Britanci želijo zakriti sonce in rešiti svet; ali pa povzročiti ekološko katastrofo?
LONDON – Britanska znanstvena agencija želi preizkusiti kontroverzno metodo za zmanjšanje učinkov podnebnih sprememb. Je solarni geoinženiring rešitev ali grožnja našemu planetu?
Velika Britanija je naredila korak, ki vzbuja tako upanje kot strahove po vsem svetu – sončno svetlobo želijo dobesedno zakriti. Znanstvena agencija Advanced Research and Invention Agency (ARIA) je napovedala največje javno financiranje do sedaj za raziskave v vrednosti 68 milijonov evrov, namenjenih razvoju in preizkušanju t. i. solarnega geoinženiringa. Ta kontroverzni proces, znan tudi kot upravljanje sončnega sevanja (SRM), obljublja zmanjšanje učinkov globalnega segrevanja z umetnim preusmerjanjem sončnih žarkov stran od Zemlje.
Kaj je solarni geoinženiring?
SRM je tehnologija, s katero bi s pomočjo aerosolov, kot je na primer žveplov dioksid, umetno preusmerjali del sončnih žarkov nazaj v vesolje. Cilj je zmanjšati segrevanje Zemlje, kar bi lahko omejilo nekatere učinke podnebnih sprememb. Aerosoli bi se sprostili v stratosfero ali pa bi se morska sol vpihala v nizke oblake nad oceani, kar bi povečalo odbojnost sončne svetlobe.
Kontroverznost postopka
Kljub ambicioznim načrtom pa je solarno geoinženiring že zdaj pod drobnogledom okoljevarstvenikov in znanstvenikov. Medtem ko nekateri vidijo v SRM potencialno rešitev za omejevanje podnebnih sprememb, drugi opozarjajo na nevarnosti. Tehnologija bi lahko povzročila nepopravljivo škodo ekosistemom, med drugim tudi spremembe padavin ali celo poškodbe ozonskega plašča. Medvladni odbor za podnebne spremembe (IPCC), ki je vodilna avtoriteta na področju podnebne znanosti, ne podpira geoinženiringa kot učinkovite rešitve, saj v svojih letnih poročilih sploh ne navaja SRM kot strategije za spopadanje s klimatsko krizo.
Kljub opozorilom ARIA želi nadaljevati s testi. Financiranje prihaja v času, ko posledice podnebnih sprememb postajajo vedno bolj opazne, saj smo v avgustu 2024 zabeležili najtoplejši mesec v zgodovini, povprečna globalna temperatura pa je bila rekordna tako na kopnem kot morju. Hkrati pa se povečuje število smrtnih žrtev zaradi vročine in naravnih katastrof po vsem svetu. Toplotni valovi, požari in poplave, kot smo jih videli v srednji in vzhodni Evropi, postajajo vse pogostejši.
Nasprotniki opozarjajo na pasti
Veliko strokovnjakov opozarja, da SRM ne rešuje osnovnega problema – emisij toplogrednih plinov. Ljudje še naprej kurijo premog, nafto in plin, emisije pa še naprej naraščajo. Britanska znanstvena agencija opozarja, da tudi pod najbolj optimističnimi scenariji emisij toplogrednih plinov ne bomo dovolj hitro zmanjšali, da bi preprečili nevarno naraščanje globalnih temperatur.
Skeptiki menijo, da umetno hlajenje odvrača pozornost od ključne naloge – zmanjšanja emisij. Prav tako se bojijo, da bi tehnologija lahko imela nepričakovane posledice tudi v majhnih merilih, kar bi dodatno obremenilo že tako ranljiv planet.
Kaj sledi?
Velika Britanija se bo tako pridružila ZDA in Evropski komisiji, ki že več kot leto dni preučujeta, ali bi SRM lahko prispeval k zaustavitvi globalnega segrevanja. Vprašanje pa ostaja: ali si Zemlja lahko privošči eksperiment, ki bi ji lahko še bolj škodil?
Napisal: N. Z.
Vir: www, Freepik