Ste ga čutili? Seizmografi zaznali dva potresa

06. mar. 2026, ob 12.00
3731
60 SEK

Ljubljana – Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so včeraj, 5. marca, zabeležili dva šibka potresna sunka na območju Slovenije.

Potres pri Litiji

Prvi potres se je zgodil ob 2.46 ponoči. Po podatkih seizmologov je imel magnitudo 1,5, njegovo nadžarišče pa je bilo približno 10 kilometrov jugovzhodno od Litije. Nastal je na globini okoli 11 kilometrov. Po prvih podatkih je potres čutila ena oseba, o morebitni škodi pa niso poročali.

Foto: Potres v Litiji 5. 3. 2026 Vir: ARSO potresi

Potres pri Knežaku

Drugi potres so seizmografi zaznali ob 6.59 zjutraj. Ta je imel magnitudo 1,1, njegovo nadžarišče pa je bilo okoli 12 kilometrov severovzhodno od Knežaka. Potres je nastal na globini okoli 18 kilometrov. Po trenutno zbranih podatkih prebivalci potresa niso zaznali.

Foto: Potres v Knežaku 5. 3. 2026 Vir: ARSO potresi

Šibki potresi so pogosti

Strokovnjaki pojasnjujejo, da so takšni šibki potresi v Sloveniji razmeroma pogosti in običajno ne povzročajo škode. Slovenija namreč leži na seizmično aktivnem območju, kjer se manjši potresni sunki pojavljajo redno.

Strokovnjaki svetujejo, da se ob potresu umaknemo na varno mesto, na primer pod trdno mizo ali ob notranjo nosilno steno, ter se izogibamo oknom in težkim predmetom, ki bi lahko padli. Če smo zunaj, je priporočljivo, da se oddaljimo od stavb, dreves in električnih vodov. Po potresu je pomembno preveriti morebitne poškodbe na objektih in po potrebi obvestiti pristojne službe.

Imate težave z zobmi? To so ordinacije, ki vas sprejmejo takoj
Zobobol ne čaka. In tudi vi ne bi smeli! V času, ko so čakalne dobe v zobozdravstvu vse daljše, obstajajo rešitve, ki vam omogočajo hitro, strokovno in nebolečo obravnavo - brez čakanja in bre

Napisal: K. J.

Vir: ARSO potresi

3731
60 SEK