Indonezija prepovedala iPhone… Kaj se dogaja?

06. dec. 2024, ob 22.00
419
130 SEK

Septembra 2024 je Apple predstavil svojo najnovejšo serijo pametnih telefonov iPhone 16, ki vključuje napredne procesorje A18 in A18 Pro, izboljšane digitalne kamere ter večji, impresiven zaslon pri modelu Pro Max. Toda kljub tehnološkim izboljšavam se je eden največjih svetovnih tehnoloških gigantov znašel pred presenetljivo oviro – Indonezija je prepovedala prodajo nove serije iPhonov. Zakaj? Odgovor leži v kombinaciji lokalnih predpisov, finančnih zahtev in strateških odločitev Appla.

Indonezijski predpisi in pogoji: Od lokalnih komponent do proračunskih zahtev

Indonezijska vlada že nekaj časa zahteva, da mora vsaka elektronska naprava, ki se prodaja na njihovem trgu, vsebuje vsaj 40 % komponent, izdelanih lokalno. Gre za zakon, ki želi spodbuditi domačo industrijo in zmanjšati odvisnost od uvoza. Na žalost pa iPhone 16 te zahteve ne izpolnjuje, kar je povzročilo prepoved prodaje.

Poleg tega Indonezija zahteva od podjetij, kot je Apple, da prispevajo določen delež razvojnega kapitala v državni proračun. Apple je sprva ponudil preračunanih 9,5 milijona evrov, kar pa so oblasti zavrnile kot nezadostno. Tudi naslednja ponudba – 95 milijonov evrov – ni zadovoljila vlade, ki naj bi od Appla pričakovala kar 950 milijonov evrov naložbe, desetkrat več od začetne ponudbe. Indonezijski minister za industrijo je poudaril, da so tovrstni pogoji nujni za pravično razdelitev koristi globalnih poslov.

Primerjava s sosednjimi trgi

Indonezija ni osamljen primer, ko gre za zahteve po lokalni proizvodnji. Tudi Vietnam in Tajska imata stroge predpise, vendar so ti pogosto bolj fleksibilni in prilagojeni hitrejšemu privabljanju investicij. Ironično je, da je Apple v teh državah izvedel večje naložbe, kar je dodatno razburilo indonezijske oblasti. “Zakaj bi morala Indonezija sprejeti manj, ko pa vidimo, kaj Apple vlaga v sosednje države?” se je vprašal eden od lokalnih uradnikov.

Odstranjevanje plesni: doživljenjska rešitev
Vlaga v domu je problem, ki se na prvi pogled morda ne zdi tako resen, a lahko hitro preraste v pravo nočno moro. Plesen na stenah, luščenje ometa, neprijeten vonj in poškodbe konstrukcije so le n

Posledice za Apple in uporabnike

Indonezijski trg je z več kot 280 milijoni prebivalcev eden največjih v jugovzhodni Aziji. Prepoved prodaje iPhona 16 tako predstavlja ne le izgubljeno priložnost za Apple, ampak tudi potencialno povečanje zanimanja za lokalne ali kitajske znamke, kot sta Xiaomi in Oppo, ki že zdaj prevladujeta na tem trgu.

Apple se sooča z dilemo: Ali sprejeti pogoje in investirati skoraj milijardo evrov v lokalno proizvodnjo, ali pa tvegati, da bo izgubil enega izmed najhitreje rastočih trgov? V preteklosti je podjetje že odprlo razvojne centre in akademije v Indoneziji, kar pa očitno ni bilo dovolj, da bi zadovoljili aktualne zahteve.

Kako se bo Apple odzval?

Po poročilih naj bi Apple resno razmišljal o gradnji tovarne v Indoneziji, kjer bi proizvajali komponente za pametne telefone in druge naprave. To bi omogočilo skladnost z lokalnimi predpisi in ponovno odprtje trga za njihovo najnovejšo serijo. Hkrati pa bi ta poteza predstavljala pomemben signal konkurenčnim podjetjem, da Apple ne zanemarja regionalnih potreb.

Napisal: E. K.

Vir: X

419
130 SEK