerja Jožeta, 72-letnika, so iz ognjenega objema potegnili – dobesedno – sosedje. Pižama mu je že gorela.

Vzrok? Še ni uradno potrjen. Policija pravi, da poteka forenzična preiskava. Ampak – eksplozija je bila močna. Slišalo jo je pol Trzina.

»NI BILO NAJMANJŠE MOŽNOSTI, DA BI JO REŠILI«

Majda je bila skoraj povsem nepokretna. Zadela jo je kap – še govoriti ni mogla več. Kot je za Dnevnik povedala soseda, sta si še teden dni nazaj na soncu držali roke. Brez besed. A z veliko topline.

»Jože jo je negoval sam, menjaval plenice, jo oblačil, jo nosil ven na sonce. Včasih sva se še držali za roke. Bila je dobra duša,« je dejala s sklonjeno glavo.

Ko je zagorelo, ni bilo časa. Samo instinkt. Franci, sin ene od sosed, je tekel. »Ko sem pritekel, je bil Jože še v hiši. Imel sem gasilni aparat, pogasil sem ga in ga dobesedno vlekel ven. Pižama mu je že gorela,« je povedal za Dnevnik.

Odkrili smo skrivnost uspešnih podjetij: Ta poteza bo podvojila produktivnost vseh zaposlenih!
V sodobnem delovnem okolju, kjer večino časa preživimo sede, se vedno več ljudi sooča z zdravstvenimi težavami, kot so bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih. Dolgotrajno sedenje zmanjšuje konce

POŽRTVOVALNOST, KI JE REŠILA ŽIVLJENJE

Franci ni bil edini. Še nekaj sosedov se je – brez opreme, brez zaščite – pognalo proti ognju. Notri ni šlo več. Dim je bil gost, ogenj premočan.

»Jože je najprej hotel ostati notri, verjetno zaradi šoka. A smo ga dobesedno odvlekli ven,« je povedal eden izmed njih. In ko so ga zvlekli na varno? Bil je brez sape. Bled. Opečen.

Gasilci PGD Trzin so na prizorišče prišli hitro – in ostali dolgo. Do pete ure zjutraj so bili tam. Požar so sicer omejili v nekaj urah, a šele zjutraj je bilo jasno: Majde ni več.

STAREJŠI PAR, KI JE ŽIVEL PO SVOJE

Majda je bila del Trzina. Rojena tukaj. Tukaj je tudi želela umreti. In – kot kaže – ji je to uspelo. A cena je bila visoka.

Po neuradnih informacijah bi morala naslednji dan odpotovati v dom starejših v Črnomlju. Pa ni hotela. »Imela sta podpisan papir, da ne gre. Hotela je umreti doma, kot njena mama,« je povedala ena od sosed.

Jože? S Hrvaške. V Trzin se je preselil pred dvema desetletjema. Več kot desetletje sta z Majdo živela skupaj. Ne kot zakonca, ampak kot partnerja, ki si delita vsakdan.

Na vrtu sta gojila paradižnik in solato. Krompir. Majda je pridelek delila s sosedi. Jože je zjutraj pil kavo s sosedom in šel v trgovino. Preprost, tih vsakdan.

PLINSKI JEKLENKI – TIHI MORILEC?

Kaj je bilo krivo? Po prvih podatkih – plin. V hiši so bile dve plinski jeklenki. Ena naj bi eksplodirala. Ogenj se je razširil hitro, kot vžigalica.

»Našli smo dve plinski jeklenki, ena je bila verjetno vir eksplozije,« je za STA dejal predstavnik PU Ljubljana.

Ampak zakaj? Slabo vzdrževanje? Stara oprema? Napaka pri uporabi? Odgovorov (še) ni. Forenzična ekipa je bila na terenu še zjutraj – v belih zaščitnih skafandrih so čepeli med sajami in ogorki, iskali sledi.

In policijski trak? Še vedno okoli hiše. Dron je preletaval prizorišče. Potrebno bo še več analiz. Policija je potrdila, da bodo o vsem obvestili pristojno tožilstvo.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

KAKO BI LAHKO PREPREČILI?

Dogodek v Trzinu odpira resna vprašanja.

Ali je bilo življenje nepokretne osebe v takšnem okolju varno? Bi jo morali preseliti – ali pustiti, da ostane doma, kot si je želela? Kje potegniti mejo med svobodo in varnostjo?

Strokovnjak za požarno varnost mag. Andrej Dolenšek s Fakultete za varnostne vede je za STA opozoril: »V Sloveniji se še vedno premalo posvečamo požarni varnosti v gospodinjstvih, še posebej tam, kjer živijo starejši ali nepokretni. Vsaka plinska napeljava bi morala biti pregledana vsaj enkrat na leto.”

Po podatkih Gasilske zveze Slovenije iz leta 2023 je bilo kar 38 % vseh požarov v stanovanjskih objektih posledica tehničnih napak ali nepravilne uporabe plinskih naprav.

Ni nepomembno: gre za širši, sistemski problem. V Trzinu je to postalo osebno. Tragika s konkretnim obrazom.

KLJUB VSEMU – LJUBEZEN OSTANE

Hiša je požgana. Klopca pred njo – zapuščena. Bela rjuha, ki jo pokriva, se loči od črne sajaste fasade, kot opomin. Da je bil tam nekoč dom. Zgodba. Dve osebi, ki sta skupaj preživeli skoraj dve desetletji.

Jože je še vedno v ljubljanskem kliničnem centru. Bori se za življenje. Poškodbe so hude.

Ampak v soseski ostajajo spomini. Besede. In ganjenost.

»Veste, zelo rad jo je imel. Skrbel je zanjo, ji menjaval plenice, jo oblačil,« je povedal Trzinčan, ki je gospoda Jožeta kdaj peljal v trgovino. »V nedeljo zjutraj pa sva še pila kavo.«


Vir: Dnevnik, STA, Gasilska zveza Slovenije in Policijska uprava Ljubljana. Fotografija je simbolična.

Pripravil: N. Z.

10027
240 SEK