Streljanje Romov se mora nehati! Župani razjarjeni

10. sep. 2024, ob 07.17
Posodobljeno pred 25 dnevi
185
230 SEK

V Sloveniji so odnosi med večinskim prebivalstvom in romsko skupnostjo že dolgo časa predmet razprav in sporov, a nedavni incident v naselju Šmihel je ponovno razplamtel težave in sprožil val pozivov k spremembi zakonodaje. Po streljanju, v katerem je bila ranjena mladoletna deklica, so se štirje župani odločili, da vladi pošljejo jasno sporočilo – čas je za ukrepanje. Kdo so ti župani in kaj so povedali? Poglejmo podrobneje!

Šokantni incident v Šmihelu: Kaj se je zgodilo?

V nedeljo, 8. septembra 2024, se je v romskem naselju Šmihel zgodil grozljiv incident. V streljanju je bila ranjena mladoletna deklica, kar je sprožilo val ogorčenja med prebivalci in oblastmi. Incident je le še eden v nizu nasilnih dejanj, ki so zaznamovala odnose med romsko skupnostjo in preostalim prebivalstvom v regiji. Dogodek je prebudil strahove, da se napetosti med Romi in večinskim prebivalstvom poglabljajo, kar je mnoge prisililo, da pozivajo k nujnim ukrepom.

Župani združeni: Kdo so in kaj zahtevajo?

Po streljanju v Šmihelu so se župani štirih občin – Mestne občine Novo mesto, Črnomelj, Kočevje in Brežice – odzvali s skupnim pozivom vladi. Gregor Macedoni, župan Novega mesta, Andrej Kavšek, župan Črnomlja, Gregor Košir, podžupan Kočevja, in Ivan Molan, župan Brežic, so združili moči in javno pozvali vlado k ukrepanju. Kot so povedali, so tovrstni incidenti le vrh ledene gore problemov, s katerimi se soočajo lokalne skupnosti.

Gregor Macedoni je bil posebej oster v svoji izjavi, kjer je dejal, da je »država tista, ki je najbolj odgovorna za neukrepanje«. Poudaril je, da gre pri odnosih z romsko skupnostjo za globoko zakoreninjene sistemske težave, ki jih floskule o nestrpnosti večinskega prebivalstva ne morejo več prikriti. Njegov poziv vladi je jasen – čas je, da se zakonodaja spremeni in da se izvedejo konkretni ukrepi, ki bodo zagotovili varnost in stabilnost za vse prebivalce.

Tjaša razkriva: "V Koreji so se mi smejali, ker sem tujka!" (EKSKLUZIVEN INTERVJU 4. del)
Tjaša Salobir, znana pod svojim TikTok imenom Min Shly, je mlada Slovenka, ki je postala prava internetna senzacija s svojo ljubeznijo do Južne Koreje. Z več kot 35 tisoč sledilci in milijoni ogle

Težave s porabo socialnih transferov in nelegalno orožje

Ena ključnih tem, ki so jo župani izpostavili, je nenamenska poraba socialnih transferov v romski skupnosti. Pogosto se očita, da denar, ki ga prejemajo socialno ogrožene družine, ne gre v prave namene. Poleg tega so izpostavili tudi problem posedovanja nelegalnega orožja, kar še dodatno prispeva k porastu kriminala in nasilnih dejanj.

Macedoni je bil kritičen do pravosodne ministrice, ki je v preteklosti izjavila, da ni potrebe po spremembi zakonodaje. Po njegovem mnenju so tovrstne izjave povsem neprimerne in kažejo na pomanjkanje razumevanja resničnih problemov na terenu. Poostritev nadzora in uvedba sistemskih ukrepov sta po njegovih besedah nujna, saj trenutno stanje ogroža varnost prebivalcev in ovira integracijo romske skupnosti.

Osnovna varnost mora biti zagotovljena

Gregor Košir, podžupan Kočevja, je opozoril, da morajo občine poleg vsega drugega najprej poskrbeti za osnovno varnost svojih prebivalcev. Dejal je, da občine že izvajajo številne programe za izboljšanje integracije Romov, vendar brez spremembe zakonodaje in večjih pooblastil policije ne bo mogoče doseči dolgoročnih rešitev. Poudaril je tudi nujnost obravnave bagatelnih kaznivih dejanj, kot so manjše tatvine, ki pogosto ostajajo neopažene ali neustrezno sankcionirane.

Košir meni, da morajo socialne pomoči biti vezane na spoštovanje zakonov, saj trenutno stanje omogoča, da tudi tisti, ki kršijo zakone, prejemajo socialne transferje brez omejitev. Njegov predlog vključuje tudi povečanje pooblastil policije, kar bi omogočilo učinkovitejše ukrepanje v primerih nasilja in drugih kaznivih dejanj.

Pooblastila policije: Brezzobi tigri na terenu

Andrej Kavšek, župan Črnomlja, je poudaril, da policisti na terenu pogosto delujejo kot “brezzobi tigri”, saj nimajo dovolj pooblastil za učinkovito ukrepanje. Incidenti, kot je bil požar v romskem naselju Kanižarica in pretepi v lokalnih gostilnah, so pogost pojav, ki terja nujno ukrepanje.

Kavšek je dodal, da se v zadnjem času tudi prebivalci bojijo vstopati v romska naselja, kar še dodatno poglablja prepad med skupnostmi. Z večjimi pooblastili bi lahko policija bolje zaščitila prebivalce in vzpostavila red, kar bi prispevalo k izboljšanju odnosov med Romi in preostalim prebivalstvom.

Mesečni horoskop: Oktober 2024
Oktober 2024 prinaša priložnosti za poglobljene spremembe in osebno rast za vsa zodiakalna znamenja. Ta mesec je zaznamovan z energijo preobrazbe, odločnih korakov naprej in ponovnim osredotočanje

Vlada mora ukrepati: Kdaj bodo sledili rezultati?

Ivan Molan, župan Brežic, je izpostavil, da občine že dolgo časa vlagajo v izboljšanje infrastrukture in pogojev življenja v romskih naseljih. Vendar pa brez sistemskih sprememb na državni ravni ne bo mogoče doseči resničnega napredka. Molan je še posebej kritičen do vlade, ki po njegovem mnenju z neukrepanjem dela škodo tako Romom kot večinskemu prebivalstvu.

Njegov poziv vladi je jasen: »Ali spremenite zakonodajo, ali pa odstopite, ker ne opravljate svojega dela.« Molan verjame, da bo le s trdnimi zakonskimi ukrepi mogoče zagotoviti varnost za vse državljane in omogočiti, da se Romi uspešno vključijo v družbo.

Dogajanje v Šmihelu je še en opomnik, da so odnosi med romsko skupnostjo in preostalim prebivalstvom izjemno napeti. Župani štirih občin so združili moči in pozvali vlado k nujnim ukrepom. Bo vlada prisluhnila njihovim pozivom in končno začela reševati perečo problematiko? Bodo spremembe v zakonodaji dovolj, da se vzpostavi mir in stabilnost? Težko je napovedati, a eno je gotovo – čas za ukrepanje je zdaj!

Napisal: N. Z.

Vir: www

185
230 SEK