Sindikat in avtobusarji se kregajo, na progah pa kaos: „Otroci iz smeri Podgrad v Stopiče vsakodnevno zamudijo!“
Avtobusi so prepozni, prepolni, ali pa celo ne pridejo… Vse to je očitno tudi odraz razmer v avtobusni panogi.
NOVO MESTO – „Žal, šolski prevozi z Nomagom od 2.9. dalje (do danes ni niti najmanjše spremembe na bolje) so čista katastrofa. Otroci iz smeri Podgrad v Stopiče vsakodnevno zamudijo na 1. šolsko uro pouka (10, tudi do 40 minut se je pripetilo). Po pouku jih dnevno 13-14 ne pride na bus, ker pošiljajo premajhen avtobus (49 sedežev). Čakati morajo cca 50 min na naslednji bus. Ne pišite o razvajenosti. Otroci imajo po pouku glasbeno, treninge, starši se prebijajo skozi gnečo iz službe, da jih pobirajo… Vse to se v preteklih letih ni dogajalo, razen v primeru višje sile (sneg, prometna nesreča). Slab izgovor je, da večji bus ne more obračati na določeni postaji. Vsa pretekla leta je na vseh postajah lahko obračal tudi 62 sedežni bus, danes pa kar naenkrat ne more. Ni normalno, da je ta kaos z razvozom otrok postal sodobna realnost. Nomago je tu pogorel,“ je prva zgodba staršev, ki se upravičeno pritožujejo nad avtobusnimi prevozi.
„25 let je bil pri nas zjutraj dva avtobusa in popoldne dva . Vedno nas je bilo preveč ampak saj je sel kdo dol in smo se usedli če je kdo stal. Problem nastane ker se po mojem mišljenju naj bi linije prilagajale otrokom in začetku ter koncu pouka. Pa se ne . Moja hči je tako v šoli zjutraj dve uri prehitro . Ker so drugi bus prestavili dve uri kasneje da pelje dva potnika v mesto namesto da bi pobral otroke ki imajo pouk ob 8h. Res so pogrnili na celi črti,“ pa se glasi druga zgodba.
Kaj je res?
Z avtobusi, ki izvajajo šolske prevoze, so v teh dneh veliki križi. Avtobusi so prepozni, prepolni, ali pa celo ne pridejo… Vse to je očitno tudi odraz razmer v avtobusni panogi.
Družbi Nomago in Arriva, največja koncesionarja za javne prevoze pri nas, zavračata očitke Sindikata voznikov avtobusov Slovenije, da so razmere slabe. Sindikat pa je jasen: trenutno bi v Sloveniji takoj potrebovali 860 voznikov avtobusov.
“Še nedolgo je bilo prošenj za voznike toliko, da so delodajalci lahko izbirali med prijavljenimi kandidati, v zadnjem času pa se je zgodil čisto drug trend. Ta lepi in razgibani poklic je postal povsem neprivlačen. Čeprav plačujejo izpite in delijo nagrade, ni dovolj kadra, da bi pokrili vse potrebne proge,” je povedal predsednik sindikata voznikov avtobusov v družbi Arriva Dejan Osterman.
„Kot poceni populizem pa ocenjujemo njihovo trditev, da smo popolnoma razvrednotili poklic voznika avtobusa,” pa vračajo „žogici“ v Arrivi.
Neusklajeni urniki
Dejstvo pa je, da so koncesionarji, avtobusarji, padli na celi črti: pogodbe o koncesiji so podpisali leta 2023, potem pa imeli na voljo 17 mesecev, da tudi na mikroravni uskladijo urnike prevozov. Tega žal niso zgodili, zato toliko slabe bolje…
Pripravil: Nadlani.si
Foto: Arriva