Facebook: še 540 milijonov podatkov uporabnikov

04. apr. 2019, ob 15.20
Posodobljeno pred 10 dnevi
269
220 SEK

Varnostni raziskovalci so odkrili več kot pol milijarde zapisov uporabnikov Facebooka, ki se nahajajo nezaščiteni na javnem strežniku.

Mehiški raziskovalci iz družbe Cultura Colectiva, ki temelji na digitalnih medijih, so ugotovili, da je javnosti dostopnih več kot 540 milijonov zapisov – vključno s komentarji, radovednostmi, reakcijami, imeni računov in še več – shranjenih na strežniku Amazon S3 za shranjevanje brez gesla – kar vsakomur omogoča dostop do podatkov.

Druga rezervna datoteka na ločenem strežniku za shranjevanje, ki jo je izgubil neustrezni izdelovalec aplikacij v Kaliforniji, At The Pool, je vsebovala še bolj občutljive podatke, vključno z izčrpnimi podatki, kot so seznami prijateljev uporabnikov, interesi, fotografije, članstva v skupinah in prijave o več kot 22.000 uporabnikih.

Po podatkih UpGuard se nobeno podjetje ni odzvalo na zahteve po odstranitvi podatkov. »Facebook se je obrnil na Amazon, da bi podatke odstranil«, je povedal tiskovni predstavnik Facebooka.

»Politika Facebooka prepoveduje shranjevanje podatkov Facebooka v javno bazo ,« je dejal predstavnik.

Iz Facebooka so kasneje sporočili, da še ni dokazov, ki bi pokazali, da so bili podatki zlorabljeni, vendar jih vseeno raziskujejo.

To je največja izpostavljenost podatkov, ki vključuje velikana socialnih medijev od škandala v Cambridgeu Analytica leta 2018, v katerem je bilo posredovano več kot 87 milijonov zapisov uporabnikov Facebooka. Podjetje je bilo obtoženo, da uporablja podatke za pomoč pri oblikovanju profilov volivcev, da bi pomagalo predsedniškim kampanjam za Teda Cruza in kasneje Donalda Trumpa.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Facebook

Po škandalu je velikan socialnih medijev uvedel program za nagrado za napake, ki je zajemal aplikacije in storitve drugih ponudnikov, ki so razkrili ali izpostavili uporabniške podatke Facebooka.

UpGuard je našel serijo izrezanih profilov Facebooka, ki so vključevali 48 milijonov zapisov leta 2018 iz podjetja LocalBlox – podatkovnega podjetja, ki je posegal v podatke iz profilov socialnih medijev.

Chris Vickery, direktor za raziskave kibernetskih tveganj pri družbi UpGuard, je za medije povedal: »Te ugotovitve še naprej opozarjajo na težave s katerimi se soočajo podjetja, ki so odvisna od množičnega zbiranja podatkov.«

»Shranjevanje osebnih podatkov, zbranih od končnih uporabnikov, je odgovornost,« je dejal Vickery. »Več kot jih imate, večja je odgovornost.«

Facebook še korak bliže k izgradnji vaše virtualne kopije

Ko gre za predstavljanje sebe na socialnih medijih, igrah in podobno, si velikokrat izberemo nek avatar oz. prikazno sliko v smislu karikature. Zanimivo je malce preučiti, kako podjetje, kot je Facebook, pristopi k oblikovanju avatarjev za storitve, kot je njihov sistem virtual reality (VR) avatar.

Facebook VR avatar

Oculus avatarji so doživeli številne preobrazbe in danes izvajajo posodobitev, ki ustvarja bolj robustne obrazne izraze, ki so bolj podobni človeku kot predstavitvam, ki so jih predstavile pretekle iteracije. Novi Sims-i, kot so »Expressive Avatars«, so zagotovo najbolj vznemirljivi do sedaj, vendar so tudi najbolj ambiciozni.

Podjetje imenuje posodobitev, »vrhunec povratnih informacij uporabnikov in dolgoletne raziskave in inovacije na področju strojnega učenja, inženiringa in oblikovanja.«

Obstaja ta pogosto ponavljajoči se koncept grozljive podobe, kjer se stvari uresničujejo do neke mere realizma, potem pa so le globoko vznemirljive, ker je reprezentacija blizu, vendar ne povsem na mestu. To je tukaj več kot očitno.

Oculus

Oculus se je najprej odločil za širok razpon, ko je šlo za strukturiranje svojega sistema avatarjev, ki je temeljil na tem, kako so ljudje dejansko izgledali, vendar se zdi, da se stvari s svojo najnovejšo posodobitvijo izraznih avatarjev gibljejo v drugo smer.

Zdi se, da je v objavi na blogu podjetje prepoznalo tveganja, ki jih prinaša »all-in« na realizem, hkrati pa je poudarilo, da so kompromisi vredni. Pravijo, da so odkrili, da so ljudje preprosteje bolj pripravljeni na interakcijo z avatarji, ko ti izgledajo in se obnašajo tako kot ljudje:

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

»Leta 2016 smo se zavestno odločili, da ne bomo pokazali, kar že vemo oz. znamo, dokler ne bomo znali tega bolje predstaviti. Od takrat smo se veliko naučili ne samo o tem, kako nam strojna oprema omogoča, da simulira verodostojno vedenje z večjim zaupanjem, temveč tudi, kako lahko uporabimo strojno učenje in dobro razumljene predloge za prevajanje subtilnih signalov v veliko družbeno prisotnost.«

Avatarji

Novi avatarji se ponašajo z bolj realističnimi gibi ust in oči, za majhno nadgradnjo, pa Facebook trdi, da je bila zelo zahtevna.

Facebook VR avatar

To je lahko zelo nevarna izbira. Navsezadnje obstaja resnični ideal, ki ga podjetje lahko doseže, in ustvarja popolno digitalno osebo. Že zdaj so se ukvarjali z načrtovanjem globoko podobnih sistemov človeških avatarjev; omejuje jih očitno le še nizka moč današnjih potrošniških sistemov in pa nezmožnosti platform, da sklepajo interakcijo in premikanje neodvisno od tistega, kar je zajeto s senzorji.

Facebookov novi sistem Avatar danes živi na mobilnih in računalniških platformah Oculus.

Pripravil: Marko Vidrih

 

269
220 SEK