
Močan potres z magnitudo 5,2 stresel južno Kalifornijo
14. april 2025 – JULIAN, Kalifornija: Zemlja je znova pokazala zobe. In to ne prvič – niti zadnjič. V ponedeljek ob zori je južno Kalifornijo stresel potres z magnitudo 5,2, epicenter pa je bil zaznan vsega 1,8 kilometra severovzhodno od mesta Julian, piše CBS News, ki povzema podatke Ameriškega geološkega zavoda (USGS).
Tresenje se je čutilo v širokem pasu – od skalnatega zaledja San Diega pa vse do bolj urbanih predelov Los Angelesa. Luči so se zibale, okna so ropotala, tla so se zazibala – za nekaj dolgih sekund. Prebivalci so poročali o paniki, zmedenosti in… praznih baterijah na telefonih. Marsikdo se je v tistem trenutku zbudil ne zaradi alarma, ampak zaradi globokega notranjega občutka: »Nekaj je narobe.«
Nihče poškodovan – a to ne pomeni, da ni bilo nevarno
Po zadnjih podatkih AP News, ni bilo poročil o resnejših poškodbah ali večji materialni škodi. Pa vendar – nekateri so ostali brez elektrike, drugod so morali gasilci posredovati zaradi počene vodovodne cevi. Ni bilo veliko, toda dovolj, da te zbode v želodec in spomni, kje živiš.
»To ni bil naš najhujši potres. Daleč od tega. A tudi take sunke ne moremo jemati z levo roko,« je za Los Angeles Times komentirala seizmologinja Lucy Jones, ena od najprepoznavnejših obrazov v kalifornijski potresni znanosti.
Zakaj zdaj?
Julian, znano po jabolčnih pitah in mirnih gorskih razgledih, ne slovi ravno po tektonskih presenečenjih. Pa vendar – mesto leži nevarno blizu prelomnice Elsinore, ki je del širšega sistema, ki vključuje tudi prelom San Andreas. In ta – če niste vedeli – velja za enega najaktivnejših tektonskih sistemov na svetu.

Po podatkih USGS potres izvira iz globine približno 10 kilometrov. To je razmeroma plitvo – kar pomeni, da so tresljaji bolj občutni, še posebej na površju. »V takih primerih je razlika med ‘oh, nekaj je počilo’ in ‘vse se trese’ zelo majhna,« je pojasnil seizmolog dr. Michael Andrews, sicer profesor na Univerzi v Kaliforniji v San Diegu.

Zgodovina, ki nas ne izpusti iz primeža
Kalifornija ima – roko na srce – burno geološko preteklost. Leta 1994 je potres v Northridgeu (magnituda 6,7) povzročil za več kot 20 milijard dolarjev škode, umrlo je 57 ljudi. Morda se je zdel takrat kot izjemen dogodek, a v resnici… je bil to le še eden v vrsti.
Po podatkih Caltech Seismic Network Kalifornijo vsako leto stresa več kot 10.000 potresov. Večina je sicer šibkih – a kot pravijo strokovnjaki: “Ni vprašanje če, ampak kdaj.”
Kaj pa pripravljenost? No, tukaj je odgovor… zapleten
Po potresu so šole v Julianu – recimo Julian Union High School – izvedle evakuacijske vaje. Podobno so ravnale nekatere podružnice v San Diegu in Powayu. Ljudje so hitro iz predalov potegnili “go-bag” torbe, tiste z osnovnimi potrebščinami. A realnost? Mnogo gospodinjstev jih sploh nima.
Po anketi California Earthquake Authority iz leta 2023 ima samo 27 % gospodinjstev v južni Kaliforniji pripravljen evakuacijski načrt. Še več – več kot polovica jih nima niti zaloge pitne vode za tri dni. »Vsakič znova se pokaže, da ljudje niso pripravljeni. In vsakič znova upamo, da bomo imeli srečo. A sreča ni strategija,« je dejal župan El Cajona, Bill Wells.
Kako ravnati v takih trenutkih?
Opozorila po potresu so bila hitra. San Diego County Emergency Services je prek SMS-ov in radia opozoril na morebitne popotresne sunke, kar se je – resnici na ljubo – tudi zgodilo. Ob 13:02 po lokalnem času so zaznali še en potres z magnitudo 2,9, le nekaj kilometrov stran od prvotnega epicentra (USGS).
Za zdaj ni potrebe po množični evakuaciji, a oblasti so opozorile prebivalce, naj ostanejo v pripravljenosti. »Ne zapuščajte doma, razen če je to nujno. Poskrbite, da imate na voljo baterijsko svetilko, polne baterije in osnovna zdravila,« je bilo zapisano v opozorilu okrožne službe za izredne razmere (SDCESA).

Zemlja pod nogami je živa – in ne namerava počivati
Največji problem ni današnji potres. Tudi ne jutrišnji. Problem je navidezna normalnost, v katero zdrsnemo nekaj dni po dogodku – kot da nič ni bilo. Pa je bilo. In še bo.
Strokovnjaki že leta opozarjajo na t.i. »The Big One« – mogočen potres, ki bi lahko zadel prelom San Andreas in opustošil celotno regijo. Modeli, ki jih je pripravila California Geological Survey, napovedujejo, da bi lahko takšen potres prizadel več kot 10 milijonov ljudi, s posledicami, ki bi trajale desetletja.
»Ne govorimo več o znanstveni fantastiki. Govorimo o neizogibnem dogodku,« je dejala dr. Lucy Jones, v enem najbolj branih intervjujev za National Geographic (marec 2024).
Pripravljenost ni izbira, je nuja.
Tokratni potres je bil – sreča v nesreči – razmeroma blag. A opozorilo je bilo jasno. Tla pod nogami niso stabilna. In na to se ne da vplivati. Lahko pa vplivamo na to, kako se odzovemo. Kako pripravimo svoje družine, domove, sosedske skupnosti. Ne jutri. Danes.
Po podatkih USGS je bilo od začetka leta 2025 v Kaliforniji zaznanih že več kot 1700 potresov z magnitudo nad 2,0. Povprečje preteklih let? Skoraj enako. A leto za letom se nekaj premika – pod zemljo in nad njo. In vsak premik, vsaka vibracija… je sporočilo.
Zemlja se oglaša. Vprašanje je le, ali jo slišimo.
Vir:
USGS, AP, CBS News, Caltech, CEA, National Geographic, LA Times
Pripravil: N. Z.