
Deček v muzeju razbil 3500 let staro posodo. Oče: Hotel je videti, kaj je notri
Štiriletni deček je med potovanjem z družino po nesreči razbil 3500 let staro posodo v muzeju v Izraelu. Iz muzeja Hecht v Haifi so za BBC povedali, da plovilo izvira iz bronaste dobe, med 2200 in 1500 pr. n. št., in da gre za redek artefakt, saj je dobro ohranjen.
Posoda je bila razstavljena tik ob vhodu v muzej in ni bila zaščiteno s steklom, saj so v muzeju menili, da je to dalo razstavi poseben čar. Dečkov oče Alex je povedal, da je njegov sin potegnil posodo, ker ga je zanimalo, kaj je notri. “Bil sem šokiran, ko sem ga videl stati poleg razbitega lonca,” je dejal.
Odziv muzeja
Iz muzeja Hecht so sporočili, da so družino povabili, naj ponovno obišče razstavo. “Ko nekdo namerno poškoduje razstavljene predmete, primer vzamemo resno, kar včasih vključuje tudi policijo,” so sporočili iz muzeja.
“Vendar to ni bila taka situacija. Posodo je med obiskom muzeja po nesreči poškodoval majhen otrok,” dodaja. Starodavni vrč bo restavriral strokovni konservator in bo kmalu spet na svojem mestu.
“To ne bo več isti predmet”
Dečkov oče je dejal, da mu bo odleglo, ko bo videl obnovljeno plovilo, a da mu je žal, ker “to ne bo več isti predmet”. V muzeju so za BBC povedali, da so, kadar je le mogoče, predmeti razstavljeni brez zaščite ali steklenih sten in da bodo kljub temu incidentu nadaljevali s to tradicijo.

Vrč je še iz časa svetopisemskega kralja Davida in kralja Salomona, v njem pa je bilo verjetno vino ali oljčno olje. Običajno se takšne posode najdejo razbite in cel vrč je dragoceno odkritje.