
Ste med njimi? Danes izplačan dodatek za velike družine – preverite, kdo vse ga dobi
Velike družine danes prejele letni dodatek: Kaj to pomeni za državno politiko do družin?
Ljubljana, 14. april 2025 – Eno tistih juter, ko gre vsaj nekaj po maslu. Na TRR-je slovenskih staršev z vsaj tremi otroki je danes namreč kapnil letni dodatek za veliko družino. Enkratno izplačilo, brez papirologije in brez zapletov, kot so zagotovili z ministrstva za delo. Zneski? Kar konkretni: 496,93 evra za družine s tremi otroki in 603,86 evra za tiste s štirimi ali več.
Za mnoge to ni le dobrodošla finančna injekcija, ampak čestitka za to, da življenje v družini ni vedno lahko, pa vseeno vztrajajo. V letu 2024 je bil ta dodatek izplačan 35.067 družinam, kar je skupno znašalo 17 milijonov evrov, navaja gov.si.
Kdo ga prejme in pod kakšnimi pogoji?
Uradno gre za letni transfer za družine s tremi ali več otroki. Pogoj? Da so otroci in vsaj eden od staršev prijavljeni v Sloveniji (stalno ali vsaj začasno). Pomembno: otroci naj bodo stari do 18 let, oz. če še študirajo ali obiskujejo srednjo šolo, lahko do dopolnjenega 26. leta.
Za razliko od mnogih drugih socialnih pomoči tu ne gre za vlogo vsako leto znova. Center za socialno delo dodeli pravico po uradni dolžnosti. Tako je. Če ste med upravičenci otroškega dodatka ali ste lani že vlagali za ta dodatek, vam novega papirja ni treba izpolnjevati.

Za družine, ki otroški dodatek prejemajo v drugi državi EU ali EGP, veljajo nekoliko drugačna pravila – a tudi v teh primerih naj bi se sredstva uskladila.

Številke, ki povedo veliko
V Šentjerneju je letos dodatek prejela družina Novak s štirimi otroki. Mama Petra pove, da pride prav: “Ravno zdaj, ko smo kupovali spomladanska obuvala za vse štiri otroke. Vsaka stvar po 50 evrov. Narediš računico.”
Od leta 1981 do danes se je delež družin s tremi ali več otroki zmanjšal z desetih odstotkov na okrog 6 %, piše domovina.je. Povprečno število otrok v družinah s potomci se je v zadnjih štirih desetletjih skrčilo z 1,70 na 1,56 – kar se sliši kot decimalna malenkost, pa vendarle ogromno pomeni.
Demografi opozarjajo, da se Slovenija stara. Hitro. In da velikih družin ni več toliko kot nekoč – v 70. letih so bile tričlanske družine skorajda standard v delavskih naseljih, od Jesenic do Velenja. Danes? Redkost. In vsak dodatek, pa čeprav simboličen, ima tudi psihološki učinek: nekdo tam zgoraj vas opazi.
Kaj pa demografija? In prihodnost?
Z letnico 2023 se je v statistikah zgodilo nekaj hladnega. Rodilo se je manj kot 17.000 otrok – najmanj v zgodovini države, opozarja domovina.je. Da, manj kot v letih gospodarske krize.
Sistemsko gledano gre dodatek za veliko družino razumeti kot del mozaika širše državne politike, ki skuša spodbujati rodnost. Pa je to dovolj?
Strokovnjaki opozarjajo, da “brez resne stanovanjske politike, ki bi mladim omogočila stabilnost, ter prilagodljivih delovnih pogojev, družinskih vrednot ne bomo rešili z denarjem.” Danes te besede zvenijo še bolj aktualno.
Ena poteza, (pre)malo učinka?
Ne gre za to, da bi ta dodatek reševal vse. Seveda ne. A znesek nekaj pove. Da država še vedno (vsaj enkrat letno) nagovori tiste, ki imajo največjo “pogodbo za nedoločen čas” – starševstvo.
Vprašanje pa ostaja: ali bo podpora družinam postala stalnica ali zgolj letni spomin? V okolju, kjer je vsaka tretja mlada oseba na pragu izselitve, to ni retorično vprašanje.

Vir:
- gov.si
- domovina.je
- večer.com
Pripravil: N. Z.