
Kam je izginila 16-letna Amalija? Doma je iz Brezja
Prosimo vse, ki bi jo opazili ali karkoli vedeli o njenem izginotju, da to sporočijo na številko 113 ali na anonimni telefon policije 080-1200, še poudari PU Novo mesto.
NOVO MESTO – “Obveščeni smo bili, da svojci od pogrešajo 16-letno Amalijo Grm iz Brezja. 21. 3. naj bi v jutranjih urah od doma odšla neznano kam. Visoka je okoli 160 cm, drobne postave in ima daljše rjave lase. Policisti vse od obvestila o izginotju izvajajo aktivnosti za njeno izsleditev, vendar jo do tega trenutka še niso našli,” poroča Policijska uprava Novo mesto.

Prosimo vse, ki bi jo opazili ali karkoli vedeli o njenem izginotju, da to sporočijo na številko 113 ali na anonimni telefon policije 080-1200, še poudari PU Novo mesto.
Ko pride so take situacije
Ko otrok izgine, je ključno ukrepati hitro in premišljeno. Vsaka minuta je pomembna, saj so otroci posebej ranljiva skupina. Najprej je treba ostati miren in preveriti, ali otrok resnično manjka – morda se skriva, igra v bližini ali je pri znancih. Če ga ne najdemo v kratkem času, takoj obvestimo policijo na številko 113 in podamo čim več informacij: opis otroka, oblačila, čas in kraj izginotja, morebitne spremljevalce ter posebnosti, ki bi lahko pomagale pri iskanju. Medtem ko čakamo na prihod policije, obvestimo tudi sosede, prijatelje in mimoidoče. Družbena omrežja so lahko učinkovito orodje za širjenje informacij, a je pomembno, da objave ne ogrožajo zasebnosti otroka. V Sloveniji deluje tudi sistem pogrešanih otrok s številko 116 000, kjer nudijo pomoč in podporo v takšnih primerih. Starši naj otroke že zgodaj poučijo o varnem vedenju, sporazumevanju z neznanci in uporabi pomoči, če se izgubijo. Vsako pogrešanje je treba jemati resno, saj je hitra reakcija ključna za varno vrnitev otroka domov. Pomembno je, da kot družba ostanemo pozorni, solidarni in pripravljeni pomagati ob izginotju otroka.

Ključna hitra reakcija
Ko je pogrešana mladoletnica, je najpomembneje, da takoj ukrepate. Najprej pokličite policijo na številko 113 in prijavite izginotje. Posredujte čim več informacij: kdaj in kje ste jo nazadnje videli, kaj je imela oblečeno, kakšne so njene telesne značilnosti ter ali ima s seboj telefon ali osebne predmete. Če ima zdravstvene težave ali posebnosti v vedenju, to nujno omenite. Obvestite tudi druge bližnje, prijatelje in sorodnike, če morda vedo kaj več. Lahko pregledate njene sobe, osebne stvari, družbena omrežja ali aplikacije, ki jih uporablja, saj to lahko ponudi sledi. Ne čakajte in ne domnevajte, da se bo sama vrnila – hitra reakcija je ključna.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: PU Novo mesto