To ni šala: Milorad Dodik pobegnil iz BiH – tiralica? Kot da je ni!

25. mar. 2025, ob 16.36
Posodobljeno pred 29 dnevi
491
200 SEK

Banja Luka, 25. marec 2025 – Milorad Dodik je zapustil Bosno in Hercegovino. Kljub temu, da je zanj razpisana centralna tiralica. Kljub policijskemu nadzoru. In da – kljub vsej retoriki o “pravni državi”. Pojavil se je v Beogradu, mirno, brez drame. In s tem dvignil prah, ki ne bo tako hitro polegel.

Kaj vemo

Sodišče Bosne in Hercegovine je pred dnevi izdalo nalog za pripor in razpisalo tiralico za Dodika. Skupaj z njim sta se na seznamu znašla tudi predsednik vlade Republike Srbske Radovan Višković in predsednik entitetskega parlamenta Nenad Stevandić.

Razlog? Neodziv na pozive tožilstva BiH, ki preiskuje sum kaznivega dejanja ogrožanja ustavnega reda. V prevodu: oblasti v RS naj bi sprejemale odločitve, ki spodkopavajo institucije Bosne in Hercegovine. Kar je – milo rečeno – zelo resna obtožba.

Ampak kako je Dodik ušel? Kako je prestopil mejo, ne da bi ga ustavili?

Beg brez sledi?

V ponedeljek se je Dodik pojavil v Beogradu. Ob predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću. Na prireditvi, posvečeni obletnici zračnih napadov zveze NATO na ZRJ leta 1999. Bil je tam, na odru, pred kamerami. Brez zadržkov.

Mejna policija BiH trdi, da ne ve, kako je zapustil državo. Direktor Mirko Kuprešaković je po poročanju radiosarajevo.ba ukazal interno preiskavo. “Vse ukrepe v skladu z zakonom bomo izvedli,” so zapisali v uradni izjavi.

Ampak ali to pomeni, da mejni nadzor ne deluje? Težava je sistemska. Po podatkih, ki jih navaja index.hr, manjka več kot 500 mejnih policistov. In če upoštevamo, da ima BiH okoli 1000 kilometrov meje, to pomeni: eden sam policist pokriva več deset kilometrov. Kako naj to sploh deluje?

Odkrili smo skrivnost uspešnih podjetij: Ta poteza bo podvojila produktivnost vseh zaposlenih!
V sodobnem delovnem okolju, kjer večino časa preživimo sede, se vedno več ljudi sooča z zdravstvenimi težavami, kot so bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih. Dolgotrajno sedenje zmanjšuje konce

Nezakoniti prehodi? Realnost, ne fikcija

“Po vsej meji so nezakoniti prehodi, ki jih lokalci dobro poznajo. In oblasti to vedo,” je za Net.hr povedal varnostni analitik iz Sarajeva, ki je že sodeloval z obveščevalnimi službami. Neželi biti imenovan, a poudarja: “Dodik najverjetneje ni šel prek uradnega mejnega prehoda. To bi bilo preveč tvegano.”

Ali torej obstaja infrastruktura, ki omogoča takšen pobeg? Da. Obstaja. In že dolgo.

Kaj pravi politika – in zakaj je to pomembno

“Nimam informacij o tem, kako je Dodik prišel do Beograda,” je v torek dejal Kemal Ademović, član komisije za obrambo in varnost v parlamentu BiH. “Tudi sam sem presenečen. Vsekakor bomo sklicali sejo komisije.”

To ni le pravna težava. Je politična. In varnostna.

Kajti če visoki funkcionar lahko uide državi, ki naj bi ga nadzirala, kaj to pove o institucijah te države?

Dodik in Srbija – dolgoletna naveza

Dodik je v Srbiji vedno dobrodošel gost. Tokrat se je v Beogradu pojavil ob Vučiću in visoki delegaciji, ki je obeležila 26. obletnico napadov zveze NATO. Simbolno in politično je bil njegov prihod oster signal.

Ne pozabimo: Vučić je bil med tistimi, ki so najglasneje obsodili obtožnico proti Dodiku. Rusija je storila podobno. Reuters je konec februarja poročal, da je Kremelj sodbo proti Dodiku označil za “politično motivirano” in opozoril na destabilizacijo regije.

Dodik torej ni sam. Ima zaveznike – močne in glasne.

Mednarodni odzivi in izraelska konferenca

Kot so razkrili na radiosarajevo.ba, naj bi Dodik iz Beograda potoval naprej v Izrael, kjer naj bi 26. in 27. marca sodeloval na konferenci o boju proti antisemitizmu v Jeruzalemu. Dogodek organizira izraelsko ministrstvo za diasporo.

Zanimivo: Felix Klein, nemški komisar za židovska vprašanja, je svojo udeležbo že odpovedal. Razlog? Dodik. In prisotnost francoskih skrajnih desničarjev.

Kaj lahko sledi – in zakaj to ni konec zgodbe

BiH ima še eno možnost: mednarodno tiralico.

A to je politično občutljivo. Srbija bi izročitev težko sprejela. Prav tako je malo verjetno, da bi Izrael karkoli ukrepal med konferenco. Dodik je za zdaj varen.

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

A kaj, če se vrne v BiH? Ga bodo tokrat ustavili? In če ne – kdo bo to pojasnil?

Vpraŭanj je veliko. Odgovorov malo. In medtem ko institucije analizirajo dogodek, je javnost razdeljena.

“To je poraz za vse nas,” je za Dnevni avaz dejal eden od poslancev iz Sarajeva, ki želi ostati neimenovan. “Ne gre le za Dodika. Gre za to, da smo kot država ponižani.”

In to boli. Čeprav ni presenetljivo.


Pripravil: N. Z.

Vir: Reuters, Radiosarajevo.ba, Index.hr, Net.hr, Dnevni Avaz

491
200 SEK