Slovenija zopet zmagovalka … V NAJDRAŽJEM polnjenju električnih vozil v Evropi!

11. okt. 2024, ob 10.47
Posodobljeno pred 9 meseci
421
200 SEK

LJUBLJANA – Slovenski uporabniki električnih vozil so šokirani nad visokimi stroški polnjenja. Po zadnjih podatkih Slovenija zaseda drugo mesto v Evropi glede na ceno hitrega polnjenja električnih vozil. Cena polnjenja za 100 prevoženih kilometrov znaša kar 17 evrov, kar je tik za Norveško, kjer cena znaša 18,9 evra. To Slovenijo postavlja v sam vrh držav z najdražjim polnjenjem, kar je nepričakovano za mnoge voznike, ki so mislili, da bodo z električnimi vozili dolgoročno prihranili.

Visoki stroški in vzroki zanje

Razlogi za visoke cene polnjenja v Sloveniji so kompleksni in vključujejo več dejavnikov, kot so cena električne energije, davki, stroški vzdrževanja infrastrukture in vir energije. V primerjavi z državami, kot so Islandija (2,9 evra na 100 km), Portugalska (3,2 evra) in Finska (4,6 evra), je Slovenija precej dražja. Države z nižjimi cenami imajo dostop do cenejših virov energije, predvsem obnovljivih virov, kar jim omogoča nižje stroške polnjenja. Poročilo evropskega portala EAFO (European Alternative Fuels Observatory) navaja, da so države z večjim deležem obnovljivih virov, kot je Islandija, sposobne ponuditi nižje cene, ker se zanašajo na lastno energijo in imajo nižje stroške uvoza električne energije (EAFO, 2024).

Na drugi strani pa v Sloveniji cena energije narašča zaradi večjega deleža uvožene energije in omejenih zmogljivosti obnovljivih virov. Nemški portal GridX poudarja, da ima Slovenija skupaj z Norveško najvišje stroške polnjenja, kar je posledica pomanjkljivosti lokalnih obnovljivih virov in višjih davkov na energijo (GridX, 2024).

Razvoj infrastrukture za polnjenje

Kljub visokim stroškom polnjenja Slovenija aktivno vlaga v razvoj infrastrukture za električna vozila. Število hitrih polnilnic se nenehno povečuje, vendar pa to še ni prineslo večjih sprememb v cenah za uporabnike. Evropa nasploh vlaga v širitev omrežja polnilnic, zlasti v zahodni Evropi, kjer so stroški polnjenja nekoliko nižji. Skandinavske države vodijo pri razvoju polnilne infrastrukture, medtem ko Slovenija še vedno dohiteva.

Očesni pregled + letna vinjeta za SAMO 25 € - izkoristite ponudbo, dokler velja!
Imate vsaj -1 ali +1 dioptrijo? Potem lahko zdaj izkoristite najboljšo ponudbo tega poletja – temeljit specialistični očesni pregled in gratis letna vinjeta za osebno vozilo – vse skupaj za sam

Poročilo nemškega portala GridX navaja, da se število hitrih polnilnic v Evropi vsako leto povečuje, kar omogoča večjo dostopnost do polnjenja, vendar to ni nujno zagotovilo za nižje cene (GridX, 2024). Večje omrežje polnilnic bo morda omogočilo nižje stroške v prihodnosti, saj bo večja konkurenca ponudnikov vplivala na cene, vendar pa ta sprememba še ni vidna v Sloveniji.

Slovenija zopet zmagovalka ... V NAJDRAŽJEM polnjenju električnih vozil v Evropi!
Polnjenje električnega avtomobila.

Ali bodo stroški znižani v prihodnje?

Vprašanje ostaja, ali bodo ti visoki stroški dolgoročno vzdržni. Trenutni trendi kažejo, da se bo z večjo razširjenostjo električnih vozil povečal pritisk na vlade in energetske ponudnike, da znižajo cene in naredijo električno mobilnost bolj dostopno. Slovenija se sooča z izzivom, kako zmanjšati odvisnost od uvožene energije in povečati delež obnovljivih virov, kar bi lahko dolgoročno prispevalo k nižjim stroškom.

Kot poroča Visual Capitalist, se v državah z večjim deležem obnovljivih virov energije cene električne energije znižujejo, kar vodi do cenejšega polnjenja električnih vozil (Visual Capitalist, 2024). To je eden od glavnih ciljev, ki si jih prizadeva doseči tudi Slovenija, vendar je pot do tja še dolga.

Prihodnost električne mobilnosti v Sloveniji

Slovenija mora pospešiti razvoj infrastrukture in energetske politike, da bo lahko konkurirala državam z nižjimi stroški polnjenja. Z večjo dostopnostjo do hitrih polnilnic, predvsem v mestnih središčih in ob glavnih prometnicah, bo država lahko izboljšala pogoje za voznike električnih vozil. Vendar pa bo ključnega pomena tudi nadaljnji razvoj lokalnih obnovljivih virov energije, kar bo dolgoročno prispevalo k nižjim stroškom polnjenja in večji dostopnosti.

Kot je povzela Gulf Insider, so stroški polnjenja električnih vozil v Evropi v veliki meri odvisni od lokalnih energetskih politik in virov, ki jih države uporabljajo (Gulf Insider, 2024). Slovenija bo morala okrepiti svojo energetsko neodvisnost, če bo želela postati bolj konkurenčna na področju električne mobilnosti.

Napisal: N. Z.

Vir: www, X, Freepik

421
200 SEK