
Policiste klicali na pomoč iz novomeškega naselja, 17-letnik dobesedno podivjal
Policisti Policijske uprave Novo mesto so v četrtek posredovali v 72 nujnih primerih in na številko 113 prejeli 271 klicev. Obravnavali so 17 prometnih nesreč, v katerih je nastala premoženjska škoda. Posredovali so zaradi desetih kršitev javnega reda in miru na javnih krajih in v zasebnih prostorih in v Novem mestu kršitelja pridržali. S področja kriminalitete so obravnavali sume kaznivih dejanj lahke telesne poškodbe, groženj, poškodovanja tuje stvari, vlomov in tatvin. Posredovali so zaradi požarov, predvajanja glasne glasbe in nedovoljenih prehodov državne meje.
Vlomi in tatvine
Z delovišča v Podbrezniku so v noči na 10. 4. neznanci vlomili v ograjen skladiščni prostor in odtujili električne vodnike. Z vlomom in tatvino so povzročili za okoli 3.000 evrov škode.
Med 15. 3. in 10. 4. je iz počitniške hiše v Župelevcu nekdo odtujil tri kotle za žganjekuho in motorno žago.
V noči na 11. 4. je na Glavnem trgu v Novem mestu neznanec vlomil v prostore prodajalne in odtujil denar. Z vlomom in tatvino je povzročil za okoli 1.000 evrov škode.
Kršitelja pridržali
Policiste PP Novo mesto so nekaj po 21. uri poklicali na pomoč iz naselja Prapreška pot, kjer naj bi prišlo do pretepa. Na kraju so vzpostavili javni red in mir in ugotovili, da se je 17-letni kršitelj, ki je bil pod vplivom alkohola, nedostojno vedel do družinskih članov, jih žalil in poniževal. Kršitelj med postopkom ni upošteval opozoril in ukazov policistov, zato so zoper njega uporabili prisilna sredstva, ga obvladali in odpeljali v prostore za pridržanje. Zaradi kršitev javnega reda in miru bodo na sodišče naslovili obdolžilni predlog.

Če mladoletnik krši javni red in mir, to pomeni, da s svojim vedenjem v javnosti moti druge ljudi ali ogroža varnost in red. Primeri vključujejo vpitje, pretepanje, vandalizem ali motenje nočnega miru. Ko pride do takšnega dejanja, lahko posreduje policija, ki o dogodku obvesti starše ali skrbnike, pa tudi center za socialno delo. Postopek obravnave je odvisen od starosti mladoletnika in teže kršitve. Mlajši od 14 let niso kazensko odgovorni, vendar jih lahko napoti center za socialno delo v nadaljnjo obravnavo. Starejši mladoletniki (od 14 do 18 let) pa so lahko kazensko ali prekrškovno odgovorni, pri čemer se vedno upošteva njihova starost, okoliščine in možnost vzgojnega vpliva. Cilj takšnih ukrepov je predvsem prevzgoja in preprečevanje nadaljnjih kršitev, ne pa kaznovanje.
(us; Foto: Shutterstock)