Poglejte, kaj je naredila iz sebe – njen biceps danes straši še moške! (FOTO)

01. apr. 2025, ob 14.09
Posodobljeno pred 23 dnevi
337
230 SEK

Iz najstniške dvorane v Steuernestiju do zmagovalnih odrov svetovnega bodybuildinga. Stefana Sandu je prehodila pot, ki je hkrati telesna, duševna in – simbolna.


Od žoge do uteži (in veliko več kot to)

STEUERNESTI, ROMUNIJA – Nič ni kazalo, da bo ta punca s podeželja končala tam, kjer je danes. Ko je pri šestnajstih prvič prestopila prag lokalne telovadnice, si je želela samo eno: malo bolj čvrste mišice za sobotne rokometne tekme. Pa se je začelo – počasno, skoraj neopazno, pa vendarle usodno.

“Na začetku sem si želela le, da bi bila hitrejša in močnejša za rokometne tekme,” je povedala v intervjuju za GQ Romania. “Nisem vedela, da bom 10 let kasneje stala na stopnički za zmagovalke kot svetovna prvakinja.”

Stefana pred preobrazbo Vir IG

Prvi fitnes koraki: YouTube, zmedenost in proteini na obroke

Začetki? Klasični. Malo videov, nekaj nasvetov od lokalnih »fitnes dedkov« – in veliko posmehovanja. “Večkrat sem se spraševala, kaj sploh delam. Vsi so me gledali čudno, saj ženske takrat še niso tako pogosto dvigovale uteži,” je priznala.

Toda rezultati so prihajali. Po nekaj mesecih – drža bolj pokončna, rame bolj napete, glava… višje. In kar je še bolj pomembno: občutek moči. Prvič je začutila, da ni le športnica, ampak da lahko postane nekdo.

Stefana Sandu Vir IG

Leta 2017 je v Bukarešti nastopila na svojem prvem lokalnem tekmovanju. Bila je nova, brez izkušenj, a vseeno – drugo mesto. Spodbuda, ki jo je potrebovala.

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

V svetovnem vrhu: kolajne, ure treningov in železna rutina

Med letoma 2018 in 2022 je Stefana nastopila na več kot dvajsetih mednarodnih tekmah. Zmaga leta 2021 je bila – zgodovinska. Takrat je postala svetovna prvakinja v ženskem bodybuildingu, v kategoriji do 65 kilogramov. Po podatkih Romunske zveze za fitnes in bodybuilding je to prva zlata medalja za Romunijo v tej kategoriji. Romania Insider je ob tem zapisal, da je s tem »postavila nov mejnik za romunski ženski šport«.

“To ni bila le zmaga zame, temveč za vse ženske v moji državi, ki so si kdaj želele uspeti v tem športu,” je dejala za omenjeni portal.

Njena rutina? Stroga kot vojaška. Dnevno po štiri ure vadbe. Obroki stehtani – do zadnjega grama. Ni izjem, ni izgovorov.

“Jedla sem natanko ob istih urah, tehtala vsak gram. To ni življenje za vsakogar, je pa vredno, če veš, zakaj to delaš,” je povedala v podcastu Strong Minds.


Kritike in predsodki: ko mišice postanejo problem

A v resničnem svetu – ne zmagaš vedno. Včasih, če si premočna, postaneš »preveč«. “Mnogi so mi rekli, da sem preveč moška, da to ni žensko. Nekoč sem celo izgubila pogodbo z enim od sponzorjev zaradi svojih fotografij na Instagramu,” je priznala.

Pa ni odnehala. Danes jo na Instagramu spremlja več kot 500.000 ljudi. Objavlja treninge, motivacijske videe – včasih tudi brutalno iskrena razmišljanja o tem, kako je biti ženska v svetu moči.

“Zato, ker si videti močna, še ne pomeni, da nisi čuteča. Telo je orodje, ne oznaka tvoje duše,” je zapisala v eni od objav, ki je imela več kot 100.000 delitev.


Navdih mladim in (nepričakovan) simbol

Njena zgodba je za mnoge dekleta iz vzhodne Evrope točno to, kar so potrebovale. Dovoljenje, da so lahko več – in drugačne. Da je tudi mišičasta rama lahko lepa. Da moč ni izključno domena moških. Da se ženska samozavest lahko gradi tudi z 20-kilogramskimi utežmi.

“Zaradi oseb kot je Stefana, se premikajo meje. Športne panoge, ki so bile prej strogo moške, postajajo vse bolj dostopne tudi ženskam,” pravi prof. dr. Irina Marinescu z Univerze v Bukarešti za The Romanian Journal of Sport Studies.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Preobrazba kot družbeni komentar

Ko se poglobiš, ugotoviš – Stefana ni samo rezultat discipline. Njena zgodba odpira debato: o ženskosti, telesu, pritiskih okolice, medijski podobi. In nenazadnje – o tem, kako se kot družba odzivamo na žensko moč. Dobesedno in preneseno.

Športna psihologinja Andreea Popescu meni, da gre za več kot zgled uspeha: “Njen primer kaže, da vrhunski rezultati niso rezervirani za izbrane, temveč so plod doslednosti. To je pomembno sporočilo za mlade.”

Vir IG

In res – v času, ko na TikToku krožijo idealizirane podobe »popolnih« teles brez truda, je Stefana dokaz, da se moč gradi počasi. In da ni vedno lepo – včasih boli. Pa vseeno.


Kaj nas lahko uči zgodba Stefane Sandu?

Da moč ni stvar videza. Da telo ni sramota. Da vztrajnost ni stvar talenta – temveč vsakodnevne odločitve.

Stefana Sandu je danes veliko več kot nekdanja rokometašica. Je glasnica nove generacije žensk, ki se ne opravičujejo za svojo moč. In ja, tudi če koga zmoti njen biceps.

“Naj vas moji bicepsi ne prestrašijo. To je le dokaz, da sem nehala dvomiti vase,” je zapisala pod eno svojih fotografij.


Vir: GQ Romania, Romania Insider, Strong Minds Podcast, The Romanian Journal of Sport Studies

Pripravil: N. Z.

337
230 SEK