VIDEO: Eksplozija Starshipa razkrita – razlog je tako bizaren, da ga SpaceX raje ne bi razkril
05. jun. 2025, ob 09.28
Posodobljeno pred 12 dnevi
249
200 SEK
Starship: Med ambicijami in realnostjo – tretji zaporedni neuspeh SpaceX-ovega superraketnega sistema
27. maja 2025 se je nad Indijskim oceanom zgodilo nekaj, kar v SpaceX-u vsekakor niso želeli videti – razpad rakete Starship.
In to kljub obetavnemu vzletu. To je bil že tretji zaporedni neuspeh Starshipove misije letos. In čeprav je Elon Musk znan po tem, da neuspehe vidi kot korake do uspeha, postaja slika vse bolj resna. Starship naj bi bil prihodnost medplanetarnih poletov. Trenutno pa se zdi, kot da je njegov največji dosežek eksplozivna predstava za kamere.
Kaj je šlo narobe tokrat?
Po uradnem sporočilu podjetja, ki ga je 28. maja povzel The Verge, je šlo za precej usodno napako v pogonskem sistemu. Puščanje goriva je onemogočilo nadzorovano orientacijo med vstopom v atmosfero. Posledica? Izgubljena kontrola. Brez možnosti vnovičnega vžiga motorjev. Brez pristanka.
In ne samo to. Po navedbah Space.com so odpovedala tudi vrata, namenjena izpustu simuliranih satelitov Starlink. Torej: nobenega tovora, nobene koristi – samo drag preizkus, ki je padel na vseh točkah.
MUSK FAILS AGAIN!!!
After back-to-back explosions, SpaceX launched its mega rocket Starship again on Tuesday evening, but the spacecraft tumbled out of control and broke apart.
Ne. In ravno to je zaskrbljujoče. Januar 2025 – polet se konča s krogom ognjenih zubljev. Marec? Skoraj identičen scenarij. Po vsakem poletu SpaceX obljubi izboljšave. Vpeljejo dodatno izolacijo. Povečajo nadzor nad tlakom. Uvedejo sistem dušikovega purganja (kar koli že točno to pomeni laikom). A realnost je takšna: še vedno nobenega popolnoma uspešnega poleta.
Kapilarna vlaga: nevidna grožnja za vaš dom in trajna rešitev
Ste v svojem domu že opazili mokre madeže na stenah, odstopanje ometa ali neprijeten vonj po vlagi? Morda že imate opravka z eno najpogostejših, a pogosto spregledanih težav, ki predstavlja nevid
We quit funding the Space Shuttle after one explosion but we are forced to keep funding Elon Musk & his Starships rapid uncontrolled disassemblies.
— The Real Slim Skagmacker 🇺🇸🦅 (@CattardSlim) May 28, 2025
Kaj pravi NASA?
Tu postane zgodba še bolj zapletena. Starship ni le igrača Elona Muska. Je ključni kos v mozaiku programa Artemis, ki ga vodi NASA. Cilj: do leta 2027 postaviti Američane nazaj na Luno. Starship naj bi služil kot lunarna pristajalna enota.
“Vsekakor bomo potrebovali več uspešnih testiranj, preden lahko govorimo o operativni rabi,” je 29. maja za Washington Post dejal Jim Free, vodja NASA-inega direktorata za vesoljske operacije. NASA za zdaj uradno ostaja optimistična, a potrpežljivost ni neomejena.
Starship eksplozija. Vir: X
Musk vztraja. Mars ostaja cilj.
Elon Musk kljub vsemu ne popušča. 30. maja je na omrežju X zapisal: “Smo na dobri poti, da do konca 2026 izvedemo brezposadkovno misijo na Mars.”
Ambiciozno? Precej. Realno? Večina strokovnjakov se zadržano nasmehne. “Mars ni le vpraŭanje pogona, temveč vsega: sevanja, zalog, psihologije,” opozarja astrobiolog dr. Paul Mahaffy v intervjuju za Reuters.
In Starship? Trenutno ni sposoben niti dostaviti testnega tovora v orbito.
“Hitro testiranje, hitro učenje” – toda kje je rezultat?
SpaceX prisega na filozofijo “build fast, fail fast, fix fast.” Po domače: delaj hitro, zgrši hitro, popravi še hitreje. In res, pri raketi Falcon 9 je to delovalo. Po kupu eksplozij so danes ti izstrelki sinonim za zanesljivost.
A Starship je nekaj povsem drugega. Je štiridesetnadstropna zverina iz nerjavečega jekla. Ogromna, težka, kompleksna. In čeprav Musk vztraja, da je še vedno cenejša od tradicionalnih raket, realnost je, da vsak neuspeh stane milijone. In javnost (pa tudi NASA) nima neskončnega potrpljenja.
Varnost in FAA: žugajo z opozorilnim prstom
Vsakič, ko Starship eksplodira, gre v zrak ogromna količina energije. Do zdaj k sreči ni bilo življenj ogroženih. A Zvezna uprava za letalstvo ZDA (FAA) je jasna: nadzor se zaostruje.
Po majskem incidentu so sprožili uradno preiskavo. “Varna raba zračnega prostora je naša prednostna naloga,” so sporočili iz FAA, poroča AP News. Dokler preiskava ne bo končana, novih poletov ne bo. In SpaceX to ve.
Očesni pregled + letna vinjeta za SAMO 25 € - izkoristite ponudbo, dokler velja!
Imate vsaj -1 ali +1 dioptrijo? Potem lahko zdaj izkoristite najboljšo ponudbo tega poletja – temeljit specialistični očesni pregled in gratis letna vinjeta za osebno vozilo – vse skupaj za sam
Med sanjami in stvarnostjo
Starship je simbol. Upanja. Vizije. In, da, tudi trme.
A hkrati je še vedno prototip, ki bolj pogosto kot ne konča v ognjenih kroglah nad oceanom.
Morda je to, kot pravi Musk, nujna faza. Morda res ni napredka brez desetih korakov nazaj.
A če želi SpaceX nekoč na Mars, bo moral najprej uspešno poleteti tja, kjer smo bili že leta 1969: v lunino orbito.
Kako je Google premagal Microsoft, ne da bi uporabil en sam Wordov dokument?
Nekoč si odprl Word, tipkal, shranil na disketi (ali kasneje USB ključku), poslal po e-pošti, in upal, da naslovnik nima stare verzije Office-a. Čas je tekel počasneje. Delo je bilo linearno. Počasi. In pogosto frustrirajoče. Potem pa – bum. Google.
V začetku skromen, z minimalnimi funkcijami. A takoj z eno veliko prednostjo: oblak. Google Docs in Drive nista prinesla le nove programske opreme – prinesla sta nov način razmišljanja. In to je bil šele začetek.
Ko je Microsoft kraljeval
Preden je Google Docs sploh obstajal, je bil Microsoft Office alfa in omega. Word, Excel, PowerPoint – sveta trojica pisarniških orodij. Po podatkih The Verge je imel Microsoft Office leta 2012 več kot 90 % tržni delež v poslovnem okolju. Prava dominacija.
V podjetjih po v
Japonska bo kmalu vrgla finančno jedrsko bombo: Bodo ZDA plačale ceno svojih dolgov?
Zadnje tedne je v finančnem svetu opaziti nelagodje. Govori se, da bi lahko Japonska, ki ima v žepih več kot 1,1 bilijona dolarjev ameriških obveznic, posegla po zelo resnem orožju – prodaji teh papirjev. Zakaj? Ker ima, kot kaže, dovolj moči, da pritisne Washington tja, kjer najbolj boli.
Ampak – naj bo jasno – nihče ni rekel, da bo do tega zares prišlo. Vsaj ne neposredno. A ko finančni minister ene največjih gospodarstev na svetu, Katsunobu Kato, mirno izusti, da je prodaja “ena od kart na mizi” – se trgi zdrznejo.
Japonska ima ameriški dolg v primežu
Po zadnjih podatkih ameriškega ministrstva za finance (marec 2025) ima Japonska v lasti obveznice v vrednosti kar 1.130,8 milijarde dolarjev. S tem prekaša tudi Kitajsko. In ko si prvi na seznamu, imaš
Renault v Sloveniji investira v električna vozila – Golob razkriva, kako nam je uspelo
Ko so pri Renaultu tehtali, kam bi postavili svojo novo investicijo za proizvodnjo električnih vozil prihodnosti, niso manjkale države, ki so ponujale vse mogoče. A na koncu so se odločili za Slovenijo. In to ni bilo naključje. Pri nas so namreč našli stabilno politično okolje, dobro poslovno klimo, jasno začrtano pot razvoja zelene mobilnosti.
Prvi v Evropi – to je nekaj, česar ne slišimo vsak dan
"Sloveniji je uspelo dobiti edino investicijo Renaulta izven Francije v električne avtomobile prihodnosti. To je uspelo samo Sloveniji in nikomur drugemu v Evropi," je ponosno poudaril premier Robert Golob. In ja, takšnih stavkov pri nas res ne slišimo vsak dan.
Seveda, z vsakim takim projektom pridejo tudi nova delovna mesta, a tukaj je zgodba veliko širša. Gre za vis
Elektrifikacija industrije postaja ena glavnih poti do trajnosti. Na tem ozadju prihaja nova inovacija, ki lahko spremeni polnjenje težkih električnih vozil na gradbiščih. Podjetje Dimaag, ki ga je soustanovil nekdanji soustanovitelj Tesle, je razvilo brezpilotno baterijo na kolesih z močjo do 6 megavatov (MW). Ta mobilni megacharger obeta večjo učinkovitost in manj emisij v gradbeni industriji, ki je znana po veliki porabi energije in onesnaževanju.
Kaj je mobilni megacharger?
Gre za samostojno električno vozilo, opremljeno z veliko baterijo (295 kWh), ki lahko zagotovi moč med 1 in 6 MW. Namenjen je polnjenju električnih gradbenih strojev, kot so bagri in tovornjaki, neposredno na gradbišču. Ni potrebe po fiksnih omrežjih ali zahtevni infrastrukturi, ki je na oddaljen
Ne dovolite, da vas počasen računalnik spravi ob živce – preverite te nasvete
Se vam je že zgodilo, da ste sedli za računalnik, začeli delati ali gledati kaj na spletu, pa se je vse kar naenkrat upočasnilo? Ko računalnik postane počasen, se hitro zgodi, da ste živčni ali ne veste, kaj storiti.
A brez panike, takšne stvari se dogajajo prav vsakomur in pogosto jih lahko odpravite sami, brez pomoči strokovnjaka. V tem članku bomo pogledali najpogostejše vzroke za počasno delovanje računalnika in korake, kako ga lahko hitro pospešite.
Zakaj je moj računalnik tako počasen?
1. Preveč odprtih programov in zavihkov
Če imate odprtih veliko programov hkrati ali v brskalniku več deset zavihkov, računalnik preprosto ne zmore obdelati vsega naenkrat. To pomeni, da mu zmanjka “moči”, da vse teče gladko.
2. Premalo delovnega pomnilnika (R
Zakaj vaš telefon stalno zmrzuje? Preverite, kako to enostavno popraviti
Ste že kdaj doživeli tisti trenutek, ko se vaš telefon kar naenkrat ustavi? Ni odziva, zaslon je zamrznjen, vi pa zbegano tapkate po njem, kot da bi ga lahko prepričali, da spet zaživi. Prav nič prijetno, še posebej, če ravno nekaj pomembnega počnete.
Nič hudega, to se zgodi marsikomu in običajno gre za težave, ki jih lahko rešite sami, brez obiska servisa ali dodatnih stroškov. V nadaljevanju bomo podrobno pojasnili, zakaj telefoni zmrznejo in kako to preprosto popraviti.
Pogosti vzroki za zamrzovanje telefona
Ko telefon zamrzne, to ni le nadležno, ampak lahko pokaže, da se nekaj dogaja “pod pokrovom”. Pogosto so za to krivi sledeči razlogi:
Preobremenjen pomnilnik (RAM): Telefoni imajo omejeno količino pomnilnika, ki skrbi, da aplikacije delujejo gladko
335
190 SEK
Kako do najcenejše domene?
Če želite imeti spletno stran ali se ukvarjati s spletno prodajo, potem boste obvezno potrebovali domeno. Postopek njene registracije je sicer zelo enostaven, vendar je pri tem potrebno upoštevati tudi stroške – preverite, kako lahko pri tem privarčujete.
Na ceno domene vpliva veliko dejavnikov, zato je registracija domene z nekaj dobrimi odločitvami lahko tudi poceni. Ena bistvenih je zagotovo izbira pravega ponudnika, ki vam zagotavlja najboljšo ceno za svojo storitev.
Dejavniki, ki vplivajo na ceno domene
Domena je edinstveni naslov, ki identificira spletno stran ali storitev na spletu in ga je potrebno zakupiti pri izbranem ponudniku domen. Na nakup domene vpliva mnogo dejavnikov, zato je cena zanjo lahko zelo različna:
1. Vrsta domene oziroma končnica
Vsaka d
Bi živeli na Marsu? Musk pravi, da bo to mogoče že čez 5 let!
Mars – rdeči planet, ki buri domišljijo znanstvenikov, raziskovalcev in vizionarjev. Človeštvo si že dolgo želi stopiti nanj. A medtem ko Elon Musk sanja o življenju na Marsu že čez nekaj let, NASA ostaja previdna. Kaj pravzaprav pomeni polet na Mars in kako blizu smo temu res?
Elon Musk: »Mars je naša rešilna bilka«
Elon Musk verjame, da bomo morali nekega dne zapustiti Zemljo, če bomo hoteli dolgoročno preživeti kot vrsta. Njegovo podjetje SpaceX zato razvija Starship – ogromno raketo, ki naj bi bila sposobna peljati ljudi in tovor na Mars.
Čeprav je bila zadnja testna izstrelitev marca 2025 delno neuspešna (zgornji del plovila je eksplodiral), Musk ostaja optimističen. Cilj? Prva človeška odprava na Mars že leta 2029. Po njegovem mnenju je to ključno
Namestili smo iOS 18.5 – to je 10 stvari, ki so nas pustile odprtih ust
iOS 18.5 JE TU — 10 novosti, ki (resno) spremenijo, kako uporabljate svoj iPhone
CUPERTINO – Apple je 13. maja 2025 izdal posodobitev iOS 18.5. In če ste mislili, da gre le za še eno tehnično osvežitev pred prihodom iOS 19 — no, motite se.
Vsako leto maja nas Apple razveseli z različico iOS, ki nosi oznako .5. Običajno to pomeni: popravki, stabilizacija, nekaj pod pokrovom… nič dramatičnega. A letos? Presenečenje. iOS 18.5 je poln posodobitev, ki niso le lepotni popravki — gre za konkretne funkcionalne spremembe.
1. Mavrica na zaklenjenem zaslonu – in ne le za okras
Kot vsako leto je Apple izdal novo serijo Pride ozadij. Da, so lepe. Da, so simbolične. A letos tudi dizajnersko sofisticirane. In kar je najpomembnejše – vključene v sistem, ne kot pos
Uber je končno v Ljubljani – a ne za vsakogar! Preverite, ali ste med izbranci
Uber končno v Ljubljani – a z zavornimi sistemi slovenske zakonodaje
LJUBLJANA – Po letih obljub, medijskih špekulacij in tihega čakanja v senci tradicionalnih taksijev je Uber 20. maja 2025 začel obratovati v slovenski prestolnici. A ne na način, kot so si mnogi predstavljali. Ne kot svobodni prevozniški kaos, temveč – regulirana, skoraj klinično sterilna različica.
Uber v Ljubljani: »Smo tukaj!« Ampak … ne za vse
Zjutraj so številni Slovenci v svojih nabiralnikih našli e-sporočilo z zvenečo vrstico: »Uber je zdaj v Ljubljani. Se vidimo na cesti!«
A kdo točno naj bi se tam videl – in s kom?
Uber v Sloveniji trenutno ne deluje po klasičnem modelu delitvene ekonomije, ki ga poznajo denimo uporabniki v ZDA, na Nizozemskem ali v Braziliji. Po n
Na Nadlani.si se trudimo zagotoviti, da je vaša izkušnja obiska naše spletne strani čim bolj prilagojena vašim osebnim interesom in potrebam. Na podlagi vaše aktivnosti na naši platformi skrbno prilagajamo prikaz člankov in oglasov, ki bi vas utegnili zanimati – to počnemo s pomočjo analize vašega vedenja, da lahko ne le izboljšamo trenutno izkušnjo, ampak tudi razvijamo nove, inovativne funkcionalnosti, ki bodo še bolj ustrezale vaši uporabi. Pri tem uporabljamo piškotke in druge tehnologije sledenja, ki lahko vključujejo tudi obdelavo osebnih podatkov.
Če izberete možnost "Sprejmi vse", soglašate, da na vašo napravo shranimo piškotke z naše strani in strani naših partnerjev – med njimi so, denimo, iskalniki in družbena omrežja. Ta tehnologija nam omogoča dostop do določene vsebine na vaši napravi ter obdelavo osebnih podatkov za namene, kot so profiliranje, tržne analize ali priprava statističnih pregledov. Seveda imate možnost prilagoditi nastavitve – v razdelku "Uredi nastavitve" lahko natančno določite, katere vrste piškotkov želite omogočiti. Če izberete "Sprejmi samo nujne", bomo uporabili izključno piškotke, ki so ključni za delovanje spletne strani.
Vaše podatke skrbno upravlja podjetje Magma Media d.o.o. v sodelovanju z izbranimi partnerji, pri čemer so naši cilji jasni: izboljšati uporabniško izkušnjo, zagotoviti prikaz relevantnih vsebin in prilagojenih oglasov, hkrati pa izvajati meritve učinkovitosti oglaševanja in optimizirati naše storitve. Vaše soglasje je popolnoma prostovoljno – to pomeni, da ga lahko kadarkoli prekličete ali ponovno nastavite. Preklic soglasja ne vpliva na obdelavo podatkov, ki je bila izvedena pred preklicem.
Za podrobnejše informacije o obdelavi vaših podatkov, naših partnerjih in njihovih praksah vas vabimo, da obiščete ustrezni razdelek na naši strani (Splošni pogoji), kjer boste našli vse potrebne podrobnosti. Vaša zasebnost je za nas pomembna, zato si prizadevamo, da imate popoln nadzor nad tem, kako se vaši podatki uporabljajo.
Sprejmi vse
Sprejmi zgolj nujne
Uredi nastavitve
Na portalu Nadlani.si vaše nastavitve zasebnosti niso zgolj tehničen detajl – povezane so z iskalnikom in napravo, ki ju uporabljate v trenutku obiska. Če si ustvarite uporabniški račun, se te nastavitve samodejno shranijo in vam zagotavljajo poenoteno izkušnjo pri vsakem prijavljenem obisku, kar pomeni manj skrbi in več prilagojenih vsebin.
Nepogrešljivi tehnični piškotki
Ni mogoče izključiti.
Brez teh piškotkov preprosto ne bi šlo. So tihi, a ključni pomočniki, ki skrbijo za nemoteno delovanje spletnega mesta in njegovih osnovnih funkcionalnosti. Mednje sodijo piškotki za zagotavljanje tehnične varnosti, shranjevanje vaših priljubljenih nastavitev (kot so izbrane strani ali podatki za prijavo) in tisti, ki uravnavajo obremenitev strežnikov ter zagotavljajo stabilno komunikacijo. Poleg tega omogočajo omejitev števila prikazanih oglasov, s čimer ohranjajo uporabniško izkušnjo pregledno, ter služijo za izvajanje A/B testiranj, ki so nepogrešljiva pri uvajanju izboljšav.
Piškotki za analizo in optimizacijo
Analitični piškotki so naši zvesti zavezniki pri spremljanju statistike – koliko obiskovalcev pride na našo stran, katere vsebine jih najbolj pritegnejo, koliko časa preživijo na posameznih straneh in podobno. Ti podatki nam omogočajo, da nadgradimo našo spletno stran, ji dodamo več uporabnosti in razvijemo nove funkcionalnosti, ki so prilagojene prav vam. Ko se odločite, da omogočite te piškotke, nam dejansko pomagate razumeti, kako uporabljate portal – in tako omogočite, da je vaša izkušnja bolj prijetna in smiselna.
Personalizacija vsebine na podlagi vaših zanimanj
Vsebina, ki jo vidite na naši strani, ni naključna – temelji na vaših prejšnjih obiskih, ogledih izdelkov ali člankov. Na ta način poskrbimo, da so prikazane vsebine relevantne, zanimive in pisane na kožo prav vašim interesom.
Oglaševanje in družbenomedijski piškotki
Oglaševalni piškotki in piškotki, povezani z družbenimi omrežji, igrajo ključno vlogo pri zagotavljanju prilagojenih oglasov na spletnih mestih tretjih oseb. Gre za datoteke, ki omogočajo, da so oglasi prilagojeni vašim interesom – na primer na podlagi prebranih novic ali že ogledanih oglasov. Poleg tega pomagajo pri merjenju učinkovitosti naših oglaševalskih akcij. Če se odločite, da te piškotke zavrnete, oglasi sicer ne bodo izginili, a bodo manj prilagojeni vašim željam in morda za vas ne bodo tako zanimivi.
Shrani
Izpolnite spodnji obrazec in si zagotovite specialistični očesni pregled ter letno vinjeto za samo 25€!
Za vse, ki imate vsaj - 1 ali + 1 dioptrije.
Brez čakalnih vrst in brez nadaljnjih obveznosti.
Izpolnite spodnji obrazec in preverite, kje so cene zobozdravstvenih storitev skoraj 3-krat nižje!
Prejmite 7 različnih ponudb za vse želene zobozdravstvene storitve v ordinacijah, kjer lahko opravite prvi brezplačen pregled.