
Bi živeli na Marsu? Musk pravi, da bo to mogoče že čez 5 let!
Mars – rdeči planet, ki buri domišljijo znanstvenikov, raziskovalcev in vizionarjev. Človeštvo si že dolgo želi stopiti nanj. A medtem ko Elon Musk sanja o življenju na Marsu že čez nekaj let, NASA ostaja previdna. Kaj pravzaprav pomeni polet na Mars in kako blizu smo temu res?
Elon Musk: »Mars je naša rešilna bilka«
Elon Musk verjame, da bomo morali nekega dne zapustiti Zemljo, če bomo hoteli dolgoročno preživeti kot vrsta. Njegovo podjetje SpaceX zato razvija Starship – ogromno raketo, ki naj bi bila sposobna peljati ljudi in tovor na Mars.
Čeprav je bila zadnja testna izstrelitev marca 2025 delno neuspešna (zgornji del plovila je eksplodiral), Musk ostaja optimističen. Cilj? Prva človeška odprava na Mars že leta 2029. Po njegovem mnenju je to ključno za preživetje človeštva, saj bi nam Mars lahko služil kot »rezervni planet« v primeru večje nesreče na Zemlji.
NASA ima bolj umirjen pristop
V ameriški vesoljski agenciji NASA stvari potekajo počasneje, a temeljiteje. Njihov program »Moon to Mars« naj bi človeštvo najprej vrnil na Luno, nato pa pripravil pogoje za pot proti Marsu. Pričakujejo, da bi do tja lahko prišli nekje po letu 2040.
Kot je pojasnil predstavnik NASA Amit Kshatriya: “Mars je izredno zahteven cilj. Prevoz, radiacija, vzdrževanje življenja – vse to so težave, ki jih do zdaj še nismo reševali na takšni ravni.”
Kaj so glavni izzivi?
Pristanek na Marsu ni preprost. Tamkajšnja atmosfera je zelo tanka, prešibka za učinkovito zaviranje s padali, a dovolj gosta, da povzroča trenje in segrevanje. To pomeni, da je treba razviti povsem nove načine pristanka.

Na poti do Marsa bodo astronavti več mesecev izpostavljeni škodljivemu kozmičnemu sevanju. Tudi na površju planeta ni varnosti. Tam ni kisika, temperatura ponoči pogosto pade pod –100 °C, voda pa je večinoma zamrznjena. V takšnih razmerah bodo morali sistemi za preživetje delovati brezhibno. Ker pomoč iz Zemlje ne bo na voljo takoj, vsakršna napaka lahko pomeni resno tveganje.
SpaceX rockets spark humanity’s dream of Mars colonization, our destiny to conquer the solar system and galaxy as a multi-star civilization. When we first break free from the Oort Cloud into interstellar space, Elon Musk will be the name we honor. pic.twitter.com/4WugBpT7f6
— Karoline Leavitt Daily News Sharing (@WHLeavitt) May 26, 2025
Zato tako NASA kot SpaceX razvijata tehnologije, ki bodo omogočile recikliranje vode, ustvarjanje kisika, zaščito pred sevanjem in ogrevanje bivalnih prostorov. Gre za izjemno zapletene sisteme, ki so za zdaj večinoma še v fazi testiranja.
Kitajska vstopa v igro
Tudi Kitajska ima svoje ambicije. Do leta 2038 želi na Marsu vzpostaviti avtonomno raziskovalno postajo. Čeprav je o projektu znanega malo, postaja jasno, da gre za globalno tekmo – kdo bo prvi, ki bo na Mars poslal človeka? SpaceX se pripravlja na deveto testno izstrelitev Starshipa, kjer bodo preverili izboljšave, narejene po zadnjih težavah. Uspešen polet bi bil velik korak k realnemu pristanku na Marsu.
Poleg tega na Zemlji že potekajo simulacije bivanja na Marsu. V ameriški zvezni državi Utah, v bazi Mars Desert Research Station, prostovoljci živijo v izolaciji in se pripravljajo na pogoje, kakršni bi jih čakali na Marsu.
Sanje, ki so vse bližje
Zamisel o življenju na Marsu se zdi kot iz znanstvene fantastike, a realnost je bližje, kot si mislimo. A ključno vprašanje ostaja: ali bomo res tam že čez nekaj let, kot trdi Musk – ali šele čez desetletja, kot pravi NASA?
— Elon Musk (@elonmusk) May 24, 2025
Ne glede na to, kdo bo prvi, bo človeški pristanek na Marsu zagotovo zgodovinski trenutek. Lahko bo začetek nove dobe, v kateri bo Zemlja postala le eden od domov človeštva.

Do takrat pa nas čaka še veliko dela – in še več vprašanj. A z vsakim preizkusom in vsakim korakom smo bližje odgovoru: ali lahko nekoč zares živimo na drugem planetu?
Mars ne čaka – a Zemlje ne smemo pozabiti
Medtem ko nas pogled proti zvezdam vabi s svojo neskončnostjo, Mars ni rešitev za vse naše težave na Zemlji. Strokovnjaki opozarjajo, da želja po selitvi na drug planet ne sme postati izgovor za zanemarjanje našega doma. Ekološke krize, družbene neenakosti in globalna tveganja zahtevajo pozornost zdaj tukaj. Potovanje na Mars naj bo simbol človeške radovednosti in sposobnosti, ne pa beg pred odgovornostjo do planeta, ki nam je dal življenje.

Napisal: K. J.
Vir: eu.usatoday.com, cnbc.com, X