Kako izbrati računalniški monitor? Nasveti za pravo izbiro!

24. mar. 2025, ob 08.18
306
230 SEK

Ne glede na to, ali ste navdušen igralec računalniških iger, učitelj ali pisarniški delavec, lahko izbira pravega monitorja bistveno izboljša vašo računalniško izkušnjo. Zato vam bo pri njegovi izbiri zagotovo prišlo prav nekaj nasvetov o njegovi izbiri.

Pri nakupu računalniškega monitorja je potrebno pomisliti na mnogo dejavnikov, hkrati pa morate natančno vedeti, v kaj vlagate svoj denar.

Različne vrste računalniških monitorjev

Danes poznamo več vrst računalniških monitorjev in pri njihovem nakupu je bistvenega pomena, da razumete, v kaj vlagate svoj denar. Različni monitorji so namreč namenjeni različnim uporabnikom, zato je pomembno, da poznate njihove ključne značilnosti. Pa si poglejmo nekaj najpogostejših vrst računalniških monitorjev.

  • Gaming monitorji: Če si želite poglobljene igralne izkušnje na vašem računalniku, potem si nikakor ne morete privoščiti, da vam monitor sredi najbolj napete situacije v računalniški igri zamrzne. Zato boste potrebovali monitor, ki bo čim bolje sledil vsemu dogajanju, kar pomeni, da morate razmisliti o odzivnem času slikovnih pik in visoki ločljivosti.
  • Profesionalni monitorji: Če se ukvarjate z oblikovanjem video vsebin in grafike, potem mora vaš monitor zadovoljiti najvišjim zahtevam. V tem primeru pomislite na njegovo velikost, ločljivost, prav tako pa bodite pozorni na naprednejše nastavitve slike in visokokakovostno reprodukcijo barv.
  • Monitorji za pisarniško delo: Ta vrsta monitorjev ima običajno optimalno kombinacijo diagonale in ločljivosti. Če imate večji monitor, lahko na njemu razporedite več aktivnih oken, kar vam olajša delo. Prav tako je v tem primeru priporočljivo razmisliti o tehnologiji, ki zmanjšuje utrujenost oči.
  • Monitorji za domače delo: Računalniki, ki jih uporabljamo doma, so v prvi vrsti namenjeni brskanju po internetu, pisanju in obdelavi besedil, zato tudi ne zahtevajo najzmogljivejšega monitorja. V tem primeru vam priporočamo, da se osredotočite na velikost monitorja in njegovo ločljivost.
  • Pametni monitorji: Gre za vrsto monitorjev, ki v sebi skrivajo funkcionalnost klasičnega monitorja, televizorja in računalnika. Gre za napredno vrsto monitorjev, ki lahko brez pomoči dodatnih naprav opravlja trojno funkcijo.

Nasveti za izbiro pravega računalniškega monitorja za svoje potrebe

Pred nakupom računalniškega monitorja morate najprej vedeti, čemu ga boste uporabljali. Šele, ko si boste odgovorili na to vprašanje, pomislite na naslednje dejavnike:

1. Velikost

Za določanje velikosti monitorja se uporablja diagonala zaslona, ki je običajno podana v palcih. Za splošno uporabo se priporočajo monitorji velikosti od 21 do 27 palcev, medtem ko je za oblikovanje večpredstavnostnih vsebin in igranje računalniških iger priporočljivo izbrati večje monitorje.

Pri velikosti monitorja je pomembno tudi razmerje stranic, ki pa je lahko zelo različno. Trenutno sta najpogostejši razmerji 16:9 in 16:10, seveda pa lahko izbirate tudi med ožjimi monitorji ali izberete širše monitorje z razmerjem 21:9, ki so idealni za igranje iger ali gledanje filmov.

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

2. Ločljivost

Ločljivost monitorja se nanaša na število slikovnih pik v širini in višini zaslona. Večja kot je ločljivost, bolj kakovostna oziroma ostra je slika. S tega vidika je Full HD ločljivost (1920×1080) dovolj za osnovno rabo, medtem ko so višje ločljivosti, kot sta QHD (2560×1440) ali 4K (3840×2160) priporočljive za profesionalno uporabo in navdušene igričarje.

3. Hitrost osveževanja oziroma odzivnost slikovnih pik

Ta lastnost določa, kolikokrat zaslon posodobi sliko v eni sekundi. Zato je bistvenega pomena za vse igralce akcijskih računalniških iger, medtem ko za običajno uporabo ni tako pomembna. Standard za osnovno rabo je 60 Hz, medtem ko je za igranje računalniških iger priporočljivo izbrati monitorje s 120 Hz in več.

Pri igranju računalniških iger pa je pomemben tudi hiter odzivni čas, ki ga monitor potrebuje, da spremeni barvo piksla, kar zmanjša zamegljenost in podvojenost slike.

4. Ukrivljenost

Nekateri monitorji imajo lahko večjo ali manjšo krivuljo, kar pomeni, da je vsaka točka na zaslonu enako oddaljena od naših oči, popačenja robov pa so manjša. Takšni ukrivljeni monitorji imajo različne oznake, kot so 1800R, 2300R, 3000R ali 4000R, pri čemer manjša številka pomeni tudi manjši polmer, toda večjo zakrivljenost.

Če številke pretvorite v metre, potem vam povedo največjo priporočeno razdaljo gledanja (na primer 1.8, 2.3, 3 in 4 metre), ki pa je odvisna tudi od velikosti in ločljivosti zaslona.

5. Tip zaslona

Danes so monitorji označeni tudi z različnimi tipi zaslona, zaradi katerih je lahko njihova izbira veliko lažja. Trenutno najpopularnejši so:

  • IPS – ponuja najboljšo barvno natančnost in širok vidni kot, zato je idealen za profesionalno uporabo;
  • TN – najcenejša in najbolj razširjena vrsta panelov na trgu, ki pa še vedno ponuja hitri odzivni čas, zato je še posebej priljubljen pri cenovno omejenih igričarjih;
  • VA – ponuja dober kontrast in globlje črne tone, zato je primeren za večpredstavnostno uporabo.

Poleg vseh omenjenih lastnosti, je priporočljivo preveriti tudi različne možnosti povezljivosti in vhodov, ki vam jih ponuja monitor. Nikakor pa pri izbiri ne pozabite tudi na vse dodatne funkcije, ki lahko bistveno izboljšajo vašo računalniško izkušnjo.

Naročnik: Markosoft d.o.o.

306
230 SEK