Pozor, Slovenija! Otroci skačejo pred avtomobile – zaradi “zabave”

08. apr. 2025, ob 07.07
Posodobljeno pred 16 dnevi
571
200 SEK

Pozor, otroci skačejo pred avtomobile: smrtonosni TikTok izziv »Angel smrti« zdaj tudi v Sloveniji

Slovenijo pretresa nov nevaren spletni izziv, ki je že vzel življenja otrok po svetu. Mladostniki skačejo pred drveče avtomobile in vse snemajo za TikTok. Strokovnjaki opozarjajo: »To ni hec. Lahko se konča s pogrebom.«


DOGAJANJE V TRBOVLJAH: DEČEK PRED AVTOM SREDI BELEGA DNEVA

TRBOVLJE – Sredi povsem običajnega dne, na cesti, kjer se ni dogajalo nič posebnega – pok! Kot iz neba – pred avto Marjetke Wallas skoči otrok. Mlad fant. Po oceni gospe Wallas star med 12 in 14 let. Skupina njegovih vrstnikov ob robu ceste drži telefone, snemajo. Smejejo se.

»Vsi so se smejali. Eden je stekel čez cesto tik pred mojim avtom. Zavirala sem kot nora, v avtu je vse letelo. Nisem mogla verjeti. Fant se je opravičil, ampak bilo je jasno, da to ni bila naključna potegavščina,« je povedala za Zurnal24.

To ni bil običajen »šaljivi« incident. Ne. Šlo je za nekaj hujšega. Nevaren trend. Viralni izziv – »Angel smrti«.


KAJ ZA HUDIČA JE »ANGEL SMRTI«?

Ne gre za metaforo. Izziv, ki so ga prvič zaznali leta 2021, spodbuja otroke in najstnike, da tečejo pred vozila – tik pred njimi, kot da bi želeli »zmagati čas«. Bolj nevarno, večja slava. Več ogledov, več všečkov.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

V Indoneziji sta po poročanju BBC-ja leta 2022 umrla dva dečka. Bila sta del skupine štirinajstih otrok. Stekli so pred tovornjak. Prepozno. Umrla sta takoj. Že leto prej, leta 2021, je življenje izgubil 13-letni deček – izvedel je skok skupaj z osmimi vrstniki. Trije so končali v bolnišnici. Eden ni preživel.

Tudi The Guardian je marca 2023 poročal o opozorilih britanskih šol – ravnatelji so staršem pošiljali obvestila, naj spremljajo, kaj njihovi otroci počnejo na spletu.


TIKTOK – DEL PROBLEMA ALI LE OKNO V KAOS?

TikTok – aplikacija, ki jo vsak dan uporablja več kot milijarda ljudi, večinoma mladih – je sicer že večkrat odstranil nevarne vsebine. Ampak… prepozno. Vedno prepozno. In preden se jih zbriše, so že milijonkrat ogledane.

Psihologinja Maja Oblak opozarja, da algoritmi niso naši prijatelji: »Dolgoročno to oblikuje percepcijo mladih o sprejemljivem vedenju. Všečki postanejo pomembnejši od življenja.«

In ko se ti posnetki enkrat pojavijo? Se širijo dalje. Reddit. Telegram. Discord. Manj nadzora. Več nevarnosti. »Celo navodila, kako naj kdo izvede skok, krožijo v skupinah,« navaja Internet Watch Foundation v poročilu iz marca 2025.


KAJ PRAVIJO NAŠI VARUHI VARNEGA PROSTORA?

Generalna policijska uprava potrjuje – incident iz Trbovelj ni osamljen primer. Je pa edini, ki so ga uradno zaznali v zadnjem času. Vendar ne dvomijo, da se bo pojavil še kje.

»To, kar vidimo v tujini, se lahko zelo hitro prenese tudi k nam,« opozarjajo. In dodajo: »Največ lahko naredimo, če doma redno govorimo z otroki. Internet jim ponuja vse – dobro in zelo nevarno. Zato moramo biti pozorni.«

Starši. Učitelji. Skupnost. Nihče ni izvzet.


TUDI CESTE SO ZDAJ BOJIŠČA: KAJ PA VOZNIKI?

Ko otrok skoči pred avto – ne da se razmišljat. Ni časa. Samo reakcija. In upanje. AMZS opozarja: »Še posebej v bližini šol in mestnih središč, kjer se otroci pogosto zadržujejo, naj bodo vozniki previdnejši. Skrajšana časovna odzivnost lahko odloči o življenju.«

Odkrili smo skrivnost uspešnih podjetij: Ta poteza bo podvojila produktivnost vseh zaposlenih!
V sodobnem delovnem okolju, kjer večino časa preživimo sede, se vedno več ljudi sooča z zdravstvenimi težavami, kot so bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih. Dolgotrajno sedenje zmanjšuje konce

Zmanjšajte hitrost. Povečajte pozornost. In če kaj vidite – prijavite. Takoj. Policiji. Na 113.


DOMA, PRI NAS: KAJ LAHKO STORIMO?

Doktorica z ljubljanske pedopsihiatrije poudarja, da ukazovanje ne deluje. »Otrokom prepoved ne pomeni veliko, če ne razumejo vzroka. Ključ je v iskrenem dialogu.«

To pomeni:

  • Ne kričite. Pogovarjajte se.
  • Ne zaupajte slepo. A tudi ne vohunite brez razloga.
  • Bodite prisotni. Ne samo fizično. Mentalno.

Otroke zanima, kaj je viralno. Mi pa jih moramo naučiti, kaj je vredno.


KJE SE ZAČNE SPREMEMBA?

Komunikologinja opozarja: »Vsak klik je sporočilo. Vsak všeček je spodbuda. Mladostniki to razumejo zelo neposredno.«

In ima prav. V svetu, kjer štejejo »ogledi« bolj kot varnost, je rešitev lahko samo ena: celovit pristop.

Ne le prepoved. Temveč – izobraževanje. Nadzor. Dialog.

Vse to, še preden spet beremo tragične naslove.


Če opazite tovrstno vedenje, takoj obvestite policijo na 113 ali pokličite anonimni telefon policije na 080 1200.

Pripravil: N. Z.

Vir: BBC, The Guardian, Internet Watch Foundation (IWF), Žurnal24, Generalna policijska uprava, AMZS

571
200 SEK