
UKC Ljubljana razkriva neverjetne številke – rešili so že skoraj 500 življenj s presaditvijo srca
UKC Ljubljana ponovno navdušuje. Ste vedeli, da je Slovenija ena najboljših držav na svetu, ko pride do presaditev srca? Ne govorimo o nekem lokalnem uspehu – govorimo o svetovni špici. In kar je še bolj neverjetno – to ni neka enkratna zgodba. To Slovenija počne že leta in leta.
Številke, ki govorijo same zase
Lani smo v Sloveniji opravili 26 presaditev srca, kar pomeni 12,4 na milijon prebivalcev. To nas je postavilo na drugo mesto na svetu, tik za ZDA. Ja, prav si prebral. Pred Nemčijo, pred Avstrijo, pred Britanci.
Za primerjavo – v Veliki Britaniji jih je bilo 3 na milijon, v Nemčiji 4,2, v Avstriji pa 6,6. Slovenija? 12,4. In to že ne prvič. V zadnjih 16 letih smo bili kar 12-krat prvi na svetu po številu presaditev na prebivalca. To ni naključje. To je zgodba o znanju. O pogumu. In predvsem o ljudeh, ki jim je mar.

500 src – 500 novih življenj
UKC Ljubljana se te dni pripravlja na nekaj res posebnega: 500. transplantacijo srca. Si lahko predstavljaš? To pomeni, da so v tej ustanovi že skoraj 500 ljudem dobesedno rešili življenje. To so ljudje, ki danes lahko dihajo, hodijo, smejijo se, se igrajo z vnuki. In vse to zahvaljujoč ekipi, ki vsak dan daje vse od sebe.
»To so izjemni dosežki za UKC Ljubljana in Slovenijo,« je ob tem mejniku povedal doc. dr. Ivan Kneževič, vodja Centra za transplantacijsko dejavnost.
»Slovenija je postala svetovna velesila na področju presaditev srca. Postali smo pozitiven primer in vzor vsem državam. Pokazali smo, kaj se da doseči z vizijo, entuziazmom, sodelovanjem in trdim delom,« je še dodal.

Kako se je vse skupaj začelo v UKC Ljubljana?
Veliko zaslug za ta neverjeten napredek gre prof. dr. Bojanu Vrtovcu, ki je leta 2009 postavil temelje Programu za napredovalo srčno popuščanje in transplantacije srca. Ta program je omogočil, da so bolniki z napredovalo srčno odpovedjo dobili boljši dostop do zdravljenja in da so bili napoteni pravočasno, ne šele takrat, ko je bilo že skoraj prepozno.
»Pomemben mejnik za doseganje teh rezultatov predstavlja ustanovitev Programa… ki ga je vzpostavil prof. dr. Bojan Vrtovec – velik strokovnjak, sodelavec in prijatelj, ki nas je na žalost mnogo prezgodaj zapustil v začetku letošnjega leta,« se ga je spoštljivo spomnil doc. Kneževič.

Boljši od svetovnega povprečja
Pa še ena stvar, na katero so pri nas res ponosni: preživetje slovenskih bolnikov po presaditvi srca je celo boljše od svetovnega povprečja. Ja, tudi tu smo med najboljšimi.
»To govori o izjemno visoki stopnji strokovnosti in usposobljenosti celotne ekipe,« pravijo v UKC Ljubljana.
In ko govorimo o “ekipi”, ne mislimo samo na kirurge. Mislimo na sestre, koordinatorje, tehnike, voznike reševalcev, psihologe, administracijo. Vsak ima svojo vlogo. In vsak šteje.
Poseben dan, posebni gostje v UKC Ljubljana
Ob bližajoči se 500. presaditvi so v UKC Ljubljana pripravili strokovni simpozij:
»500. transplantacija srca v UKC Ljubljana – vrhunci in vrhunskost medicine.«
Simpozija sta se udeležila tudi predsednik vlade dr. Robert Golob in ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel. Z vodstvom in ekipo so se pogovarjali o dosežkih, pa tudi o izzivih, ki še prihajajo. In predvsem izrazili hvaležnost – v imenu vseh nas, ki smo ponosni, da imamo takšno zdravstvo.

Ekipa, ki stoji za tem čudežem
Za temi uspehi stoji vrhunska ekipa:
- izr. prof. dr. Gregor Poglajen, vodja programa za srčno popuščanje
- Aleksandra Stropnik, diplomirana medicinska sestra, ki drži ekipo skupaj
- Simon Koletnik, koordinator, ki zna povezati vse dele sistema
- dr. Andrej Gadžijev, vodja Slovenija Transplant, ki skrbi, da organi pridejo tja, kjer jih potrebujejo
- dr. Gregor Norčič in dr. Marko Jug, vodstvo UKC Ljubljana, ki zna prisluhniti in podpreti
Vsak od njih ve, kaj pomeni odgovornost. Vsak od njih ve, kaj pomeni, ko ti na mizi leži srce – in življenje nekoga.
Kakšne načrte ima UKC Ljubljana?
Cilj? Ostati med najboljšimi. Ne zato, da bi zmagovali v statistikah. Ampak zato, ker vsak bolnik, ki potrebuje srce, zasluži najboljšo oskrbo. In ker v Sloveniji to znamo. Vemo, kako. In kar je najlepše – imamo srce.
»To niso le številke, to so ljudje, njihove zgodbe, njihove družine in naši skupni dosežki. Vsaka transplantacija je zmaga človečnosti,« pravijo v UKC Ljubljana.

In mi? Lahko smo samo ponosni.
Ko bereš te zgodbe, ko poslušaš zdravnike in bolnike, ki jim je bilo srce presajeno – te prime pri srcu. In prav je tako. Slovenija je morda majhna, ampak ko gre za srce, smo med največjimi.

Napisal: K. J.
Vir: Facebook – ukc ljubljana, kclj.si