To sta požrtvovalna mladeniča, ki sta iz ognja rešila tri življenja: 84-letnico, moža (84) in sina (58)

21. mar. 2025, ob 09.57
Posodobljeno pred 2 mesecema
362
220 SEK

Starejša zakonca v prvem nadstropju. Ogenj že na stopnicah. Tretja oseba ujeta spodaj. Policista – brez gasilske opreme, brez oklevanja – gresta notri. In rešita vse tri.

Ko nekdo omeni herojsko dejanje, se marsikomu pred očmi prikaže kakšen film. Morda ameriška drama. Uniforma v počasnem posnetku, ogenj, eksplozija v ozadju, nekdo kriči. Ampak to ni bil film. To je bila Ljubljana, ponedeljek popoldne, ulica v Šiški, nekaj čez štiri. In to je bila čisto prava goreča hiša.

KLIC NA POMOČ

Po poročanju Policijske uprave Ljubljana se je požar začel v stanovanjski hiši v severnem delu Ljubljane – natančneje v eni izmed hiš na območju med Celovško cesto in Podutikom. Klasična stanovanjska stavba, dvonadstropna, z dvema stanovanjema. V zgornjem – starejši par. Spodaj še ena oseba. In ogenj? Ta ni čakal.

Gorela je hiša med Celovško cesto in Podutikom Vir FB

Ko sta policista (ime obeh za zdaj ostaja skrito, čeprav naj bi šlo za pripadnika PP Šiška z več kot desetletjem izkušenj) prva prispela na kraj dogodka, so plameni že lizali zunanje stene. Dvorišče pred hišo – v dimu. Okna odprta, iz enega pa – človeški glasovi, ki kličejo na pomoč.

To ni bila vaja.

STOPNIŠČE ŽE GORI. PA GRESTA.

Čeprav jima nihče tega ne bi mogel zameriti, če bi počakala gasilce – nista. Poročilo PU Ljubljana navaja, da sta si policista hitro izmenjala pogled, zagrabila odeji iz avtomobila (ja, navadni službeni odeji za prvo pomoč), in krenila proti stopnišču. Stopnice – lesene. Že v ognju.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Ampak – nimata izbire. Nad njima dve starejši osebi. Gospoda in gospa, ki se sama ne moreta več premikati. Starost, bolezen, otrplost. Policista vstopita – in gresta gor.

Eden zagrne gospo z odejo. Drugi pomaga gospodu. Prava koordinacija. In potem – dol. Po istem stopnišču, ki zdaj že razpada. Do vhoda, ven, do dvorišča. Vdihovano ni zrak – to je bil dim. Črn, gost, strupen.

Ko ju rešita? Se ne ustavita.

Požar na Šišenski Vir FB

SPODAJ ŠE NEKDO

V pritličju je bil še en človek. Po podatkih, ki jih navaja RTV Slovenija, je šlo za sorodnika, ki je ob izbruhu požara skušal požar pogasiti s curkom vode in ročnimi gasilnimi aparati. Teoretično hvalevredno, v praksi – izredno nevarno. Ko ogenj že zajame strukturo stavbe, je čas za evakuacijo, ne za samoiniciativno junačenje.

Policista sta se ponovno podala v notranjost in ga pospremila ven – fizično, verbalno, odločno. Tudi on je bil zaradi dima že močno prizadet. Poškodovan ni bil nihče – vsaj ne huje. Ampak, poudarimo to še enkrat: to ni bila samoumevna sreča. To je bila neposredna posledica dejanj dveh ljudi.

Požrtvovalna policista ki sta rešila 3 življenja Vir PP FB

OD KLICA DO PRIHODA GASILCEV

Ljubljanski gasilci – Gasilska brigada Ljubljana – so bili na prizorišču v nekaj minutah po klicu. A tisti ključen interval, teh morda štiri, pet minut med izbruhom in organiziranim prihodom reševalcev, je bil kritičen. Brez posredovanja policistov bi danes najverjetneje poročali o dveh smrtnih žrtvah in enem poškodovanem. Ne pa o rešenih življenjih.

In ne pozabimo – policisti niso gasilci. Nimajo požarne zaščitne opreme. Niti dihalnih aparatov. Tudi ne gasilnih kap. In vendar so šli – ker ni bilo druge izbire.

URADNE IZJAVE – IN IZRAZI SPOŠTOVANJA

V objavi Policijske uprave Ljubljana, objavljeni tudi na njihovem uradnem Facebook profilu, piše: »Kolegoma čestitamo za izkazan pogum in nesebično pomoč pri reševanju življenj. Poklon!« Kratko. Jedrnato. Ampak – resnično.

Kljub pritiskom vsakdanjega dela, kljub temu da so ravno policisti pogosto tarča javnih kritik, tokrat ne moremo mimo tega: brez teh dveh mož bi bile posledice hujše. Dosti hujše.

Kot je povedal eden izmed njunih kolegov, ki je želel ostati neimenovan: »Ko te pokliče klic na pomoč, pozabiš na uniforme, čine in pravila. Takrat si samo človek, ki mora pomagati drugemu človeku.«

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

NAJ BO TO TUDI OPOMNIK

Hiša v Šiški – po podatkih PGD Šiška – je bila starejša, z lesenimi konstrukcijami, brez sodobnih protipožarnih sistemov. Stanovalci niso imeli delujočih detektorjev dima. Požar se je razširil hitro – do prihoda gasilcev je bil objekt že delno uničen.

Dogodek je opomin, kako pomembna je preventiva. In kako pomembni so ljudje, ki reagirajo – takrat, ko je najtežje.


Post scriptum? Imenujmo jih. Nagradimo jih. Ne kot simbol. Ampak kot ljudi, ki so si zaslužili več kot en »like« na Facebooku.

Vsi trije rešeni – po naših podatkih gospa stara 84 let, njen mož 87, in sin – 58 let – so trenutno zunaj smrtne nevarnosti. In še vedno živi. Zaradi dveh ljudi, ki sta v ponedeljek naredila nekaj, kar si večina med nami lahko le želi, da bi zmogla – če bi bilo treba.

Pogum ni beseda. Pogum je dejanje.

Pripravil: N. Z.

Vir: FB, PU Ljubljana, 24ur.com, RTV Slovenija, PGD Šiška.

362
220 SEK