
Vremenoslovci napovedali: Takšno poletje smo imeli nazadnje pred 20 leti – preverite, zakaj
Kakšno poletje nas čaka? Prve napovedi kažejo na vremenske ekstreme
Poletje 2025 se približuje hitreje, kot bi si mislili. Mnogi že razmišljajo o dopustu, rezervacijah, morda celo o bazenu na vrtu. Vendar – ali bo sploh kaj od tega? Bo sonce ali nevihte? ARSO za zdaj še molči, a evropski modeli že šepetajo svojo zgodbo. In ta ni najbolj mirna.
Junij: vreme na “repeat” – dež, sonce, dež, sonce…
Po podatkih portala Severe Weather Europe (marec 2025) naj bi bil junij 2025 v znamenju vremenske raznolikosti. Več padavin kot običajno. Več oblačnosti. A tudi nekaj sončnih okenc, kot pravijo vremenarji.
Vzrok? Območja nizkega zračnega tlaka, ki se kar ne bodo hotela umakniti. Po domače: vreme, ki se vseskozi “lomi”.
Temperaturno? Blizu povprečja, torej brez pretiranih presenečenj. Vsaj na tem frontu.
Julij in avgust: tukaj se začne prava zgodba
Tisto pravo poletje – tisto z omamno vročino, žarečim asfaltom in klimami, ki ne zmorejo več – se bo po vseh napovedih zgodilo prav tukaj. Julij in avgust naj bi bila izrazito vroča in suha meseca.
“Nad srednjo Evropo se bo vzpostavilo močno in stabilno območje visokega zračnega tlaka, ki bo prinašalo dolgotrajno sušo in visoke temperature,” piše Severe Weather Europe v analizi iz marca 2025.
Torej – vročinski valovi. In to ne en. Več njih. Z nekaj premori, a brez večjih padavin. Tudi pri nas – od Prekmurja do Posočja.

Še bolj resno postane, ko govorimo o vplivu na okolje.

Gozdni požari?
Kdor pomni poletje 2022, ko je goriški Kras skoraj v celoti pogorel, ve: visoke temperature + suša + veter = recept za katastrofo.
Letos se bojimo ponovitve.
Civilna zaščita opozarja, da bo treba v območjih kot so Kras, Brkini in celo notranjost Goriške sprejeti preventivne ukrepe že v maju. Lokalna gasilska društva so že dobila dodatna sredstva. V zraku – dobesedno – visi občutek pripravljenosti.
Kaj pa kmetje?
Kmetijska zbornica Slovenije je že marca letos izdala interno opozorilo vinogradnikom in sadjarjem, naj v aprilu preverijo zalogovnike vode in možnosti za dodatno namakanje.
“Če bomo imeli dva do tri tedne brez resnih padavin v času dozorevanja, lahko letina pade tudi za 40 %,” opozarja vinogradnik iz Haloz.
In da, enako velja za koruzo, krompir in vrtnine. Poletje bo zahtevno.
Voda – nova stara tema
Ljubljana je lani v poletnih mesecih porabila skoraj 50 milijonov litrov vode VEČ kot leta 2022 (podatki VO-KA). In letos? Lahko bo še huje.
NIJZ že zdaj opozarja na pomen hidracije, saj naj bi bilo tudi število t. i. tropskih noči (čez 20 °C) rekordno.
Kaj lahko naredimo kot posamezniki?
Nekaj osnovnih stvari, ki niso glamurozne, so pa učinkovite:
- Aktivnosti prestavi na jutro ali večer.
- Pij vodo, čeprav nisi žejen.
- Na vrtu – mulči. V senči. Pokrij zemljo.
- Klima naj ne bo nastavitev 18 °C. Bolje 25 in ventilator.
Pa še nekaj – poslušaj opozorila ARSO.
Poletje 2025 ne bo dolgočasno. Ne bo milo. In ne bo povsem prijazno do spontanosti. Dopust je v redu – a ga bo treba premišljeno izbrati. Narava si že dolgo želi povedati, da smo jo jemali preveč samoumevno. Letos bo spet spregovorila. In morda – končno – bomo prisluhnili.
Vir:
- ARSO (Agencija RS za okolje)
- ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts)
- Severe Weather Europe
- NIJZ
- Dnevnik.si
Pripravil: N. Z.