145 % v treh mesecih? Tako so nekateri obogateli – preveri, ali je še čas zate

10. apr. 2025, ob 10.25
223
210 SEK

Kripto trg v prvem četrtletju 2025: Kaj vse se je zgodilo in kam zdaj?

Prvo tromesečje leta 2025? Čisti rodeo. Kriptovalute so šle gor, pa dol, pa spet gor – in vse to v ritmu političnih potez, Twitter objav in nekaj ne ravno zanemarljivih tehnoloških novosti. Kaj to pomeni za povprečnega vlagatelja iz Maribora, ki po službi na hitro pogleda grafe na telefonu? Beri dalje.


Januar: Najprej evforija, potem hladen tuš

Spomnimo se: 20. januarja je Bitcoin prilezel do novega zgodovinskega vrha – 109.114 USD. Nekateri so si v tistem trenutku že v glavi risali jadrnice in pasivne prihodke. A ni trajalo dolgo. Samo tri dni kasneje, 23. januarja, je BTC padel na 89.000 USD. Dobrih 17 % manj. Zakaj? Delno zaradi tipične korekcije, pa tudi zaradi špekulacij o tem, kaj bo Amerika spet ušpičila s svojimi regulacijami (poroča Cryptopolitan).

Ethereum ni ostal daleč zadaj. Cena je sredi januarja presegla 3.500 USD, a je potem… ja, padla pod 3.000 USD. Nekateri pravijo, da so razlog napovedane nadgradnje omrežja, drugi krivijo “velike ribe”, ki so spet izkoriščale manjše vlagatelje.


Februar: Ameriški predsednik, Bitcoin in uradna rezerva

V začetku marca (natančneje 6. marca) je Donald Trump podpisal izvršni ukaz, s katerim je ZDA dobila Strateško Bitcoin rezervo in digitalno zalogo sredstev. Cilj? Okrepiti pozicijo Amerike v kriptosvetu. In da, del tega bo tudi nadzor nad zaseženo kripto iz kazenskih postopkov. Whitehouse.gov je ob tem poročal, da naj bi vse skupaj pripomoglo k „evropskemu odgovoru na kripto hegemonijo Azije“. Mnenja so, jasno, deljena.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Trg je za trenutek oživel – vsaj na videz. Vlagatelji so si oddahnili, saj so to razumeli kot legitimacijo Bitcoina z najvišjega politijega politi\u010nega vrha. Ampak kmalu so se pojavila nova vprašanja: Kaj, če ta korak pomeni več nadzora? Kaj, če „uradna rezerva“ pomeni konec decentralizacije?

(Reuters je takrat zapisal, da “Trumpova kripto politika pušča prostor za interpretacijo in bo odvisna od prihodnjih kongresnih odločitev.”)


Marec: Telegramov TON eksplodira, SPX pa pleza iz pepela

Kar se je zgodilo s Toncoinom (TON), je bila ena redkih pozitivnih zgodb marca. Cena je 11. marca padla na 2,36 USD, nato pa do sredine meseca poletela do 3,45 USD – skoraj 65 % skok. Zakaj? Telegramov ustanovitelj Pavel Durov je zapustil Francijo, kar je skupnost razumela kot signal, da TON še vedno misli resno. Cointelegraph je poročal, da se je zaupanje vlagateljev po tem dogodku precej okrepilo.

Tudi SPX6900 (SPX) se ni pustil. Najnižja točka 22. marca: 0,393 USD. Samo dva dni kasneje – 24. marca – je bil že na 0,6414 USD. Dobrih 63 % rasti v 48 urah. Pa vseeno: to je še vedno daleč od januarske rekordne vrednosti 1,72 USD. (Coinlore je v analizi opozoril, da je bil vzpon predvsem posledica špekulativnega zanosa, ne pa dolgoročnega zaupanja.)


April: Carine, carine, carine. In reakcija trga.

2. aprila je Trump udaril z novo trgovinsko politiko: 10-odstotne carine na vse uvoze. In dodatne „recipročne dajatve“ (do 50 %) za tiste z velikim presežkom v trgovini z ZDA. Kitajska, Vietnam, Tajska – med drugimi. (The Australian je o tem poročal obsežno.)

    Reakcija? Bitcoin je 4. aprila padel pod 77.000 USD. A nato je 9. aprila, po objavi 90-dnevnega premora pri uvedbi carin, švignil nad 82.000 USD. Kripto je spet dihal.

    (New York Post je takrat objavil, da je „Bitcoin v 24 urah pridobil več kot 7 %, potem ko je Trump v zadnjem hipu popustil pritisku gospodarstvenikov.“)


    Torej… kaj zdaj?

    Za tiste, ki šele vstopajo v svet kripta, je ena stvar jasna: to ni vožnja s trolo po ravnini. Trg je že po naravi divji, zdaj pa ga dodatno premetavajo politični sunki in gospodarske napetosti.

    Kaj to pomeni za vas?

    • Ne nasedajte hitrim zaslužkom. TON in SPX sta morda blestela marca, a naslednji teden je lahko zgodba popolnoma drugačna.
    • Spremljajte politična dogajanja – tudi tiste “dolgočasne” novice iz Washingtona lahko zrušijo ali poženjo cene.
    • Razumite tehnologijo za kovanci. TON ni le še en altcoin, ampak del Telegramove vizije. In to šteje.
    • Če razmišljate o vstopu: ne čakajte na popoln trenutek. Tega ni. Je pa pametno vstopati postopoma, z glavo in z nekaj potrpljenja.

    Nauki prvega kvartala 2025

    Q1 2025 nas je naučil nekaj zelo enostavnega: kriptovalute niso izoliran otok. Povezane so s svetom – z vsem, od carin do geopolitičnih napetosti in tehnoloških inovacij.

    In čeprav morda nimate časa spremljati vsako novico, je dobro vedeti: ko predsednik ZDA tvitne, trg niče ne spi. In ko Telegram spremeni strategijo, se to pozna v denarnici.

    Odkrili smo skrivnost uspešnih podjetij: Ta poteza bo podvojila produktivnost vseh zaposlenih!
    V sodobnem delovnem okolju, kjer večino časa preživimo sede, se vedno več ljudi sooča z zdravstvenimi težavami, kot so bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih. Dolgotrajno sedenje zmanjšuje konce

    To je svet, kjer en sam tvit lahko pomeni +30 % – ali -20 %. Ali pa oboje v enem tednu.

    Vir: Cryptopolitan, PoundSterlingLive, Whitehouse.gov, Reuters, Cointelegraph, Coinlore, The Australian, New York Post

    Pripravil: N. Z.

    223
    210 SEK