Veste, koliko boste od danes plačali za liter goriva? Pripravite denarnico

08. apr. 2025, ob 08.09
Posodobljeno pred 15 dnevi
750
180 SEK

GORIVO JE SPET DRAŽJE: KAJ POMENIJO NOVE CENE ZA NAŠE DENARNICE?

Od danes, 8. aprila 2025, v Sloveniji veljajo nove, višje cene reguliranih naftnih derivatov. 95-oktanski bencin se je podražil na 1,495 evra za liter, dizelsko gorivo na 1,524 evra, kurilno olje pa na 1,114 evra. Cene bodo veljale do 22. aprila.


Tihe spremembe, ki jih plačamo vsi

Mogoče ste že zjutraj opazili – števec na točilni ročki se je vrtel malo hitreje. Podražilo se je gorivo. Spet. Tokrat ne gre za izjemne skoke, a tudi centi niso nedolžni. Po uradnih podatkih portala GOV.SI se je bencin podražil za 2,7 centa, dizel za 1,1 centa, kurilno olje pa za 0,9 centa.

Na prvi pogled: drobiž. V resnici? Z vsakim litrom še malo manj za kruh, še malo več za prevoz.

Zakaj in kako se cene določajo

Državni vrh od junija 2022 ponovno nadzoruje cene goriv zunaj avtocest. Cene se ne postavljajo naključn. Izračunavajo jih na podlagi 14-dnevnih povprečnih cen mineralnih naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanja tečaja dolar-evro. Marže trgovcev so zakonsko omejene.

Trenutno omejitve znašajo:

  • 9,94 centa na liter za 95-oktanski bencin,
  • 9,83 centa na liter za dizel,
  • 8 centov na liter za kurilno olje.

Točno, toliko si lahko trgovci “odrežejo” pri vsakem litru, poroča GOV.SI.

Vlada trošarin ni spremenila. Kar pomeni: davek ostaja. In to precejšnji.

Kaj to pomeni za povprečnega Slovenca?

Recimo, da vsak dan v službo in nazaj prevozite 40 kilometrov. S povprečno porabo 6 litrov na 100 kilometrov porabite 2,4 litra dnevno. Kar pomeni, da vas samo vožnja na delo vsak mesec stane skoraj 90 evrov. Z novo ceno boste plačali skoraj 2 evra več. Ne zveni veliko. A če imate dve vozili, če pogosto potujete, če vozite otroke na dejavnosti… Se hitro nabere.

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

In podjetja? Vsaka dostava, vsaka storitev na terenu, vsak kombi ali tovornjak potrebuje gorivo. In ko se cene dvignejo, se praviloma dvigne tudi vse ostalo. In kdo to plača? Potrošnik.

Slovenija proti Evropi

Gremo še čez mejo. Kako stojimo?

Po podatkih Evropske komisije iz aprila 2025 je povprečna cena 95-oktanskega bencina v EU 1,678 evra. Slovenija s svojimi 1,495 evra torej ni najslabša. Nasprotno – smo pod povprečjem.

Za primerjavo:

  • Avstrija: 1,49 evra
  • Italija: 1,773 evra
  • Hrvaška: 1,507 evra

(Vir: Autotraveler.ru, marec 2025)

Ampak pozor – te cene veljajo za osnovne bencinske servise. Na avtocestnem križu so cene v Sloveniji povsem prosto oblikovane. Tam boste za liter lahko plačali tudi prek 1,7 evra.

Podražitve in inflacija

Višje cene goriv vplivajo na celotno gospodarstvo. Po številkah SURS-a je inflacija v Sloveniji marca znašala 3,1 %. K temu prispevajo tudi energenti.

„Vsaka podražitev goriva se po verižni reakciji prenese na prevoz, na cene hrane, na materiale. In s tem na življenjske stroške,”

pravi ekonomist.

Kurilno olje? Ogrevanje z njim ima še vedno nekaj več kot 60.000 gospodinjstev v Sloveniji. Vsak cent višje cene pomeni precejšnjo razliko v sezoni ogrevanja.

Kam gremo od tu?

Naftni trgi so nepredvidljivi. Odvisni od geopolitičnih napetosti (Bliznji vzhod, Rusija), odločitve OPEC-a, povpraševanja iz Kitajske, vremenskih ekstremov. In seveda – valutnih tečajev.

Bomo čez mesec dni spet pisali o podražitvah? Lahko. Mogoče pa se bodo cene umirile.

Do takrat?

  • Poln rezervoar je morda smiselno napolniti že danes.
  • Spremljajte cene goriv na portalu petrol.si ali goriva.si.
  • In če je mogoče? Vsaj kdaj pa kdaj na vlak, kolo ali peš.

Kaj pa rešitve?

Dolgotrajno? Prehod na električna vozila, več vlaganj v javni promet, razogljičenje. Ampak to so desetletne zgodbe.

Kratkoročno? Učinkovita poraba, lokalna mobilnost, pametno kombiniranje poti.

In še nekaj: preglednost. Vsaka sprememba cen, vsaka trošarina, vsaka regulacija naj bo jasno obrazložena. Ker ljudje niso proti podražitvam kot takim. So proti netransparentnosti.


Do 22. aprila bodo te cene ostale nespremenjene. Potem? Bomo videli. A že zdaj je jasno: vsak cent na črpalki je odsev globalne slike. In odločitev, ki jih pogosto ne sprejemamo mi. A jih plačamo.

Pripravil: N. Z.

Vir:

  • GOV.SI
  • Evropska komisija (EK)
  • SURS
  • MMC RTV SLO
  • Autotraveler.ru
750
180 SEK