Nepričakovan vremenski preobrat: Močan ciklon na Balkanu in nevaren veter v Sloveniji!
Vremenske razmere v tem tednu so zaznamovale močne padavine in okrepljeni vetrovi, vendar z burnim vremenom še nismo opravili. Ciklon, ki je v Sloveniji povzročil obilne padavine, bo v prihodnjih dneh sledil nenavadni poti, kar bo imelo velike posledice tako za naše okolje kot tudi za širše območje Evrope.
Neobičajna pot ciklona nad Balkanom
Po zadnjih meteoroloških napovedih se bo središče ciklona, ki je zajelo Slovenijo, v naslednjih dneh premaknilo iznad Jadranskega morja proti Balkanu. Ciklon se bo nato obrnil proti severu, prešel Poljsko in se nato znova vrnil nazaj proti osrednjemu Balkanu. Takšno gibanje ciklonskega območja je redko in bo prineslo obilne padavine na več delov Evrope, vključno z Avstrijo, Češko in Poljsko.
Nad zahodno Evropo se medtem krepi anticiklon, kar bo povzročilo izrazito razliko v zračnem tlaku nad osrednjim delom celine. To bo privedlo do povečanega vetra v Sloveniji, zlasti na območju severnih Alp in Kamniško-Savinjskih Alp.
Nevarne padavine in možne poplave
Severno od Alp in preko nižinskih predelov Avstrije, Češke in Poljske pričakujemo obilne padavine. V višjih predelih se bo meja padavin premaknila v sneg, kar bo dodatno otežilo razmere v gorah. Nižinski deli pa bodo pod vplivom toplejšega zraka z vzhoda, kjer bo do ponedeljka na številnih območjih zapadlo od 100 do 250 mm dežja.
Meteorologi svarijo pred velikim tveganjem za obsežne poplave, saj bodo zaradi dolgotrajnega deževja mnoge reke in potoki prestopili bregove. Tveganje za poplave se bo še posebej povečalo v nižinskih predelih, kjer bo prišlo do srečanja toplejšega in hladnejšega zraka.
Okrepljen severni veter in karavanški fen
Medtem ko se padavine v Sloveniji že umirjajo, vremenoslovci opozarjajo na nevarnost močnega severnega vetra, ki bo začel pihati že danes in se bo okrepil čez konec tedna. Najmočnejši sunki severnika se pričakujejo v soboto in v noči na nedeljo, ko bodo lahko na izpostavljenih območjih severovzhodne Slovenije dosegli hitrosti med 70 in 85 km/h.
Izdano je tudi opozorilo za močan karavanški fen, ki bo pihal pod Karavankami in Kamniško-Savinjskimi Alpami. Ta značilen veter, ki se pojavi ob večjih razlikah v zračnem tlaku, lahko prinese sunke tudi preko 100 km/h, zlasti v višjih legah. Močan veter bo povzročil težave, zlasti zaradi še vedno olistanih dreves, saj lahko pride do vetrolomov.
Previdnost v gorah in na prostem
V prihodnjih dneh velja velika previdnost za vse, ki nameravate obiskati gore ali se ukvarjati s spravilom lesa. Sunki vetra v gorah lahko krepko presežejo 100 km/h, zato je obisk gora ob koncu tedna odsvetovan. Tudi na nižjih območjih je pričakovati škodo na drevju in električni infrastrukturi, zato bodite previdni pri gibanju na prostem.
Slovenski meteorologi pozivajo prebivalce, da spremljajo nadaljnje vremenske napovedi in upoštevajo varnostna opozorila, saj bo veter dosegel vrhunec med soboto in nedeljo. Neugodne vremenske razmere se bodo začele umirjati šele proti koncu vikenda, ko bo anticiklon iznad zahodne Evrope postopoma prinesel bolj stabilno vreme.
Napisal: E. K.
Vir: Arso