
Kaj se to dogaja? V Grosupljem z nožem usmrtil 65-letnika
Policiste o dogodku obvestili malo pred polnočjo.
GROSUPLJE – V petek zvečer se je v središču Grosupljega sprlo več oseb, pri čemer je umrl 65-letnik, poročajo Slovenske novice. Po doslej zbranih podatkih policije ga je v prepiru z ostrim predmetom poškodoval 48-letnik z območja Grosupljega. Motiv za dejanje še ni znan, prav tako še ni znana oziroma potrjena identiteta vseh v sporu in pretepu udeleženih oseb. Policiste o dogodku obvestili malo pred polnočjo. V dogodku je bil lažje telesno poškodovan tudi 48-letni osumljenec, ki so mu nudili zdravniško pomoč ter nato odvzeli prostost zaradi suma kaznivega dejanja zoper življenje in telo. V postopku so zavarovali tudi domnevno sredstvo storitve, poroča Policijska uprava Ljubljana.

Policisti so opravili ogled, ki sta se ga udeležila tudi dežurni preiskovalni sodnik in državni tožilec, ter nadaljujejo intenzivno kriminalistično preiskavo in zbiranje obvestil o vseh okoliščinah dogodka. O vsem bodo obveščali pristojno državno tožilstvo.
Osumljenec v preteklosti ni bil obravnavan zaradi kaznivih dejanj z elementi nasilja, dodajajo Slovenske novice.
Zagrožena kazen
Napad z nožem je resno kaznivo dejanje, ki ga slovenski kazenski zakonik strogo sankcionira. V skladu s členom 122 Kazenskega zakonika Republike Slovenije (KZ-1) se kaznuje tisti, ki nekoga napade z namenom povzročiti hude telesne poškodbe ali smrt. Kazen za takšno dejanje je odvisna od okoliščin in posledic napada.

Osnovna oblika kaznivega dejanja povzročitve hude telesne poškodbe po 122. členu je kaznovana z zaporom od enega do desetih let. Če pa dejanje povzroči smrt, se kazen zviša na zapor od pet do petnajst let. V primeru, da je napad storjen v hudodelski združbi ali z uporabo nevarnega orožja, se lahko kazen še dodatno poveča.
Pomembno je poudariti, da je uporaba noža kot orožja pri kaznivem dejanju oteževalna okoliščina. Sodišča pri odmeri kazni upoštevajo tudi druge dejavnike, kot so predhodna kaznovanost storilca, motiv napada in stopnja poškodb žrtve.
Slovenski pravni sistem priznava pomembnost zaščite posameznikov pred nasilnimi dejanji. Napad z nožem ni le fizična poškodba, ampak ima tudi dolgotrajne psihološke posledice za žrtev. Zato zakonodajalec predvideva stroge sankcije, ki naj bi delovale tudi kot preventivni ukrep.
V praksi se kazen prilagaja specifičnim okoliščinam primera, pri čemer imajo sodniki diskrecijsko pravico. Namen kaznovanja je poleg povračilnega tudi vzgojni, saj naj bi storilca odvrnil od ponovnega kaznivega dejanja in ga reintegriral v družbo.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: www