
Avto, ki leti?! Poglejte, kaj prihaja že leta 2026
Sci-fi vizije prihodnosti so jih napovedovale že desetletja – vozila, ki drsijo nad cestami, avtomobili s krili, lebdeče kabine… Zdaj pa se zdi, da je eden izmed teh fantastičnih konceptov tik pred tem, da postane resničnost.
Od ceste do neba v 90 sekundah
AirCar je delo podjetja Klein Vision, ki ga je ustanovil vizionar in inženir Stefan Klein. Vozilo se v pičlih 90 sekundah spremeni iz športnega avtomobila v letalo, z raztegljivimi krili in repom. Po poletu se lahko ponovno spremeni v cestno vozilo v dveh minutah. To pomeni, da lahko uporabnik dejansko pristane na letališču, zloži krila in se brez prestopa pelje domov po cesti.
Klein Vision has certified their flying car, AirCar, which transforms into an airplane in only 90 seconds.
— Pop Base (@PopBase) May 15, 2025
Sales are set to begin in early 2026 at a starting price of $800,000. pic.twitter.com/X95i1Cfncb
Leta 2021 je AirCar že uspešno opravil medmestni polet med Nitro in Bratislavo – let je trajal 35 minut, vozilo pa je po pristanku nadaljevalo vožnjo kot običajen avtomobil.
Tehnične specifikacije, ki navdušujejo
Naj vas ne zavede futurističen dizajn – AirCar ni samo atrakcija, ampak impresiven inženirski dosežek:
- Najvišja hitrost v zraku: do 250 km/h (155 mph)
- Hitrost na tleh: do 200 km/h (124 mph)
- Domet leta: približno 1.000 kilometrov (620 milj)
- Čas preobrazbe: 90 sekund iz avtomobila v letalo
Vozilo ima dva sedeža in je namenjeno zasebni uporabi, a z možnostjo, da popolnoma spremeni način, kako razumemo osebno mobilnost.

Cena prihodnosti? Do milijon dolarjev
Klein Vision napoveduje, da bo AirCar na voljo v začetku leta 2026, z začetno ceno okoli 800.000 ameriških dolarjev (744.000 EUR), ki bi lahko segla do 1 milijona dolarjev. To ni vozilo za vsakogar, je statusni simbol, letalna tehnologija in avtomobilski prestiž v enem.
Kljub temu pa podjetje verjame, da je to šele začetek. V načrtu imajo tudi različice z več sedeži in celo električni pogon.
Letenje z izpitom?
Za upravljanje AirCara bo potrebno imeti vozniško in pilotsko dovoljenje. To pomeni, da bodo zgodnji kupci morali biti tudi dobro podkovani piloti ali pa bodo morali to postati. Tudi infrastruktura še ni popolnoma prilagojena, saj AirCar za vzlet še vedno potrebuje klasično vzletno stezo, navpični vzlet še ni možen.
this flying car prototype just flew between two cities at an cruising speed of 170 kmh for 35 minutes, then landed and transformed back into a car in about 2 minutes. wild. pic.twitter.com/YZhjnkRMiO
— nasjaq (@nasjaq__) June 30, 2021
A v tem trenutku ni dvoma – to je dejanski poletni avtomobil, ne le koncept na razstavnih panojih.
Navdušenje se povečuje
Komentarji javnosti so – kot vedno pri tehnoloških novostih – deljeni. Nekateri se sprašujejo, zakaj bi kdo potreboval leteči avtomobil, če že imamo letala.
Na družbenih omrežjih je nekdo zapisal:
“Ne razumem potrebe po letečih avtomobilih. Imamo jih že – imenujejo se letala.”
Drugi pa v tem vidijo prelomni trenutek, primerljiv z uvedbo prvih avtomobilov na začetku 20. stoletja. Zamisel, da lahko z enim vozilom potuješ iz središča mesta do podeželskega letališča in naprej v zrak – brez zamud, prestopov in gneče se zdi izjemno privlačna. Še posebej za poslovneže in bogate posameznike.
Priznanje in globalna pozornost
AirCar ni ostal neopažen. Ustanovitelj podjetja je prejel posebno nagrado za inženirsko odličnost, ki jo podeljujejo v okviru mednarodne organizacije Living Legends of Aviation. To priznanje dodatno utrjuje status AirCara kot resnega igralca v prihodnosti osebne mobilnosti.
Podjetje poudarja, da je to projekt, ki je nastajal več desetletij, in rezultat trdega dela, testiranj in razvoja v skladu s standardi Evropske agencije za varnost v letalstvu (EASA).
Ali je to prihodnost mobilnosti?
Verjetno ne za vse. Letenje ostaja drago, zahtevno in regulirano. Toda kot prvi pravi preboj v svet osebnega letenja, AirCar predstavlja tisto mejo, ki ločuje sanje od realnosti. Zamisel o 3D-prometu morda še ni vsakdanjost, a ta vozila dokazujejo, da nismo več daleč. Četudi AirCar ne bo stal v vsakem dvorišču, lahko predstavlja začetek spremembe v razumevanju prevoza.

Vozila, ki vozijo in letijo? Nekoč so bila znanstvena fantastika. Zdaj so resničnost.
Napisal: K. J.
Vir: X, Facebook, You Tube, euronews.com