
Mama joka, sin s cerebralno paralizo se smehlja – in zdaj mu lahko vzamejo edini dom (VIDEO)
14-letni Naj iz Trščine, ki ima hudo obliko cerebralne paralize, bi lahko izgubil svoj edini dom zaradi dolgov svojega očeta. Mama Maja išče pomoč – sistem pa molči.
TRŠČINA PRI SEVNICI – Ko 14-letni Naj ostane brez doma, izgubi svet, ki ga razume: “Živali so zanj terapija, hiša pa edini svet, ki ga pozna.”
Sredi dolenjskih gričev, v vasi Trščina, se odvija zgodba, ki ni samo ganljiva. Je tudi opozorilo. Realnost. In ogledalo sistema, ki ranljive pogosto pusti na cedilu. V glavnih vlogah: 14-letni Naj, deček s cerebralno paralizo, ki potrebuje prilagojen dom. In njegova mama, Maja. Samohranilka. Brez stalnih prihodkov. A s preveč ljubezni, da bi preprosto odnehala. Njuno zgodbo so predstavili pri Tedniku.
“Kljub temu, da je težko, pač z Najem, je po svoje mi dal drug smisel življenja.”
To so besede, ki jih izreče s tresočim glasom. Maja. Njegova mama. Njene oči so polne solza.
Stoji ob robu dvorišča, kjer šolski kombi odloži njenega sina. Deček, ki zjutraj odide v zavod za otroke s posebnimi potrebami, se zmeraj vrne nasmejan. Ne zaradi sveta tam zunaj. Zaradi sveta, ki ga ima doma. Tiste hiše, tistega dvorišča. Tistih živali.
Rutina, ki ni razkošje, je življenje
Naj se znajde v svojem prostoru. Počasi. Vsak gib nekaj stane. V hiši, ki je skozi leta postala terapevtska celica, se otrok lahko premika, diha, dela drobne napredke. Ni naključje, da je prav doma – med živalmi, ki mu pomenijo več kot le družbo – dosegel to, kar zunaj ne bi mogel.

Maja ve: sprememba okolja bi bila katastrofa.
„Vsaka sprememba Za Naja, ki ima res izrazite težave, bi bila lahko celo rušilna. Tudi to je Najeva rutina, del življenja, ki ga Naj pozna se pravi življenje z živalmi. Ne predstavljam si, da mu to ne bi bilo omogočeno, ker same živali po svoje delujejo na njega terapevtsko.”

Kaj se je zgodilo?
Hiša, v kateri živita, je pristala v stečajni masi. Zaradi dolgov nekdanjega partnerja. Najevega očeta.
Maja dolgov ni naredila. Niti jih ne more rešiti. Uradno ni zaposlena. Z otrokom, kot je Naj, 8-urni delovnik ni mogoč. Pa tudi razpisanih služb, ki bi razumeli njeno življenje, je malo.
Hiša je vredna 65.000 evrov. Številka, ki bi bila za mnoge le posojilo z nekaj papirji. A zanjo – znanstvena fantastika.
»Jezna sem, da nimam druge izbire, da moram ljudi prositi za pomoč na tak način,” pove.

Časa ni več veliko
Dražba se bliža. Postopek vodi Okrožno sodišče v Krškem. Po informacijah, ki jih je pridobil Tednik RTV Slovenija, naj bi bila hiša prodana, če se v kratkem ne zbere dovolj sredstev.
Zato je bila vzpostavljena humanitarna akcija. Pomagamo lahko vsi. SMS sporočilo NAJ5 ali NAJ10 na številko 1919 pomeni 5 ali 10 evrov pomoči. Lahko pa tudi neposredno nakažete poljuben znesek na TRR Društva Sožitje Sevnica:
- SI56 6100 0001 5798 931, sklic SI00 2025, namen: Družina.
Ni prva. In verjetno tudi ne zadnja.
Primerov, ko dolgov nekdanjih partnerjev ne prevzamejo tisti, ki so jih naredili, temveč tisti, ki ostanejo, je veliko. Preveč. Slovensko sodstvo se v stečajnih postopkih redko ozira na socialno situacijo, še manj na življenjske okoliščine otrok.
Življenje je pravno ločeno od črk zakona.
“14 let že kar delam in kako delam. Vse za Naja.”
To je Maja. Ni aktivistka. Ni politikantka. Samo mama. Ki ve, da nima veliko orožij v boju proti sistemu.
Ampak ima eno stvar. Glas. In pripravljenost povedati svojo zgodbo. Tudi, če to pomeni, da mora pred kamero povedati tisto, kar bi najraje zadržala zase.
Domačini jo poznajo
Trščina ni velik kraj. Okoli 80 prebivalcev. Na pol poti med Sevnico in Boštanjem. Tu se vsi poznajo. In Majo spoštujejo.

To ni zgolj poziv k pomoči
To je poziv k zavedanju.
Zgodba Maje in Naja ni le o njih dveh. Je o vseh, ki živijo na robu. Ki ne potrebujejo veliko. Samo da jih ne izrinejo. Da jih sistem ne povozi.
Po podatkih Statističnega urada RS živi v Sloveniji okoli 12.000 otrok z različnimi oblikami telesnih ali duševnih posebnosti. Več kot tretjina teh živi v gospodinjstvih, kjer je vsaj en starš brezposeln. (Vir: SURS, 2023)
To niso le številke. To so otroci. In to so mame, kot je Maja.
Kaj lahko naredimo mi?
Malo. A dovolj. Da Maja in Naj ostaneta tam, kjer sta doma.
SMS NAJ5 ali NAJ10 na 1919.
TRR: SI56 6100 0001 5798 931
Sklic: SI00 2025
Namen: Družina
Ker ne pomagamo zgolj enemu otroku. Pomagamo ohraniti svet, v katerem lahko živi.
In to še ni konec zgodbe. To je njen začetek.
Pripravil: N. Z.
Vir: RTV Slovenija (Tednik), SURS (2023), Društvo Sožitje Sevnica, Okrožno sodišče Krško, foto: zajem zaslona RTVSLO.si