Mislili so, da gori. A ko so gasilci prišli, so naleteli na tole…

15. apr. 2025, ob 14.01
Posodobljeno pred 9 dnevi
3220
190 SEK

PREVALJE – Gasilci posredovali zaradi domnevnega požara vikenda, izkazalo se je za kurjenje v naravi: „Javite na 112!”

Poziv ob 16.39, izvoz v dveh minutah, prihod na kraj – ogenj pa? Le kurjenje vejevja. A komentarji so zagoreli bolj kot ogenj sam.

PREVALJE – Sobota, 13. aprila. Nekje nad železniško postajo v Prevaljah se je iz gozda dvigal dim. Nekdo ga je opazil in – logično – klical 112. Kar je sledilo, je klasičen primer: hitra aktivacija gasilcev PGD Prevalje, izvoz dveh vozil (GVC-1 in GVC-3), polna posadka, v dveh minutah na poti.

Ob prihodu pa realnost: ni gorel vikend, kot se je sprva zdelo. Kurilo se je v naravi. Po domače: ogenj, a pod nadzorom.

Gasilci so se odzvali z objavo na Facebooku: „Prosim in apeliramo, da vsako kurjenje v naravi javite na 112, da ne pride do takšnih nevšečnosti.”

In potem se je zares razvnelo – v komentarjih.


“Eni nimajo drugega dela samo telefon pa klicat”

Mnenja ljudi so bila… raznolika. Kdor je prebral komentarje, je videl vse: od razumevanja do zbadanja. Nekdo je zapisal: „Al pa tist ko prejavla naj se preprica kaj gori… ne pa takoj vas klicat.”

Drugi je dodal: „Eni nimajo drugega dela samo telefon pa klicat, zaračunat mu stroške.” Še eden pa je pristavil: „Računat tistemu ki kuri.”

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

In potem pride nekdo z glasom razuma: „Če že kuriš v naravi, te nič ne stane da obvestiš center za obveščanje na 112 in poveš. S tem je vse rešeno in ni nepotrebnih intervencij. Krivda je na strani tistega, ki kuri. Ta , ki pokliče pa kliče v dobri veri, da bo s tem pomagal in preprečil večjo škodo in večdnevno gašenje.”

Realno? Oboje je res. Ljudje kličejo iz dobre volje. Ampak – tisti, ki kuri, bi pa res lahko poklical.


Kaj pa zakon? Kdaj lahko kuriš?

Tu ni vse črno-belo. Slovenska zakonodaja sicer dovoljuje kurjenje v naravi, ampak… pod določenimi pogoji. Brez vetra, na razdalji od gozdnega roba, z nadzorom in – predvsem – če ni razglašene požarne ogroženosti.

V nekaterih občinah (npr. Ravne na Koroškem) je že tradicionalno urejen organiziran odvoz vejevja in vrtnih odpadkov. Zato je en komentator zapisal: „V veliko občinah je v veljavi prepoved kurjenja v naravi. Zato imajo organiziran odvoz odpadkov. Zato ni izgovor da kuriš sredi njive.”

A ni vsem jasno, da je zakonsko dopustno kuriti – če ni prepovedi. Kar lepo povzame eden: „Kje pa piše da ne sme kuriti če ima ogenj pod nadzorom. Čisto druga stvar je ko je uradno izdana prepoved kurjenja v naravi.”


Dve minuti?

Tudi odzivnost gasilcev je sprožila svojevrstno debato. Nekdo je zapisal: „V dveh (2) minutah to še poklicnim ne more uspeti, če pa je vam, lahko naredim globoki poklon.”

Gasilci so odgovorili suvereno: „Seveda, uradni časi zabeleženi s strani ReCO Slovenj Gradec.” In dodali: „Od samega poziva ko smo klicali pa do prihoda na Leše 5min točno.”

Podatek o časih izvoza potrjujejo tudi na portalu spin3.sos112.si, kjer je razvidno: izvoz ob 16.41, prihod ob 16.46. Hitro? Skrajno.


V ozadju vseeno ostaja problem: obveščanje.

Dogodek je bil lažni alarm – a s povsem realnim odzivom. Škoda ni nastala. A intervencija je bila prava. Kar pomeni – vozila, gorivo, čas, ljudje.

Vse to bi se dalo preprečiti z enim samim klicem. Na 112. Petnajst sekund. Že večkrat slišana zgodba.

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

V Prevaljah imajo sicer že nekaj izkušenj s takšnimi primeri. Spomnimo: leta 2021 so ravno tako posredovali zaradi domnevnega požara na Holmcu, pa je šlo za nadzorovano žganje trave.

In tako ostaja:

kuriš? Pokliči.

Zato tudi zapis gasilcev ni kritika, temveč – opomnik. Preventiva. Ali kot je napisal nekdo v komentarjih: „Preventiva je boljša. njihovo delo.”


Za konec – spoštovanje.

Ne glede na to, kdo je zakuril, kdo je poklical ali kdo komentiral – gasilci so opravili svoje. Profesionalno. Brez zamer. Hladnokrvno (pa čeprav gre za ogenj).

In ko je nekdo v komentarjih namignil, da so bili gasilci prehitri, je drugi odgovoril naravnost: „So ravno zakljucevali sobotni piknik.”

Kar ni bila kritika – temveč pohvala.

V Prevaljah je varnost zgleda resna stvar. Tudi, če v resnici ni gorelo.

Pripravil: N. Z.

Vir:

  • Facebook stran PGD Prevalje
  • Komentarji uporabnikov pod objavo
  • Portal spin3.sos112.si (ReCO podatki)
  • Občinski odloki (Ravne na Koroškem ipd.)
3220
190 SEK