
Neverjetni posnetki iz Sicilije – vulkan Etna v silovitem izbruhu, nebo prekril pepel (VIDEO)
Etna se je spet prebudila. In to silovito. Sicilijanski vulkan je znova pokazal, zakaj velja za enega najbolj aktivnih vulkanov na svetu. V nebo je izbruhnil ogromen steber dima, pepela in vročega materiala, ki je zastrl sonce in poskrbel za dramatične prizore, kot jih ne vidimo prav pogosto.
Ogromen oblak pepela, ki je zakril nebo
Že navsezgodaj zjutraj so nad Sicilijo začeli rasti visoki stebri pepela. Stolpi dima in vulkanskega materiala so švigali nekaj sto metrov visoko v zrak. Veter je pepel nosil proti naseljem, kjer so domačini že zgodaj opazili, da imajo avtomobili, ulice in dvorišča prekrite sive odeje drobnega pepela.
Vse skupaj pa smo lahko spremljali v živo prek spletnih kamer, ki so naravni spektakel prikazovale praktično v realnem času. Italijanski portal Skyline Webcams je znova omogočil vpogled v to surovo moč narave.
Piroklastični tok – najnevarnejši del izbruha
Pri tokratnem izbruhu ni šlo le za dim in pepel. Nastal je tudi piroklastični tok – mešanica žgočih plinov, kamenja in pepela, ki se po pobočjih spušča s hitrostjo, ki lahko doseže tudi 300 kilometrov na uro. To je ena najbolj smrtonosnih oblik vulkanske dejavnosti, saj jo je praktično nemogoče predvideti ali pred njo pobegniti. Na srečo tokrat ni ogrozil naseljenih območij.

Etna – vulkanski velikan Evrope
Etna je brez dvoma največji in daleč najbolj živahen vulkan v Evropi. Njegova višina se zaradi stalnih izbruhov kar naprej malenkost spreminja, trenutno pa se dviga dobrih 3300 metrov visoko. Izbruhi pri njem niso nič nenavadnega – bruhne že tisočletja in domačini so na to že skoraj vajeni. Pri Etnu je bolj presenetljivo, če kakšen čas miruje, kot če izbruhne.
Prav zaradi pogostih izbruhov so tla na pobočjih Etne neverjetno rodovitna. Kmetje na Siciliji tam že stoletja uspešno pridelujejo grozdje, olive in druge poljščine. Pravijo, da jim Etna sicer jemlje, a tudi veliko daje.
Je izbruh nevaren za prebivalce?
Za zdaj večje nevarnosti za prebivalce ni, pomirjajo italijanske oblasti. A previdnost vseeno ni odveč. Nekatera območja v bližini kraterja so zaprta, letališče v Catanii pa je zaradi gostega pepela omejilo letenje. Podobni izbruhi so v preteklosti že nekajkrat popolnoma ohromili letalski promet na otoku.
V zadnjih mesecih so seizmografi že večkrat zaznali povečano seizmično aktivnost pod Etninim površjem. To je jasen znak, da se v globini nekaj dogaja. Magma se pomika navzgor in nabira pritisk, dokler ne pride do eksplozije.
Zaradi višine izbruha lahko vulkanski pepel doseže tudi višje plasti atmosfere in začasno vpliva na letalski promet ter kakovost zraka, opozarjajo strokovnjaki.
Etna skozi zgodovino
Etna bruha že več kot pol milijona let. Eden najbolj znanih izbruhov se je zgodil že davnega leta 1669, ko je lava pritekla vse do mesta Catania in porušila cela naselja. Danes pa je zgodba drugačna. Vulkan budno spremljajo sodobne naprave in strokovnjaki, zato domačini na Siciliji kljub vsemu živijo precej mirneje, kot so nekoč.
Zakaj je Etna tako posebna?
Etna je magnet za znanstvenike in turiste. Malo je krajev na svetu, kjer si lahko z varne razdalje ogledaš tako mogočne izbruhe. Prav zato velja za pravi učbeniški primer živega, aktivnega vulkana, ki ga lahko doživimo skoraj na dosegu roke.

Spremljanje v živo še vedno mogoče

In čeprav ste morda daleč od Sicilije, si lahko še vedno ogledate, kako vulkan bruha pepel visoko v nebo. Spletne kamere v živo ponujajo edinstven vpogled v naravno predstavo, ki jo piše Etna.
Vir: Skyline Webcams, INGV, ANSA
Napisal: K. J.