
Nova odkritja razkrivajo nevarnosti za potencialno življenje na planetih okoli rdečih pritlikavk
Raziskovalci z Inštituta za astronomijo Univerze na Havajih (IfA) so prišli do pomembnih novih odkritij glede rdečih pritlikavih zvezd in njihovega vpliva na potencialno življenje na eksoplanetih, ki krožijo okoli njih. Rdeče pritlikavke, ki so med najpogostejšimi zvezdami v vesolju, so znane po svojih nepredvidljivih in močnih zvezdnih izbruhih. Nova študija, ki je bila nedavno objavljena v Mesečnih obvestilih Kraljevega astronomskega društva, je pokazala, da ti izbruhi oddajajo veliko višje ravni ultravijoličnega (UV) sevanja, kot se je prej domnevalo. To odkritje postavlja pod vprašaj sposobnost planetov okoli teh zvezd, da vzdržujejo življenje.
Ultravijolično sevanje je pomemben dejavnik, ki vpliva na bivalnost planetov. Previsoke ravni UV sevanja lahko razgradijo atmosfere planetov, kar bi lahko ogrozilo njihovo sposobnost vzdrževanja življenja. Po drugi strani pa je UV sevanje ključnega pomena za določene kemične reakcije, ki so bistvene za nastanek življenja. Raziskava, ki jo je vodila astronomka Vera Berger, je pokazala, da so zvezdni izbruhi rdečih pritlikavk sposobni ustvarjati UV sevanje, ki je do trikrat bolj energijsko, kot so nakazovali prejšnji modeli. V določenih primerih lahko sevanje doseže celo do dvanajstkrat višjo raven, kar bi lahko bistveno vplivalo na potencialno bivalnost eksoplanetov v teh sistemih.

Ekipa raziskovalcev je za svoje delo uporabila arhivske podatke vesoljskega teleskopa GALEX, ki je med leti 2003 in 2013 opazoval nebo v bližnjih in daljnih UV valovnih dolžinah. Z uporabo naprednih računalniških tehnik so analizirali podatke o več kot 300.000 zvezdah in odkrili, da je sevanje iz zvezdnih izbruhov mnogo bolj intenzivno, kot se je prej mislilo. “Združevanje sodobne računalniške moči z gigabajti desetletij starih opazovanj nam je omogočilo iskanje izbruhov na tisoče in tisoče bližnjih zvezd,” je povedal Michael Tucker, podoktorski sodelavec na Ohio State University.
Ta nova spoznanja imajo pomembne posledice za astrobiologijo, saj nakazujejo, da bi lahko bili planeti okoli rdečih pritlikavk pod večjim pritiskom, kot je bilo sprva domnevano. Čeprav sevanje lahko prispeva k nastanku osnovnih kemijskih gradnikov življenja, lahko prekomerno UV sevanje hkrati uniči atmosfere in ogrozi stabilnost potencialno bivalnih pogojev. “Sprememba za trikrat je enaka razliki v UV sevanju poleti od Anchoragea na Aljaski do Honoluluja, kjer lahko nezaščitena koža dobi sončne opekline v manj kot 10 minutah,” je povedal Benjamin J. Shappee, pridruženi astronom pri IfA.
Natančen vzrok za tako močno daljno UV sevanje še ni popolnoma razumljen. Raziskovalci sumijo, da bi lahko bila intenzivnost sevanja povezana z določenimi valovnimi dolžinami, kjer prevladujejo atomi, kot sta ogljik in dušik. Študija opozarja na potrebo po nadaljnjem preučevanju teh pojavov, saj lahko vplivajo na sposobnost iskanja življenja zunaj našega osončja.
Nova odkritja spreminjajo našo sliko o tem, kako izgleda okolje okoli rdečih pritlikavih zvezd in postavljajo nove izzive za astrobiologe pri ocenjevanju bivalnosti eksoplanetov v vesolju.
EK; ScienceDaily, Pexels