Plucky ji je dala upanje po smrti moža. Zdaj je ujeta – zaradi nje

10. apr. 2025, ob 12.57
Posodobljeno pred 9 dnevi
653
280 SEK

»Če hočeš na let, se znebi ptice« – Američanko pustili v Portoriku zaradi papige Plucky

PORTORIKO – Kljub temu da je 76-letna Maria Fraterrigo v Portoriko pripotovala brez težav, se je ob povratku domov znašla v slepi ulici. Njena papiga Plucky – ne zgolj ljubljenček, temveč čustvena opora po smrti moža – ni smela več na letalo. Letalska družba Frontier Airlines se je odločila: Plucky ostane, ali pa ostane ona.


»Znebite se ptice« – brezkompromisna odločitev, ki je Mariji prekrižala načrte

Vse se je začelo povsem običajno. 4. januarja letos je Maria Fraterrigo s svojo sivo afriško papigo Plucky poletela z letališča JFK v New Yorku proti San Juanu, prestolnici Portorika. Transporter za ptico – urejen. Veterinarsko potrdilo o statusu Plucky kot čustvene podporne živali – urejeno. Nobenih zapletov, nobenega dvoma. Let je minil mirno.

A potem – 5. aprila, ob načrtovani vrnitvi domov – šok.

Na letališču Luis Muñoz Marín ji je osebje Frontier Airlines sporočilo, da Plucky ne sme več z njo na krov. Zakaj? Ker naj bi bil njen polet v Portoriko “napaka”. Ptica naj ne bi nikoli smela na letalo. Maria je za New York Post povedala, da so ji dobesedno rekli: “Ne, ne, ne, to je bila napaka na JFK. Če želite na let, se znebite ptice.”

In ne – ni šlo za nesporazum.


Ptica ni pes (vsaj ne po pravilih Frontier Airlines)

Na spletni strani Frontier Airlines je zapisano, da “majhne domače ptice” lahko letijo z njimi – a le, če so res majhne. Medtem ko kanarčki in papige vrste budgerigar še pridejo v poštev, so “večje ptice, kot so papige, makaviji, kakaduji ali ujede, prepovedane.” (poroča People.com).

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

Torej – njihova interna pravila so precej jasna. In vendar… Maria je 4. januarja potovala z isto ptico, z istim prevoznikom. Brez težav. Brez opozoril. Brez zapletov. Kaj se je zgodilo?

Frontier Airlines zdaj pravi, da je šlo za napako – torej so prvič ravnali napačno, drugič pa pravilno. A posledice njihove “napake” nosi potnica.


Plucky ni zgolj ptica – je terapija

Zgodba ni le administrativna. Ni le primer zmedene birokracije. Gre za čustveno oporo, ki Mariji pomeni svet.

Po smrti svojega moža Richarda – nekdanjega sodnega uradnika newyorške policije (NYPD), ki je umrl zaradi bolezni, povezane z reševanjem po napadih 11. septembra – je Maria ostala sama. No, ne povsem.

Plucky je postal njen zvesti sopotnik. Ni šlo za “eksotičnega ljubljenčka” ali hobi. Ptica je z njo letela več let – in bila z njo v najtežjih trenutkih.

“Počutim se travmatizirano. Kot da sem zapuščena,” je povedala za WCBS-TV. In dodala: “Moja zdravila so doma, zdravniški pregled, vse. To je nočna mora.”


Sin Robert: »Mama ni naredila nič narobe. Samo želi domov.«

Ko je izvedel, kaj se dogaja, je Robert Fraterrigo – Mariin sin – skočil v akcijo. Pisal je letalski družbi, iskal rešitve, klical naokrog. A Frontier Airlines ni popustil. Vrnjena ji je bila kupnina za vozovnico – okrog 190 dolarjev – in dodan bon v vrednosti 250 dolarjev.

A… s tem si ni mogla kupiti ničesar uporabnega. Še posebej ne vrnitve domov – s Plucky.

Robert je za WABC-TV povedal: “Moja mama ni naredila nič narobe in samo želi domov.”

Poskušal je celo najti zasebne čarterske lete – a cene so bile astronomske. In povsem nedosegljive za običajno ameriško upokojenko.


Letalska družba: »Preiskujemo primer«

Frontier Airlines je za WCBS-TV dejal, da “preiskujejo zadevo” in “sodelujejo z družino”, da bi našli rešitev. Vendar podrobnosti niso razkrili.

Za zdaj ni jasno, kako točno bodo pomagali – in kdaj. Po navedbah ABC News naj bi bila Maria tik pred rešitvijo, a potrditve iz strani letalske družbe še ni.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Pravno vprašanje: kje so meje čustvene podpore?

Primer Marie Fraterrigo ni osamljen.

V ZDA je bilo v zadnjih letih precej razprav glede statusa t. i. čustveno podpornih živali (“emotional support animals” ali ESA). Medtem ko službeni psi in terapevtske živali uživajo zaščito v skladu z zveznim zakonom (npr. Americans with Disabilities Act), ESA niso vedno vključene v te izjeme – še posebej ne v letalskem prometu.

Leta 2020 je ameriška Zvezna uprava za letalstvo (FAA) odpravila obveznost, da letalski prevozniki sprejemajo ESA na svojih letih. Letalske družbe lahko po lastni presoji odločijo, katere živali dovolijo – in katere ne. (poroča CNN, december 2020)

Tako se od tedaj zanašajo na lastne politike – in tukaj pogosto prihaja do težav. Primer Marie je odličen prikaz tega.


Kritično vprašanje: kje je sočutje?

Bi lahko Frontier Airlines ravnal drugače?

Verjetno. Pravna podlaga za prepoved morda res obstaja. A nekatere letalske družbe tudi danes omogočajo prevoz čustveno podpornih živali – ob vnaprejšnjem dogovoru, dokumentaciji in ustreznem transporterju.

In – pomembno – če gre za napako podjetja (kot v Mariinem primeru), bi bilo pričakovati več prilagodljivosti. Morda celo malo sočutja.

Ne govorimo o potnici, ki bi želela pretihotapiti eksotičnega plazilca. Gre za starejšo gospo, vdovo, ki s sabo prevaža svojo papigo v ustrezni kletki. Pa še predhodno so ji to odobrili.


Zgodba, ki bo (upajmo) sprožila razmislek

Do danes Maria Fraterrigo še vedno ni doma. In njena Plucky – prav tako ne.

Primer je pritegnil pozornost javnosti, številni Američani izražajo podporo Marii. Internetni forumi, objave na družbenih omrežjih – vsi polni vprašanj: Kaj, če bi to bila moja mama? Moja babica?

Zaenkrat Frontier Airlines še ni podal jasne rešitve. A če bo javni pritisk dovolj močan – morda bodo premislili.

In morda bo zgodba 76-letne vdove iz New Yorka prispevala k spremembi. Ne zakonodaje – vsaj razumevanja.


Vir: People.com, NY Post, WCBS-TV, ABC News, CNN (FAA)

Pripravil: N. Z.


Zgodba še ni končana. Ampak mogoče – bo kmalu poletela v pravo smer.

653
280 SEK