Minister za finance sinoči v Odmevih: ” Če bodo to ljudje, ki bodo sestavljali naslednjo vlado, me je izrazito strah!”
Vlada v aktualnem poročilu ocenjuje, da bo proračunski primanjkljaj dosegel 3,4 odstotka bruto domačega proizvoda.
LJUBLJANA – V sinočnji oddaji Odmevi je finančni minister Klemen Boštjančič spregovoril o stanju slovenskih javnih financ, prihajajočih izzivih ter političnem ozračju po volitvah. Ob tem je izrazil tudi zaskrbljenost glede prihodnje vlade in nadaljevanja predvolilne retorike.

Boljši kot del Evrope
Minister je poudaril, da stanje javnih financ v Sloveniji nikakor ni katastrofalno, kot to pogosto prikazujejo nekateri politični akterji. Po njegovih besedah je država še vedno nad povprečjem Evropske unije, kar potrjujejo tudi izboljšane bonitetne ocene. Kot je poudaril: »Realno stanje slovenskih javnih financ nikakor ni katastrofično. Še vedno smo ena boljših držav znotraj EU-ja.« Ob tem pa je dodal tudi bolj samokritičen ton: »Kot finančni minister pa nikoli ne morem biti zadovoljen – veliko rezerv je in na to tudi opozarjam, sploh v kontekstu krize.«
Bolj konzervativni kot fiskalni svet
Vlada v aktualnem poročilu ocenjuje, da bo proračunski primanjkljaj dosegel 3,4 odstotka bruto domačega proizvoda. Fiskalni svet medtem opozarja, da bi lahko ob nespremenjenih politikah ta delež v prihodnjih letih narasel celo do pet odstotkov BDP. Boštjančič priznava, da so projekcije ministrstva celo nekoliko bolj pesimistične, saj pričakujejo preseganje meje treh odstotkov že prej, kot napoveduje fiskalni svet.
Ob tem minister opozarja na niz kriz, ki so zaznamovale zadnja leta: od pandemije covida-19, energetske krize, uničujočih poplav do visoke inflacije v evroobmočju. »Krize se kar ponavljajo druga za drugo,« je poudaril in dodal, da to zahteva še bolj previdno upravljanje javnih financ.

Menjava vlade
Posebej kritičen je bil do politične retorike po volitvah. »Izrazito me moti, da imam tudi po volitvah občutek, da še traja predvolilni boj,« je dejal.
Na vprašanje o prihajajoči vladi je odgovoril z zadržanostjo, a tudi z jasno izraženo skrbjo: »Če bodo to ljudje, ki bodo sestavljali naslednjo vlado, me je izrazito strah.« Po njegovem mnenju bi lahko napovedani ukrepi prihodnje oblasti močno obremenili državni proračun.
Boštjančič zaključuje, da bodo prihodnja leta ključna za ohranjanje stabilnosti javnih financ. Ob vse pogostejših krizah poudarja nujnost odgovorne fiskalne politike, ki bo državi omogočila dovolj manevrskega prostora za soočanje z nepredvidljivimi dogodki.
Novi minister za finance naj bi postal Andrej Šircelj.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: Zajem zaslona TV Slovenija