
Toča konec marca na Dolenjki?! Vozniki v šoku, ARSO opozarja: to je šele začetek
VIŠNJA GORA – Toča sredi pomladi: Kaos na dolenjski avtocesti, prestrašeni vozniki in bele ceste
Ob nepričakovani in siloviti popoldanski nevihti je danes osrednjo Slovenijo zajelo neurje s točo, ki je okoli Višnje Gore dobesedno pobelilo avtocesto. Zaradi sodre in toče so se številni vozniki znašli v paniki, promet se je ustavil, poškodovanih naj bi bilo več vozil. Meteorologi opozarjajo, da je to le začetek vremenskih ekstremov, ki nas čakajo v prihodnjih dneh.
Presenečenje sredi pomladi: ledena “preproga” na višnjegorskem klancu
Danes, 25. marca 2025, popoldne. Nekaj časa po 16. uri. Na odseku dolenjske avtoceste med Grosupljem in Višnjo Goro – kaos. Ljudje so začeli objavljati videe, fotografije, opozorila. In res, posnetki, ki jih je prvi objavil Žurnal24, so osupnili.
Avtocesta – bela. Ne sneg. Toča. Sodrasta plast, ki je v nekaj minutah prekrila cestišče, onemogočila vožnjo, prestrašila voznike.
“Začelo je grmeti, nato je prišlo neurje in nenadoma je začelo klestiti. Cesta je bila v minuti povsem prekrita z ledenimi zrni. Vozniki so panično zavirali in se ustavljali na odstavnih pasovih,” je za Žurnal24 povedal Damjan P., ki je bil med vožnjo proti Dolenjski priča nenavadnemu prizoru.
Prometna konica + toča = recept za zmedo
Tole se ni zgodilo ponoči. Ne med vikendom. Dogodek je zadel čas, ko se ljudje vračajo iz službe. Torek, popoldne, dolenjska avtocesta je kot vedno polna.

Po podatkih DARS je zaradi toče in sodre prišlo do zastojev in celo ustavitev prometa. Vzdrževalci so morali hitro reagirati, obveščeni so bili policisti.
“Zaradi nevarnosti zdrsa in omejene vidljivosti smo aktivirali zimsko službo in obvestili policijo. Uporabnike smo prek sistema Prometno-informacijskega centra pozvali k previdnosti,” so za STA pojasnili pri DARS-u.
In nekateri niso imeli sreče. Več vozil naj bi bilo poškodovanih, že zdaj pa zavarovalnice – kot denimo Triglav – opozarjajo na možen val prijav.
Zakaj toča marca?
Vprašanje, ki si ga je danes postavil marsikdo. Saj je vendar pomlad. Kje so trobentice, ne pa toča?
Odgovor ni preprost. Ampak pojasnilo imajo meteorologi. Po podatkih ARSO je današnje dogajanje posledica prehoda hladne fronte nad Slovenijo. In ko se topel zrak (ki ga te dni kar je) sreča z mrzlim zrakom na višini – bum. Vertikalni razvoj oblakov, močna konvekcija, toča.
“Padanje toče v tem letnem času ni običajno, a ni nemogoče. Ko se topel in vlažen zrak iz juga sreča s hladnejšim zrakom nad našimi kraji, lahko pride do vertikalnega razvoja oblakov, ki ustvarijo močne nevihte s točo,” je za RTV Slovenija pojasnil meteorolog Brane Gregorčič.
ARSO: Previdno v četrtek in petek
In to ni konec. ARSO je za četrtek in petek izdal opozorilo za celotno Slovenijo. Napovedujejo možna neurja, sunkovit veter, občasno točo. Zlasti v osrednji, jugovzhodni Sloveniji.
“Vsem svetujemo, naj ob napovedanih nevihtah zaprejo okna in vrata ter umaknejo vozila na varno,” opozarjajo v objavi na meteo.arso.gov.si.
Urad za zaščito in reševanje do zdaj ni prejel poročil o hujših poškodbah ljudi, so se pa vrstili klici zaradi prometnih nesreč in zdrsov.
Hitra analiza: kako nevarna je lahko toča?
Na videz morda zgolj “mokra nadloga”. A dejstva govorijo drugače. Po podatkih Zavarovalnice Triglav je v zadnjem desetletju v Sloveniji zaradi toče nastalo za več kot 10 milijonov evrov škode letno.

“Leta 2021 smo ob močnem neurju na Dolenjskem zabeležili kar 18.000 prijav škod zaradi toče, večinoma na vozilih in fasadah,” so povedali za Finance.
Toča je problem. Poškoduje stekla, karoserijo, uniči poljščine, strešnike, v skrajnem primeru lahko celo poškoduje ljudi. In kaj če pride spet?
To ni le vreme. To je nov vzorec.
To, kar se je zgodilo danes, ni osamljen dogodek. Ni “izjema”. Po poročanju Evropske agencije za okolje (EEA) se število ekstremnih vremenskih pojavov v Evropi vsako leto povečuje.
In Slovenija ni varna oaza. Spomnimo: 2007 – Železniška nesreča po neurju v Železnikih. Avgust 2023 – katastrofalno neurje na Koroškem. Znova in znova nas ujame nepripravljene.
Imamo strategije. Nacionalna strategija prilagajanja podnebnim spremembam obstaja od leta 2023. A kot opozarjajo okoljski strokovnjaki, so konkretni ukrepi pogosto zgolj na papirju.
Kaj pa mi? Kaj lahko storimo?
Spremljajmo ARSO. Prenesi aplikacijo za opozorila. Ne parkiraj pod drevesi. Poskrbi za zavarovanje. In ne podcenjujmo vremena. Ker ni več samo vreme.
V Grosupljem, ki je bilo danes neposredno prizadeto, občinska uprava šele pripravlja novo strategijo odziva na naravne nesreče. Lokalni župani opozarjajo, da so viri omejeni. A čas za ukrepanje se izteka.
Iz višnjegorskega klanca
Današnji dogodek ni zgolj lokalna bizarnost. Je opomnik. Neprijetno opozorilo, da se tudi marec lahko spremeni v ledeni izziv.
Citat Damjana P., voznika, ki je obstal v sodri, pove vse. In vprašanje, ki ostaja v zraku: bomo prihodnjič bolj pripravljeni?
Vir: Žurnal24, ARSO, DARS, RTV SLO, Zavarovalnica Triglav, EEA, Finance
Pripravil: N. Z.