
Astronomi so odkrili nenavadno nebesno telo
Astronomi so odkrili nenavadno novo nebesno telo v galaksiji Rimska cesta, v kateri se nahaja tudi Zemlja. Mednarodna skupina je v sredo poročala, da to telo, morda zvezda, par zvezd ali nekaj povsem drugega, doslej nepoznanega, oddaja rentgenske žarke skoraj istočasno, ko oddaja radijske valove. To se ponavlja vsakih 44 minut, vsaj v obdobju izjemne aktivnosti.
Oddaljeno 15.000 svetlobnih let od Zemlje (ena svetlobna leta je 9.000 milijard kilometrov), v območju Rimske ceste, polnem zvezd, plinov in prahu, bi to telo lahko bila močno magnetizirana mrtva zvezda, kot je nevtronska zvezda ali “beli pritlikavec”, je povedal Ziteng Endi Wang z Univerze Curtin v Avstraliji. Lahko pa gre tudi za »nekaj eksotičnega« in nepoznanega, je dodal Wang, vodilni avtor študije, objavljene v reviji Nature.
NASA-in rentgenski observatorij Chandra je naključno zaznal emisije rentgenskih žarkov lani, ko je bil osredotočen na ostanek supernove oziroma eksplodirane zvezde. Zaradi velike oddaljenosti astronomi ne morejo z gotovostjo povedati, ali je nenavadno telo povezano z ostankom supernove ali ne. Hiperaktivna faza tega telesa, označenega kot ASKAP J1832−091, očitno traja približno en mesec. Izven tega obdobja telo ne oddaja opaznih rentgenskih žarkov.
Možnosti sta dve, je povedal Wang: »Ali odkrivamo doslej nepoznano telo, ali pa gre za znano vrsto telesa, ki oddaja radijske in rentgenske valove na način, ki ga doslej še nismo opazili.« Observatorij Chandra, izstreljen leta 1999, kroži na desettisoče kilometrov nad Zemljo in opazuje nekatere najbolj vroče, visokoenergijske objekte v vesolju.

(nd, Krstarica.com; Foto: google)