
Reka Sava naplavila deklico v Beogradu. Nihče je ne išče. Je iz Slovenije?!
TRAGEDIJA BREZ IMENA: Truplo deklice iz Save v Beogradu sprožilo mednarodno preiskavo, Slovenija med sodelujočimi, raziskava še vedno poteka
NOVI BEOGRAD – Ob splavu v prestolnici Srbije je reka Sava razkrila nekaj, kar ne bi smelo obstajati brez imena, brez spomina, brez glasu. Truplo deklice, stare med sedem in osem let, so našli pred dobrim tednom dni. Brez identitete, brez iskalcev. Srbija ne ve, kdo je. A ni sama v tej nevednosti. V pomoč so zdaj priskočile tudi sosednje države – vključno s Slovenijo.
Obraz, ki ga ni več
Truplo je bilo v vodi predolgo. Ko so ga potegnili iz reke, so bile obrazne poteze tako zabrisane, da prepoznava ni bila mogoča. Zdravniki pravijo, da je truplo napihnjeno, v napredni fazi razkroja – obraz skorajda povsem spremenjen.
“Truplo v vodi lahko ostane neprepoznano tudi več mesecev,” je pojasnila prof. dr. Tatjana Škrbić iz Univerzitetnega kliničnega centra Beograd. Po njenih besedah DNK v takem stanju pogosto ostane edina sled.
A v Srbiji se z nobeno bazo DNK ni ujemalo. Deklice ni nihče prijavil kot pogrešane. In vendar je tam bila. V rjavih hlačah. V rožnato-sivem zgornjem delu. Sama.
Kdo je iskana, ki je nihče ne išče?
Vprašanje, ki veje iz vseh srbski medijev – kdo je ta otrok? In kako, da je nihče ne pogreša?
Po poročanju RTS truplo ni kazalo znakov nasilja, a končna ugotovitev bo mogoča šele po obdukciji. Rezultati? Lahko traja mesece. Medtem ostaja veliko črnih lukenj.

Srbija je aktivirala mehanizme čezmejnega sodelovanja. Prvi odziv je prišel iz Hrvaške in Bosne. Kot navaja Blic, je zdaj uradno vključena tudi Slovenija. Policija iz Ljubljane je potrdila, da primer obravnava kot morebitni mednarodni primer pogrešane osebe. Iskanje identitete je tako preseglo meje ene države.
Sava ne pozna meja
Ravnatelj Oddelka za kriminalistično policijo v Novem Sadu, ki je sodeloval v preiskavi primera Mateja Periša, opozarja: “Sava je izjemno močna reka. V njej se znajdejo trupla, ki jih prinese tudi iz sto kilometrov oddaljenih pritokov.”
In res. Reka Sava – 990 kilometrov dolga žila, ki povezuje Slovenijo, Hrvaško, Bosno in Srbijo – ne vpraša za meje. Truplo je lahko začelo svojo pot nekje pri Radovljici. Ali v Zagrebu. Kdo ve.
Prav v Zagrebu je januarja letos mati v reko vrgla triletno hčer. Deklice niso nikoli našli. Mati je policiji rekla: “Ni je več.” (Jutarnji list). A primer iz Beograda je drugačen. Ta deklica je bila starejša. Sedem, morda osem let. Primer iz Zagreba zato – izključen.
Nikogaršnji otrok?
Če nihče ne vpraša po tebi, če tvoje ime ni zapisano nikjer, si sploh obstajal?
Vprašanje ni retorično. Po podatkih Missing Children Europe je v letu 2023 v Evropi izginilo več kot 250.000 otrok. Večino najdejo. A ne vseh. Nekaterim nihče nikoli ne sledi. “Najbolj ranljive so deklice med petim in dvanajstim letom,” opozarja Europol v poročilu iz oktobra 2024.
Tudi v Sloveniji je bilo lani prijavljenih 81 primerov pogrešanih otrok, vse so uspešno rešili, navaja policija.si. Toda – kaj, če deklice iz Save nihče ni pogrešal? Če ni bila vpisana v sistem? Kaj, če je bila brezdokumentna? Migrantka? Ali pa le skrita v črni luknji domačega nasilja?
Psihologinja dr. Marija Lukić iz Zagreba opozarja: “Kako je mogoče, da otrok izgine, ne da bi kdo to opazil?” (Večernji list)

Kako naprej?
Preiskovalci že več dni ne dajo uradnih izjav. Ve se le to: vzrok smrti ni znan. Obdukcija še traja. DNK vzorec zdaj primerjajo z bazami podatkov v več državah. Slovenija je pri tem v polnem sodelovanju, potrjuje MNZ RS. Medtem pa ostaja preveč “morda” in premalo odgovorov.

Ostaja truplo. Brez imena. Brez kraja rojstva. Brez znanih staršev.
In če je iz Slovenije?
Možnost, da deklica prihaja iz Slovenije, ni mogoče izključiti. Po besedah predstavnice policije je Slovenija „že stopila v stik s srbskimi oblastmi in aktivno sodeluje pri identifikaciji“.
Na terenu preverjajo tudi stare primere, kjer ni bilo zanesljivih zaključkov. Žarišča so predvsem severovzhodna Slovenija, kjer Sava prejme pritoke iz Mure in Drave, ter okolica Litije, kjer reka naredi nenavadne zavoje in pogosto preplavi teren.
Zaključek, ki to ni
Vprašanja ostajajo: Kdo je ta deklica? Od kod je prišla? In zakaj je nihče ne pogreša?
“Kaj pravi o naši družbeni odgovornosti to, da otrok lahko izgine in ga nihče ne išče?” je v oddaji Insajder vprašal novinar Ivan Petrović.
Vprašanje, ki ne potrebuje odgovora. Le vest.
Pripravil: N. Z.
Vir: RTS, Blic, Večernje novosti, Jutarnji list, policija.si, Europol, Missing Children Europe, RTV Slovenija, fotografija je simbolična