Kako Kitajska že zdaj živi v letu 2050? Poglejte, kako droni spreminjajo vse!
Predstavljajte si, da se zbudite, oddate naročilo za kavo, čez nekaj minut pa jo dostavi dron – hitro, brez človeškega posredovanja, neposredno na vaš balkon. V tem trenutku je to realnost v številnih delih Kitajske, kjer tehnologija dostave z droni ni več le eksperiment, temveč del vsakdana. Kitajska s tem ne le postavlja globalne standarde, temveč ustvarja povsem nove paradigme logistike in mobilnosti.
Droni kot rešitev za raznoliko pokrajino
Kitajska je znana po svojih kontrastih: od futurističnih metropol, kot je Shenzhen, do oddaljenih, težko dostopnih ruralnih območij. Tradicionalna logistika tukaj pogosto naleti na omejitve – kako hitro in učinkovito dostaviti paket v odročno vas sredi gora ali med milijonsko gnečo v mestu? Odgovor so droni.
Vzemimo primer Shenzhena, mesta, ki mnogi imenujejo “Kitajski Silicijev dolina”. Tam je podjetje Meituan, ki je vodilno na področju dostave hrane, uvedlo dronske poti, ki so integrirane v urbano infrastrukturo. Droni dostavljajo hrano neposredno na strehe zgradb, kjer stranke s pomočjo QR kode prevzamejo svoje naročilo. In kaj to pomeni za uporabnike? Nič več čakanja dostavljalca na motorju, ki se prebija skozi promet.
Toda še bolj impresiven je vpliv te tehnologije na ruralna območja. Na primer, v hribovitem okrožju Xinzhou v bližini Wuhana so droni postali nepogrešljivi za dostavo hrane, zdravil in drugih nujnih potrebščin. Tam, kjer bi tradicionalni tovornjak potreboval ure, da prevozi težko dostopne poti, dron svoj paket dostavi v nekaj minutah. Za ljudi v teh skupnostih to pomeni več kot le udobje – to je včasih razlika med življenjem in smrtjo, še posebej v nujnih situacijah.
Kako je Kitajska postala pionir dostave z droni?
Kitajska ni bila vedno sinonim za tehnološko inovacijo – spomnimo se časa, ko je veljala predvsem za industrijsko velesilo. Toda v zadnjih desetletjih je vlaganje v raziskave in razvoj drastično spremenilo njeno podobo. Podjetja, kot sta DJI in JD.com, so prevzela vodilno vlogo v dronski tehnologiji, pri čemer DJI, ki je svetovni pionir na področju proizvodnje dronov, vodi tudi v razvoju modelov za komercialne dostave.
Najnovejši dosežek DJI je dron FlyCart 30, ki zmore prevažati do 30 kilogramov na razdalji 28 kilometrov – zmogljivost, ki omogoča široko uporabo od dostave hrane do urgentnih medicinskih pošiljk. To je prihodnost logistike, ki ne pozna ovir, pravijo analitiki.
Tehnologija, ki odpira novo gospodarsko panogo
Kitajska vlada aktivno podpira razvoj t. i. nizkoaltitudenjskega gospodarstva. Kaj to pomeni? Gre za širšo uporabo zračnega prostora blizu tal, ki vključuje dronsko dostavo, leteča taksija in celo mini letala za osebno uporabo. Ocenjujejo, da bi lahko ta sektor do leta 2030 ustvaril več bilijonov juanov prihodkov, kar bi Kitajsko postavilo v sam vrh globalnega razvoja.
Izzivi in dileme
Seveda ta revolucija ne prihaja brez izzivov. Kako zagotoviti, da bo zračni prostor varen, ko se bo število dronov eksponentno povečalo? Kako bodo regulacije uravnotežile inovacije in zasebnost? Kitajska že testira pametne sisteme za nadzor zračnega prostora, ki bodo s pomočjo umetne inteligence usmerjali dronski promet.
Napisal: E. K.
Vir: Facebook